Švédi zdolali Lotyšsko, strelili tri góly

Švédski hokejisti zdolali Nemecko. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|17. máj 2018 o 00:00

Švédski hokejisti vyhrali nad Lotyšskom 3:2.

MS v hokeji 2018 - štvrťfinále:

Švédsko - Lotyšsko 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Góly: 27. Forsberg (Kempe, Ekman-Larsson), 42. Arvidsson (Ekholm), 47. Ekman-Larsson (Kempe, Rakell) - 32. Blugers (Rih. Bukarts), 51. Balcers (Keninš).

Rozhodovali: Mayer (USA) - Olenin - Otmachov (obaja Rus.), Kohmüller (Nem.), vylúčení: 5:1 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 12.490 divákov

Švédsko: Nilsson - Ekman-Larsson, A. Larsson, Lindholm, J. Klingberg, Ekholm, Wikstrand - Jänmark, Zibanejad, Rakell - Nyqvist, Backlund, Hornqvist - Arvidsson, Kempe, F. Forsberg - Pääjärvi, J. Larsson, De La Rose

Lotyšsko: Merzlikinš - Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Siksna, Sotnieks, Rubinš, Zile - Redlihš, Džerinš, Indrašis - Rob. Bukarts, Blugers, Rih. Bukarts - Balcers, Abols, Keninš - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs

KODAŇ. Hokejisti Švédska splnili úlohu favorita a vo štvrťfinálovom zápase na MS v Dánsku zdolali Lotyšsko 3:2.

Na víťazstvo sa však nečakane nadreli a rozhodli o ňom až v tretej tretine. Obranca Oliver Ekman-Larsson strelil víťazný gól v 47. minúte.

Švédi sa v sobotnom semifinále v Kodani stretnú s tímom USA, ktorý vo štvrťfinále zdolal Česko 3:2. Pre Lotyšov sa šampionát skončil.

Stručný priebeh zápasu

I. tretina:

Podľa "papierových" predpokladov mal byť tento duel v réžii Švédov, no Lotyši od úvodu dokazovali, že sa na favorita zodpovedne pripravili.

Zostávajúci program:

sobota 19. mája (Kodaň)

semifinále: Švédsko - USA (15.15), Kanada - Švajčiarsko (19.15)

nedeľa 20. mája (Kodaň):

o 3. miesto (15.45), finále (20.15)

Švédi mali v prvej časti puk častejšie na hokejkách, ale Lotyši s nimi držali krok a nepúšťali ich na dostrel Merzlikinšovej bránky.

Prvá tretina priniesla celkovo iba 7 striel (4:3 v prospech Švédska), ale žiadnu vyloženú šancu.

II. tretina:

Lotyši ani po prestávke neupustili z dodržiavania hernej disciplíny a naďalej držali súpera mimo nebezpečných pozícií.

Pribudlo však streleckých pokusov aj šancí na oboch stranách. V 27. minúte išli Švédi do vedenia, keď Forsberg využil zakrytý výhľad Merzlikinša.

Ani tento moment však neznamenal zlomenie odporu húževnatých Lotyšov, naopak, Blugers v protiútoku v 32. minúte prekvapil Nilssona - 1:1.

Lotyši mali v 34. minúte ideálnu možnosť ísť do vedenia, ale v takmer dvojminútovej presilovke o dvoch hráčov neskórovali.

III. tretina:

Švédi dosiahli dôležitý gól na 2:1 už v úvode tretej časti. V 42. minúte Arvidsson trafil puk vo vzduchu ideálne a Merzlikinš nestačil zareagovať.

Tento moment pomohol Švédom, Lotyši mali problémy čeliť ich ofenzíve.

V 47. minúte Merzlikinš neskrotil puk, ten sa v neprehľadnej situácii dostal pred Ekman-Larssona, ktorý upravil na 3:1. Lotyši však v 51. minúte znížili zásluhou Balcersa, ktorý nenápadnou strelou z väčšej vzdialenosti prekvapil Nilssona - 3:2.

Švédi sa sústredili na udržanie si tesného náskoku, no podľa hesla najlepšia obrana je útok. Viackrát zomkli súpera v obrannom pásme a tesné víťazstvo si udržali aj po hre Lotyšov so šiestimi hráčmi v závere zápasu.

Hlasy po zápase (IIHF):

Filip Forsberg: "Očakávali sme, že to bude ťažký zápas. To sa aj potvrdilo, o to viac sa tešíme z postupu. Pri mojom góle spravili Kempe a Arvi (Arvidsson) dobrú prácu pred brankárom, ktorému sťažili prácu. Ja som sa len snažil zasiahnuť voľný priestor v bránke."

Miks Indrašis, útočník Lotyšska: "Švédsko má dobrý tím, ale aj my sme mali šancu na postup. Prípadný gól v našej presilovke 5 na 3 mohol zmeniť smer tohto zápasu, ale nedosiahli sme ho. Môžem povedať, že s turnajom sme spokojní, ale zároveň aj nie sme. Chceli sme ísť ešte ďalej."

