Peter Sagan vyhral druhú etapu na Tour de France 2018.
Peter Sagan vyhral druhú etapu na Tour de France 2018. (Autor: TASR/AP)

1.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe3:46:06 h
3.Daryl ImpeyJARMitchelton-Scott+ 0 s
4.Danny van PoppelHolandskoJumbo-Visma+ 0 s
5.Patrick BevinNový ZélandCCC Team+ 0 s
6.Jan PolancSlovinskoUAE Team Emirates+ 0 s

ADELAIDE. Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe vyhral tretiu etapu na pretekoch Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré sú prvým podujatím prestížneho seriálu UCI WorldTour.

Sagan v šprintérskom závere 146,2 kilometra dlhej etapy so štartom v Lobethale a cieľom v Uraidle predstihol Španiela Luisa Leóna Sáncheza z Astany a Juhoafričana Daryla Impeyho z Mitchelton-Scott.

Sagan si pripísal prvé etapové víťazstvo v aktuálnom ročníku, zároveň šlo o jeho 110. triumf v profesionálnej kariére na ceste.

Sagan ďakoval aj tímu CCC

Do záverečné šprintu sa nezapojili dve veľké šprintérske esá týchto pretekov v Austrálii a skončili ďaleko v poli porazených.

Talian Elian Viviani (Deceuninck - Quick-Step) obsadil až 115. priečku a domáci Caleb Ewan (Lotto Soudal) bol na 119. mieste. V cieli tretej etapy klasifikovali 132 pretekárov.

"Bolo to takmer ako cez kopirák v porovnaní s vlaňajškom," povedal Peter Sagan v interview pre organizátorov.

"Chcem sa poďakovať tímu CCC, ktorý kontroloval etapu a tiež svojim kolegom, ktorí ma dostali dopredu, starali sa o mňa a podávali mi fľaše s vodou. Keď sme prešli cez posledný kopec, vravel som si, že sa to môže skončiť rovnako ako pred rokom. Tak som si povedal, že sa musím skoncentrovať a vyšlo to," pokračoval.

"Samozrejme, pomohlo mi, že som poznal dojazd z vlaňajška, vždy je lepšie mať už zažitú skúsenosť. Podstatné bolo aj to, že sme došli do koncovky aj s vrchármi, bolo to potom ľahšie. Sánchez bol však rovnako blízko víťazstva," dodal Sagan.

V najlepšej desiatke bol aj v prvých dvoch etapách

Sagan vyhral niektorú z etáp na pretekoch zaradených do kalendára UCI po prvý raz od triumfu v 13. etape na vlaňajšej Tour de France, čo bolo 20. júla 2018.

Na prebiehajúcom 21. ročníku Tour Down Under bol predtým v etapách ôsmy a tretí.

Vďaka triumfu v tretej etape sa 28-ročný Sagan dostal na druhú priečku celkovej priebežnej klasifikácie len so sekundovým mankom na novozélandského lídra Patricka Bevina (CCC Team).

Zároveň sa rodený Žilinčan stal novým lídrom bodovacej súťaže, v ktorej obhajuje prvenstvo spred roka. Sagan sa so ziskom 36 bodov dostal o dva body pred dvojicu Elia Viviani - Patrick Bevin.

Nedeľa 20.1. - 6. etapa: McLaren Vale - Willunga Hill, 151,5 km

Domov»Cyklistika»Sagan vyhral tretiu etapu na Tour Down Under a je lídrom bodovacej súťaže