Martin Kližan.
Martin Kližan. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|15. jan 2019 o 09:41

Slovák nezískal ani set.

MELBOURNE. Slovenský tenista Martin Kližan nepostúpil do druhého kola dvojhry na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne.

V utorkovom stretnutí prvého kola podľahol Francúzovi Joovi-Wilfriedovi Tsongovi za 148 minút 4:6, 4:6, 6:7 (5).

Tsongu čaká Djokovič

S voľnou kartou štartujúceho Tsongu čaká v druhom kole svetová a nasadená jednotka Srb Novak Dojkovič. Ten si poradil s Američanom Mitchellom Kruegerom hladko 6:3, 6:2, 6:2.

Dvadsaťdeväťročnému Kližanovi patrí aktuálne 40. priečka v rebríčku ATP. Jeho súper Tsonga je po vynútenej zdravotnej prestávke až na 177. priečke.

V utorok nastúpili na druhý vzájomný duel. Premiérovo na seba narazili pred siedmimi rokmi na US Open, v druhom kole uspel slovenský tenista po výsledku 6:4, 1:6, 6:1, 6:3.

Australian Open - 1. kolo:

Jo-Wilfried Tsonga (Fr.) - Martin Kližan (SR) 6:4, 6:4, 7:6 (5)

/za 148 minút/

"Dnes to bolo viac-menej na jednu bránku. Bojoval som až do konca a tretí set som dotiahol do tajbrejku. Ak by som ho bol vyhral, mohlo to byť ešte otvorené. Nestalo sa však tak a prehral som," uviedol zverenec trénera Dominika Hrbatého pre Slovenský rozhlas.

"Myslím si, že Tsonga hral šikovne. Aj keď bol výsledok viac-menej tesný, Martin nemal veľkú šancu zvíťaziť. Mal niekoľko príležitostí v prvom sete a potom aj v tajbrejku, ale nevyužil ich," priznal pre agentúru SITA Kližanov tréner Hrbatý.

"Keď Tsongu podrží servis, je proti nemu náročné hrať. Bolo to o tom, koľko mu toho Tsonga dovolí. Stretnutie rozhodli malé chyby, ktoré Martin urobil. Od základnej čiary hrá Tsonga priemerný tenis, ale vedeli sme, že keď ho nezradí podanie, bude to veľmi náročné," dodal.

Kližanovým maximom ostalo tretie kolo

V prvom sete Tsonga nepustil Kližana ani k jednému brejkbalu, sám využil jednu z troch ponúknutých možností a za stavu 5:4 na podaní premenil prvý setbal.

Druhé dejstvo malo rovnaký priebeh aj výsledok. Tsonga suverénne podával a Kližanovi zobral servis hneď v úvode, ujal sa vedenia 2:0 na gemy a náskok si dokázal udržať až do konca setu.

O osude tretieho setu musel rozhodnúť až tajbrejk, v ňom uspel Tsonga v pomere 7:5 a tešil sa z postupu do ďalšieho kola.

Prvý mečbal ešte Kližan ťažkým forhendovým volejom na čiaru odvrátil, ale pri druhom Tsonga už nezaváhal - efektne smečom stojac chrbtom k sieti zakončil do odkrytej časti kurtu.

Zverenec Dominika Hrbatého Kližan sa na Australian Open dostal najďalej v roku 2014, keď sa jeho púť skončila v treťom kole. V hlavnej súťaži jediného grandslamového podujatia na južnej pologuli sa predstavil šiestykrát.

Tento rok sa pred štartom v Melbourne rozhodol Kližan štartovať na turnaji v Sydney, kde v 2. kole nestačil na Taliana Andreasa Seppiho (6:7 /2/, 2:6).

Domov»Tenis»Australian Open»Kližan si proti Djokovičovi nezahrá, nestačil na favorizovaného Francúza