Online prenos: 4. štvrťfinále (MS v hokeji 2018)

Majstrovstvá sveta Štvrťfinále 2017/2018
17.05.2018 o 20:15
Švédsko
3:2
(0:0, 1:1, 2:1)
60' minúta
Lotyšsko
Góly a asistencie: 27. F. Forsberg (Kempe, Ekman-Larsson), 42. Arvidsson (Ekholm), 47. Ekman-Larsson (Kempe, Rakell) – 32. Blugers (Rihards Bukarts), 51. Balcers (Keninš). Rozhodca: Mayer (USA), Olenin (RUS) – Kohlmuller (GER), Otmakhov (RUS). Diváci: 12490.
Skončilo sa dnešné štvrťfinálové stretnutie, v ktorom si sily merali Švédsko a Lotyšsko. Po výsledku 3:2 pokračujú do semifinále Švédi. Pre Lotyšov sa turnaj končí.

Elvis Merzlikins

S týmto konštatovaním sa s vami už lúčim a prajem vám ešte pekný zvyšok večera. Stretnutím vás sprevádzal Lukáš Pancurák.
59:01
importantA boli blízko vyrovnania! Anders Nilsson bol ďaleko od svojej bránky, Lotyšsko ale tento fakt na vyrovnanie využiť nedokázalo.
58:52
importantUž hrajú Lotyši bez gólmana.
58:27
Už prebiehajú posledné dve minúty tretej tretiny. Hrá sa v pásme Lotyšska, Elvis Merzlikins tak svoju bránku opustiť nemôže.
57:30
Dennis Everberg naháňal puk v strednom pásme a aj keď ho napokon nezískal, pre Švédsko vybojoval niekoľko cenných sekúnd. Jeho spoluhráči medzičasom prestriedali.
56:48
Lotyši si zatiaľ nedokážu vypracovať potrebný tlak, aby sa mohli dočkať vyrovnávacieho gólu.
55:10
importantDnešné stretnutie sleduje priamo v Royal Arene 12 490 divákov. Hala je kompletne vypredaná.
54:46
Nasleduje komerčná prestávka.
54:23
Opäť dobrá strela, opäť v nej mal prsty Mikael Wikstrand. Tentokrát puk opustil obranné pásmo Lotyšska, čo využijú oba celky na rýchle prestriedanie svojich hráčov.
53:20
Dobré zakončnenie Mikaela Wikstranda, ktorý si poklepaním hokejky o ľad vypýtal puk. Mieril k vzdialenejšej žrdi, kde vystrelil Merzlikinsov betón. Puk bol napokon zrazený na mantinel.
52:27
Rickard Rakell korčuľoval za lotyšskou bránkou, kde čakal na prihrávku od svojich spoluhráčov. Puk ale na jeho čepeľ napokon nesmeroval. Švédi budú striedať počas hry.
51:20
Švédi sa ale snažia o svojom víťazstve rozhodnúť štvrtým gólom. Merzlikinsov zákrok, keď sa snažil puk priľahnúť, vyzeral síce mierne komicky, ale bol mimoriadne účinný.
50:21
50:21
goalLotyšsko dalo gól!
Tak sa na to pozrime. Lotyšsku sa predsa len darí skórovať kontaktný gól, a tak ešte nie je z jeho pohľadu nič stratené. Puk zapadol presne do ľavej šibenice švédskej bránky, o čo sa postaral RUDOLFS BALCERS. Asistencia: Ronalds Keninš.
49:30
Lotyši sa po treťom inkasovanom góle nedokážu skonsolidovať, hrá sa v podstate len v ich obrannom pásme. To pre celok, ktorý pomýšľa nad postupom medzi štyri najlepšie tímy, nie je rozhodne dobrou vizitkou.
48:27
Filip Forsberg bol vyčerpaný, preto odkorčuľoval na švédsku hráčsku lavicu. Podobne učinilo aj niekoľko ďalších hráčov.
47:16
V tíme Švédska tak hneď vládne väčší pokoj. Jedno je však isté, Lotyši ešte zbrane rozhodne nezložia, a tak sa môžeme tešiť na zaujímavých záverečných 13 minút riadnej hracej doby.
46:27
46:27
goalŠvédsko dalo gól!
Už je to 3:1. Tento gól padol z neprehľadnej situácie, keď bolo pred Merzlikinsom priveľa hráčov. Elvis Merzlikins bol navyše na zemi, a tak nedokázal reagovať. Gólom do prázdnej bránky sa prezentoval OLIVER EKMAN-LARSSON. Asistencie: Adrian Kempe, Rickard Rakell.
46:05
Hampus Lindholm si nakorčuľoval do súboja, v ktorom boli už štyria hráči. Aj preto sa Švédi napokon k puku dostali a budú môcť pred bránkou svojho súpera kombinovať.
45:05
Filip Forsberg sa posunul bližšie k bránke a zakončil. Ťažko povedať, či teraz Merzlikins puk vytesnil, alebo švédsky hráč tesne prestrelil jeho bránku.
44:29
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Rodrigo Abols – 2 min., hákovanie).
43:57
Teodors Blugers sa snažil puk pokryť svojím telom, robil to ale príšerne. Švédi tak nemali najmenší problém súpera o hrací predmet pripraviť.
43:12
importantTeraz to ale Lotyšsko vymyslelo zaujímavo. Aj keď so šťastím, ale predsa sa puk poodrážal pred bránkovisko, kde stál Rodrigo Abols. Ten to skúsil bekhendom, Nilssona ale neprekonal
42:40
Tri korunky sa okamžite oslobodzujú. Lotyši sa zatiaľ ani nedostali k puku, buly v útočnej tretine totiž prehrali.
42:22
Vylúčenie v tíme Švédsko (Mattias Janmark – 2 min., držanie).
41:49
41:49
Už to tam ale Švédom po druhýkrát padlo. Výborne teraz letiaci puk tečoval nikým nepokrytý VIKTOR ARVIDSSON. Elvis Merzlikins nemal šancu na úspešný zákrok. Asistencia: Mattias Ekholm.
41:40
Adrian Kempe nahadzoval puk od modrej. Bol ale mimoriadne nepresný, a tak nemohol byť z tejto situácie v žiadnom prípade gól.
40:50
Tretiu tretinu začali lepšie Lotyší. Tí sa zásluhou Ronaldsa Keninša dostali k zakončeniu, avšak puk trafil len Nilssona. Ten tak nemal dôvod zaváhať.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Skončila sa druhá tretina zápasu medzi Švédskom a Lotyšskom. Oba celky v ňom skórovali raz, a tak platí nerozhodný stav 1:1.

Tretia tretina sa začne približne o 21:56.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:25
importantŠvédi si teraz takmer strelili vlastný gól! Tak to by bol poriadne smolný moment tesne pred prestávkou.
39:06
Prebieha posledná minúta druhej tretiny.
38:49
Roberts Bukarts potiahol puk, dostal ho pred súperovu bránku, ale nezakončil. Škoda pre Lotyšsko, na malý moment sa tam Bukartsovi otváral priestor.
37:48
Švédsko sa oslobodzuje, puk teraz pretína všetky čiary.
37:34
Miks Indrašis vyslal okamžite zaujímavý puk pred bránkovisko, ktorý chceli Lotyši dotlačiť až do siete. Nepodarilo sa im to, proti bol Anders Nilsson.
37:15
Vylúčenie v tíme Švédsko (Patric Hörnqvist – 2 min., podrazenie).
36:30
Švédi sa rozhodli hru upokojiť a zacúvali do stredného pásma. Následne puk poslali za lotyšskú svätyňu a odišli striedať. Striedať bude aj tím písaný ako hosťujúci.
35:48
Pomerne často sa teraz prerušuje. Naposledy sa tak udialo po tom, čo poslal Rudolfs Balcers puk na zakázané uvoľnenie. Elvis Merzlikins sa musí mať na pozore, vhadzovať sa bude pred jeho svätyňou.
35:08
Lotyšsko sa dostalo do postavenia mimo hry. Švédi hrajú medtzičasom s piatimi hráčmi. Nám zápas na malý moment preruší komerčná prestávka.
34:54
importantNa konci peknej útočnej akcie stál Rodrigo Abols. Ten zakončoval spred bránkoviska, ale len priamo do pripraveného gólmana. Švédi teraz mali šťastie.
34:30
Roberts Bukarts skončil na švédskej defenzíve. Lotyšsko ale ešte ostane kombinovať pred bránkou súpera.
33:50
importantMiks Indrašis si vypýtal puk a skúsil zakončiť. Nilsson bol teraz na roztrhanie, ten puk ale nohou zastaviť predsa len dokázal.
33:10
Švédsko sa ale v úvode oslabenia oslobodzuje.
33:07
importantLotyši budú mať k dispozícii presilovú hru o dvoch mužov, ktorá bude trvať jednu minútu a 54 sekúnd. Obrovská šanca dostať sa do vedenia.
33:07
Vylúčenie v tíme Švédsko (Oliver Ekman-Larsson – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
33:01
Vylúčenie v tíme Švédsko (Gustav Nyquist – 2 min., podrazenie).
32:35
Vzápätí sa dôležitým zákrokom prezentoval Elvis Merzlikins. Vhadzovať sa bude po jeho pravici.
31:59
31:59
Teraz už ale áno, je znova vyrovnané. Z ľavej strany zakončil TEODORS BLUGERS. Táto strela Nilssona prekvapila, švédsky gólman na puk zareagovať nedokázal. Asistencia: Rihards Bukarts.
31:20
importantTo je neuveriteľné, čo sa teraz podarilo Lotyšom zahodiť! Dostali sa do prečíslenia dvoch proti jednému, v ktorom už Nilsson prakticky ležal na ľade. Puk v sieti napriek tomu neskončil.
31:05
importantBola z toho ale veľká šanca pre Nyquista. Gustav Nyquist sa totiž ocitol s pukom osamotený pred bránkou, na gól mu to ale nestačilo. Výborným zákrokom sa prezentoval Elvis Merzlikins.
30:40
Pokus o individuálny prienik Švédom nevyšiel. Mikelis Redlihs preto puk zbiera pri zadnom manitneli a bude ho chcieť poslať čo najďalej od bránky Lotyšska.
29:50
Zibanejad je už na ľade, Švédi hrajú s piatimi mužmi.
29:06
Stále sa Lotyši nedokázali dostať do šance. Tri korunky sa dobre bránia, navyše sú počas vlastného oslabenia aktívne aj pred Merzlikinsom.
28:27
Teraz už Švédi puk vyhadzujú cez všetky čiary.
28:10
Lotyšom úvod presilovej hry nevychádza. Švédsko puk získalo do svojej moci a prihrávkami vo vlastnom pásme teraz zbiera cenné sekundy.
27:36
Vylúčenie v tíme Švédsko (2 min. – príliš veľa hráčov na ľade). Trest odpyká Mika Zibanejad.
26:43
26:36
Toto si už gól pýtalo. Švédi poriadne pritlačili na svojho súpera a aj keď ešte Klingberg z bezprostrednej blízkosti neskóroval, FILIP FORSBERG sa už presadil. Lotyši navyše prichádzajú o možnosť vybrať si oddychový čas. Asistencie: Adrian Kempe, Oliver Ekman-Larsson.
26:36
26:36
importantŠvédi skórovali, Lotyši si ešte žiadajú prezretie videozáznamu – reklamujú nedovolené bránenie v hre gólmanovi Merzlikinsovi.
25:30
25:30
Miks Indrašis sa natlačil za švédsku bránku, kde vybojoval puk pre Lotyšsko. Bola z toho aj strela, avšak len priamo do pripraveného Nilssona.
24:47
importantTri korunky sa teraz natlačili do zaujímavej šance. Puk lietal cez bránkovisko lotyšského gólmana, a tak je Elvis Merzlikins nepochybne rád, že neinkasoval.
24:28
Gustav Nyquist si pýtal puk za bránkou, Lotyši ho šikovnou žabkou poslali do stredného pásma. Švédsko bude ale kombinovať aj naďalej.
23:05
Rodrigo Abols chcel medzi kruhmi hľadať svojich spoluhráčob, puk mu ale na čepeľ absolútne nedosadol. Vyslal tak len slabú prihrávku, ktorú švédska defenzíva zastavila.
22:00
Od modrej pálil opäť Klingberg. Ani tento puk nebol nebezpečný. Je však dôležité, ža sa už nepozeráme na neustále kombinácie v strednom pásme.
21:14
Od modrej čiary vystrelil John Klingberg. Jeho puk ale smeroval priamo do stredu bránky, a tak ho dokázal Elvis Merzlikins na svojej hrudi podržať. Vhadzovať sa bude v obrannej tretine Lotyšska.
20:57
Hampus Lindholm si musel puk prikopnúť, ušiel mu ale do stredného pásma. V úvode sú aktívnejší Švédi, ktorí sa tlačia pred bránku Elvisa Merzlikinsa.
20:38
Druhá tretina sa začala. Veríme, že nám prinesie viac hokejových momentov, ako úvodná dvadsaťminútovka a dočkáme sa aj nejakého presného zásahu.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Skončila sa prvá tretina zápasu medzi Švédskom a Lotyšskom. Gôl sme v nej nevideli, do šatní sa tak odíde za stavu 0:0.

Pomer striel po 1. tretine: 4:3

Druhá tretina sa začne približne o 20:59.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:40
Záverečných dvadsať sekúnd. Už sa pravdepodobne neudeje nič zaujímavé.
18:31
Individuálnym prienikom sa teraz prezentoval Rickard Rakell. Ten sa síce dostal do útočného pásma, ale o puk v ňom prišiel. Ani tentokrát z toho nebude nič zaujímavé.
17:59
Prvá tretina sa pomaly blíži ku svojmu koncu. Stále pokračujeme za stavu 0:0.
16:53
16:49
Adam Larsson čakal na modrej prihrávke na puk, ktorý by mohol poslať na Merzlikinsa. Prihrávku ale nedostal, Švédi boli vytlačení do stredného pásma.
15:36
15:36
Na opačnej strane sa dostal k odrazenému puku Frenks Razgals. Okamžite ho preto poslal na zadný mantinel, kde sa ho už ale zmocnili hráči v žltých dresoch.
14:50
Viktor Arvidsson prebral prihrávku na pravú stranu a presunul sa do pásma. Opäť tam ale Švédi nevymysleli nič zaujímavé.
13:20
Mikelis Redlihs sa teraz pošmykol a spadol. Švédi to chceli využiť, prakticky okamžite po prechode útočnou modrou čiarou však o puk prišli.
12:02
John Klingberg to nemal na strelu, preto ešte rozohrával. Následný pohyb pred Elvisom Merzlikinsom ale Švédom nevyšiel, stáli totiž v jeho bránkovisku. Hra je vykázaná do stredného pásma.
11:18
10:48
Vitalijs Pavlovs chcel puk sklepnúť do útočnej tretiny Lotyšska, poslal ho ale presne opačným smerom. Našťasrie pre Lotyšov tam nestál žiaden zo Švédov.
10:00
Do konca prvej tretiny ostáva jej presná polovica. Stále pokračujeme bez väčšej šance na jednej či druhej strane. Hrá sa prevažne v strednom pásme, kde sledujeme množstvo osobných súbojov.
09:06
Ronalds Keninš napádal výborne švédsku rozohrávku za ich vlastnou bránkou. Nemal tam ale podporu spoluhráčov, preto súpera o puk pripraviť nedokázal.
08:39
08:27
Mikael Wikstrand založil švédsku útočnú akciu, na ktorej konci bola strela z ľavej strany. Elvis Merzlikins sa včas presunul, letiaci puk ho preto prekvapiť nemohol.
07:58
Zakázané uvoľnenie Lotyšov. Elvis Merzlikins teraz bude čeliť vhadzovaniu po svojej ľavej ruke.
07:30
Rodrigo Abols nahodil puk do útočnej tretiny, kde oň ešte bojoval Roberts Bukarts. Lotyšsko sa však pred bránkou Nilssona usadiť nedokázalo.
06:20
Patric Hörnqvist chcel prihrávať medzi kruhy, jeho puk ale adresáta nenašiel. Výborne tam totiž zapracovala defenzíva Lotyšska, ktorá kolmicu vypichla.
05:35
Sklepnutý puk zachytil v strednom pásme Mikael Wikstrand. Ten sa ale nemal kam ponáhľať, oba celky sa totiž rozhodli prestriedať počas hry.
04:52
V úvode sa pomerne často prerušuje. Teraz sa tak udialo po zakázanom uvoľnení Lotyšov.
04:16
Hampus Lindholm sa teraz musel ponáhľať ku švédskej bránke, aby na ňu nemohli Lotyši zaútočiť. Napoon to Lindholm s pohodlným náskokom stihol.
03:49
Rodrigo Abols odovzdával po individuálnom prieniku do pásma puk spoluhráčom, tí sa ale nechali švédskou defenzívou odzbrojiť. Pokračujeme bez šancí na jednej či druhej strane.
03:05
Filip Forsberg bol v tvrdom osobnom súboji, ktorý sa mu podarilo vyhrať. Ani teraz sa ale Švédsko s pukom pred bránku Elvisa Merzlikinsa nedostane.
02:13
Tri korunky sa dopustili zakázaného uvoľnenia.
01:27
Rodrigo Abols to myslel dobre, puk ale posúval do útočnej tretiny len s vedomím, že ak by Lotyši pokračovali, dostali by sa do postavenia mimo hry. Kombinovať tak bude Švédsko.
00:27
Úvodné buly zvládli lepšie Švédi. Tí sa s pukom okamžite presunuli do útočnej tretiny, kde po krátkej komvinácii ukryl pod svojou lapačkou Larssonovo nahodenie Elvis Merzlikins.
00:01

Príspevok, ktorý zdieľa @onlajny,

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Ekholm, Wikstrand – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Hörnqvist – Kempe, Arvidsson, F. Forsberg – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Everberg, L. Andersson.

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibuļskis, Galvinš, Siksna, Freibergs, Sotnieks, Rubins, Zile – Rēdlihs (A), Džerinš (A), Indrašis – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts (C) – Abols, Balcers, Keninš – Razgals, Pavlovs, Meija – Jevpalovs.

Rozhodca: Mayer (USA), Olenin (RUS) – Kohlmuller (GER), Otmakhov (RUS).
Vážení priaznivci svetového hokeja, dočkali sme sa. Začínajú sa záverečné boje o 82. titul majstra sveta v ľadovom hokeji. Odteraz budeme sledovať už len zápasy najlepšej osmičky. V jej rámci sa dočkáme aj štvrťfinálového zápasu medzi Švédskom a Lotyšskom.

Pôjde o druhý štvrťfinálový zápas v rámci kodanskej časti programu. Stretnutie sa tak odohrá o 20:15 a my budeme, rovnako ako počas celého turnaja, priamo na mieste diania. Tešiť sa tak môžete na podrobný textový prenos doplnený o obrazové spravodajstvo. Z miesta komentátora sa už na vás teší Lukáš Pancurák.

Švédsko predvádzalo počas základnej fázy majstrovstiev sveta v A skupine parádne výkony. Azda nik nemôže pochybovať o tom, že predviedli Švédi v nejednom zápase moderný hokej, aký sa má v Európe hrať. Aj preto skončili v skupine, v ktorej sa predstavilo aj Slovensko, na prvom mieste. Švédi s môžu pýšiť faktom, že neprehrali ani jeden zápas. Na svojom konte totiž majú šesť výhier v riadnom hracom čase a jednu po predĺžení.

Tím preplnený hokejistami z NHL mal počas skupinovej fázy v skupine A najmenej inkasovaných gólov – len deväť, čo predstavuje priemer 1,29 gólu na zápas. Sami ale skórovali 31-krát a ak spriemerujeme toto číslo, dostaneme sa na hodnotu 4,43 gólu na zápas, čo nie je rozhodne málo.

Zápasy Švédska v skupinovej fáze:

V prvom zápase turnaja preverili švédskych hokejistov Bielorusi. Faktom ale je, že tí súpera výrazne nepotvrdili. Napokon, nedokázali skórovať ani raz, pričom Švédsko nastrieľalo do siete svojho súpera až päť gólov. Zaslúžene si tak na svoje konto pripísalo prvé tri body.

Švédsko – Bielorusko 5:0
Góly a asistencie: 10. L. Andersson (Kempe, Everberg), 10. Nyquist (J. Klingberg, H. Lindholm), 24. Janmark (Rakell, Zibanejad), 34. Rakell, 57. Zibanejad (Janmark, Rakell)

Druhý zápas Švédska bol už ale podstatne zaujímavejší. Tri korunky sa totiž stretli s Českom, ktoré pomýšľalo na to, že si zo zápasu odnesie tri body. Napokon sa ale musel náš západný sused pred súperom skloniť, podľahol mu totiž tesne 2:3. V zápase však nebolo nič jasné až do jeho absolútneho záveru.

Švédsko – Česko 3:2
Góly a asistencie: 5. Rakell (H. Lindholm, Janmark), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell) – 34. Hronek (Červenka, Faksa), 56. Hyka (Faksa)

Tretí zápas mal byť podľa papierových predpokladov jasne v réžii tímu, ktorý bol písaný ako domáci – a tým bolo Švédsko. To si sily meralo z Francúzskom, neinkasovalo ani gól a štyrmi presnými zásahmi si vystrieľalo do tabuľky ďalšie tri body. Po troch zápasoch ich malo už deväť.

Švédsko – Francúzsko 4:0
Góly a asistencie: 1. Rakell (A. Larsson, Janmark), 6. Backlund (Pettersson, H. Lindholm), 28. Ekman-Larsson (A. Larsson, Kempe), 56. Pettersson (J. Klingberg, Ekman-Larsson)

Zápas s poradovým číslom štyri. Narážajú na seba výbery Švédska a Rakúska, pričom to má byť jednoznačná záležitosť. A aj je. Švédsko vyhráva po dvoch tretinách 5:0, po 60 minútach hry je stav 7:0. Ďalšie tri body pre tri korunky.

Švédsko – Rakúsko 7:0
Góly a asistencie: 10. Kempe (H. Lindholm), 18. Janmark (Rakell), 23. Rakell (Zibanejad, Janmark), 29. Rakell, 30. Nyquist (Kempe), 48. Zibanejad, 54. Pääjärvi (Jo. Larsson, J. Klingberg)

V piatom zápase stratilo Švédsko jediný bod v skupinovej fáze – a postaralo sa o to Slovensko. To prehrávalo už 1:3, napriek tomu ale dokázalo nepriaznivý stav zvrátiť a zápas vyrovnať. Rozhodlo sa až v predĺžení, keď Zibanejad vystrelil svojmu tímu druhý bod.

Slovensko – Švédsko 3:4 pp
Góly a asistencie: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Ďaloga (Nagy), 47. Nagy (Krištof, Čajkovský) – 16. Everberg (J. Klingberg, H. Lindholm), 19. Nyquist (Backlund, E. Gustafsson), 25. J. de La Rose (Wikstrand, Kempe), 65. Zibanejad (Rakell, J. Klingberg)

Vo svojom predposlednom zápase skupinovej fázy narazili hokejisti Švédska na Švajčiarov. Ani v tomto prípade nebolo všetko jasné, aj keď sa v to pred zápasom mohlo predpoklafať. Každopádne, Švajčiari súpera poriadne potrápili a podľahli mu pomerom 3:5.

Švajčiarsko – Švédsko 3:5
Góly a asistencie: 39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan (Untersander) – 6. J. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Janmark, Backlund), 22. Backlund (H. Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund)

Najlepší výkon predviedli Švédi pravdepodobne v zápase proti Rusku. V tom totiž prehrávali 0:1, napriek tomu sa ale dokázali pozviechať a výhru strhnúť na svoju stranu. Tri korunky napokon zvíťazili 3:1

Rusko – Švédsko 1:3
Góly a asistencie: 3. Kaprizov (N. Gusev, Dacjuk) – 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell (Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (A. Nilsson)

Nominácia Švédska na majstrovstvá sveta:

Brankári: Anders Nilsson (Vancouver Canucks, NHL), Magnus Hellberg (Červená hviezda Kchun-lun, KHL), Filip Gustavsson (Belleville, AHL)

Obrancovia: Oliver Ekman-Larsson (Arizona Coyotes, NHL), John Klingberg (Dallas Stars, NHL), Adam Larsson (Edmonton Oilers, NHL), Hampus Lindholm (Anaheim Ducks, NHL), Erik Gustafsson (Chicago Blackhawks, NHL), Mikael Wikstrand (Färjestad, SHL), Lawrenc Pilut (HV71 Jönköping, SHL), Adam Almqvist (Frölunda Indians, SHL)

Útočníci: Mika Zibanejad, Lias Andersson (obaja New York Rangers, NHL), Rikard Rakell (Anaheim Ducks, NHL), Magnus Pääjärvi (Ottawa Senators, NHL), Johan Larsson (Buffalo Sabres, NHL), Jacob de la Rose (Montreal Canadiens, NHL), Mikael Backlund (Calgary Flames, NHL), Gustav Nyquist (Detroit Red Wings, NHL), Mattias Janmark (Dallas Stars, NHL), Adrian Kempe (Los Angeles Kings, NHL), Dennis Everberg (Neftechimik Nižnekamsk, KHL), Carl Klingberg (Zug, NLA), John Norman (Jokerit Helsinki, KHL), Elias Pettersson (Växjö, SHL)

V zápase sa nebude chcieť nechať zahanbiť rozhodne ani Lotyšsko. Tím, ktorý predvádzal v skupine B pomerne kvalitné výkony, a tak si napokon predsa len vybojoval posledné postupové miesto. Udialo sa tak na úkor posledného Dánska, s ktorým hrali Lotyši posledný skupinový zápas.

Lotyši vyhrali v skupinovej fáze po 60 minútach hry tri zápasy. Jeden sa im podarilo vyhrať až po riadnej hracej dobe, z dvoch si odniesli aspoň jeden bod. Lotyšsko prehralo po 60 minútach len raz.

Zápasy Lotyšska v skupinovej fáze:

Prvý zápas Lotyšov znamenal súboj s Nórskom – malo ísť o dôležitý zápas, v ktorom sa ukáže, či môže niektorý z týchto tímov postúpiť medzi osmičku najlepších. Lepšie ho napokon zvládlo Lotyšsko, ktoré po predĺžení zvíťazilo pomerom 3:2 a do tabuľky si tak zapísalo prvé dva body.

Nórsko – Lotyšsko 2:3 pp
Góly a asistencie: 9. Bastiansen (Trettenes), 13. Bonsaksen (M. Olimb) – 27. Balcers (Sotnieks), 52. Abols (Sotnieks, Rēdlihs), 61. Balcers (Džerinš)

Len málokto prepokladal, že dosiahnu Lotyši podobný výsledok aj vo svojom druhom skupinovom vystúpení. Napokon, čakal ich zápas s Fínskom, ktorý priniesol jednoznačný priebeh. Lotyši na úspech pomýšľať nemohli a súperovi podľahli vysoko 1:8.

Lotyšsko – Fínsko 1:8
Góly a asistencie: 52. Rihards Bukarts (Balinskis) – 2. Aho (Savinainen), 8. Savinainen (Heiskanen, Aho), 18. Suomela, 28. Aho, 35. Savinainen (T. Teräväinen, Aho), 47. T. Teräväinen (Rantanen, Mikael Granlund), 48. Rantanen (Aho, T. Teräväinen), 52. T. Teräväinen (Nutivaara, Aho)

Lotyši si v treťom zápase sily merali s Južnou Kóreou. Opäť platilo, že mal zápas jednoznačného favorita, tentokrát ním bol práve štvrťfinálový účastník. Ten svoju pozíciu podčiarkol čistým kontom gólmana Merzlikinsa a piatimi strelenými gólmi.

Južná Kórea – Lotyšsko 0:5
Góly a asistencie: 12. Meija (Rubins), 19. Keninš (Balcers, Abols), 29. Roberts Bukarts (Karsums), 42. Balcers (Indrašis, Abols), 60. Roberts Bukarts (Abols, Indrašis)

Lotyšom sa následne podarilo prekvapiť výber Spojených štátov amerických. Tie síce zvíťazili, ale až po predĺžení. Ich výhra sa tak nerodila vôbec ľahko, napokon, remízový stav platil po prvej, po druhej i po tretej tretine.

USA – Lotyšsko 3:2 pp
Góly a asistencie: 12. Kreider (DeBrincat, D. Larkin), 38. White (DeBrincat, P. Kane), 62. Atkinson – 18. Balinskis (Blugers, Rihards Bukarts), 24. Džerinš (Indrašis, Roberts Bukarts)

Začínalo ísť do tuhého. Ak chceli Lotyši postúpiť, museli nazbierať z ostatných troch zápasov čo najviac bodov. Výhra nad Nemeckom im tak padla vhod, Lotyšsko ho zdolalo pomerom 3:1.

Lotyšsko – Nemecko 3:1
Góly a asistencie: 37. Keninš (Abols, Balcers), 41. Galvinš (Indrašis, Džerinš), 48. Džerinš (Rēdlihs, Freibergs) – 49. Kahun (Draisaitl, Ehliz)

O tom, že to Lotyši v zápasoch s favoritmi skutočne vedia, sme sa presvedčili aj v pondelok 14.5.2018. Práve vtedy sa stretli s Kanadou, ktorá si potrebovala zaistiť účasť vo štvrťfinále. Podarilo sa jej to, svojho súpera ale zdolalo až po predĺžení.

Kanada – Lotyšsko 2:1 pp
Góly a asistencie: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)

Najrozhodujúcejším zápasom pre Lotyšov bol ten posledný, keď si sily merali s domácim Dánskom. V tomto zápase sa muselo rozhodnúť o poslednom postupujúcom zo skupiny B. Aké to bolo pre domácich smolné, keď súperovi podľahli 0:1 a na turnaji tak skončili.

Lotyšsko – Dánsko 1:0
Góly a asistencie: 10. Džerinš (Indrašis)

Nominácia Lotyšska na majstrovstvá sveta:

Brankári: Uldis Čalpa (Kurbads Riga, Optibed), Kristers Gudlevskis (Bridgeport Sound Tigers, AHL), Matiss Kivlenieks (Cleveland, AHL)

Obrancovia: Guntis Galviňš, Kristaps Zile, Uvis Balinskis (všetci Dinamo Riga, KHL), Edgars Siksna (Saryarka Karaganda, VHL), Kristians Rubins (Medicine Hat Tigers, WHL), Oskars Cibulskis (Hradec Králové, TELH), Ralfs Freibergs (Zlín, TELH), Kristaps Sotnieks (Lada Togliatti, KHL)

Útočníci: Roberts Bukarts (Zlín, TELH), Vitalijs Pavlovs, Gints Meija, Gunars Skvorcovs, Oskars Batna, Frenks Razgals, Nikita Jevpalovs, Mikelis Redlihs, Miks Indrašis (všetci Dinamo Riga, KHL), Martiňš Karsums (Dinamo Moskva, KHL), Rodrigo Abols (HC Örebro, SHL.), Rihards Bukarts (Eisbären Berlín, DEL.), Andris Džeriňš (Hradec Králové, TELH)

Royal Arena (Kodaň)

Skupina A tohtoročných majstrovstiev sveta sa odohrá v jednom z najmodernejších hokejových stánkov v Európe – Royal Arene. Hrať sa tu budú aj dva štvrťfinálové zápasy a kompletný program od semifinále až po finále.
Royal Arena sa nachádza v mestskej štvrti Ørestad dánskej Kodane. Hoci sa začala stavať už v roku 2013, oficiálne bola otvorená vo februári minulého roku. Zaujímavosťou pritom je, že prvou športovou udalosťou, ktorá halu oficiálne otvorila, boli minuloročné plavecké majstrovstvá Európy v krátkom bazéne.

Štadión tiež ponúkol niekoľko hudobných predstavení. V Royal Arene už koncertovali Metallica, Bruno Mars, Lady Gaga, The Weekend, Depeche Mode, Aerosmith, Katy Perry či Sam Smith.

Hala ponúka typický severský štýl, na ktorý sme pri škandinávskych krajinách zvyknutí. Veľké sklenené profily dopĺňajú priečne drevené rebrá. Fasáda tak pôsobí mohutným, zároveň však veľmi príjemným dojmom.

Okrem tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji bude hostiť Royal Arena aj budúcoročný svetový šampionát v hádzanej mužov.

Kapacita haly sa mení s typom podujatia. Zatiaľ čo počas hokejových zápasov sa do jej útrob zmestí 12 500 divákov, na hádzanú môže prísť 13 000 ľudí. Kapacita pre koncerty je určená na 16 000 miest. Cena štadióna sa zastavila na hodnote 134 miliónov eur.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.