Slováci z kanadskej pevnosti to dotiahli na hokejový vrchol

New York Rangers verzus Toronto, 60. roky. S číslom 5 Larry Cahan, syn slovenských prisťahovalcov.
New York Rangers verzus Toronto, 60. roky. S číslom 5 Larry Cahan, syn slovenských prisťahovalcov. (Autor: FOTO - IMPERIAL OIL-TUROFSKY/HOCKEY HALL OF FAME)
Boris Vanya|7. máj 2019 o 20:00

Aké bolo prvé slovenské meno na Stanley Cupe?

Seriál Hokej extra

Hokej má v sebe zvláštnu moc. Je to hra emócií, rýchlych nôh, šikovných rúk a bystrej hlavy. Slovensko ho miluje. Pre pandémiu koronavírusu prišli športoví fanúšikovia aj o majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku.

Aspoň ako malú kompenzáciu ponúkame (nielen) pre hokejových fajnšmekrov výber z najlepších hokejových príbehov, rozhovorov či analýz, ktoré sa objavili na sport.sme.sk za posledných 15 mesiacov. A k tomu aj zaujímavý hokejový kvíz, aby ste si otestovali vedomosti.

Každý deň od 8. do 24. mája, čo bol termín MS v hokeji, si môžete prečítať jeden text pod hlavičkou Hokej extra a vylúštiť jeden kvíz. Štatistické údaje v texte nie sú aktualizované, zodpovedajú termínu, kedy bol pôvodne uverejnený.

Dobre sa poznali. Drali spolu lavice - školské aj tie v kostole. A keď bolo treba, neváhali sa pre kamarátov pobiť.

Pete Backor, Rudy Migay, Benny Woit, Alex Delvecchio a Larry Cahan.

Toto je príbeh piatich chlapcov, ktorí vyrastali v kanadskom meste Fort William, majstrovsky ovládali hokejku, zahrali si v NHL a ich korene siahajú na sever Slovenska.

V roku 1717 založili francúzski kolonisti na území indiánskeho kmeňa Odžibvejov na severnom brehu Horného jazera osadu Fort Kaministiquia. Angličania ju neskôr premenovali na Fort William (Viliamova pevnosť).

Koncom 19. storočia už ponúkalo mestečko so strategickou polohou množstvo pracovných príležitostí - v dokoch, na prístavných hrádzach či na železnici.

Nový život tu začínalo veľa prisťahovalcov, medzi nimi aj Slováci, ktorí prichádzali prevažne z oravských obcí Podbiel, Biely Potok a Dlhá. V meste si založili vlastné spolky, v roku 1908 postavili kostol (prvý slovenský v Kanade), pri ktorom vznikla slovenská škola.

Ako píše Ondrej Miháľ v knihe Slováci v Kanade, za krátky čas sa okolo kostola vytvorila „slovenská dedina“ s mäsiarmi, pekármi, obuvníkmi či sklármi a vznikol aj prvý podnik v meste, ktorého majiteľom bol Slovák - Palečkovo železiarstvo.

Mnoho chlapcov, potomkov slovenských prisťahovalcov, objavilo čaro miestneho populárneho športu. Na zamrznutých plochách sa v zime preháňali na korčuliach s hokejkami v rukách.

Piati z nich to neskôr dotiahli do najprestížnejšej súťaže - NHL. A mená troch sa dokonca objavili na najslávnejšej trofeji - Stanleyho pohári.

Vyhral NHL, dostal hodinky

PETE BACKOR

Na prelome 19. a 20. storočia sa vysťahovali z Oravy za prácou do Ameriky tisíce ľudí. Pre mnohé rodiny to bola jediná cesta ako prežiť.

Peter Bačkor odišiel za oceán z dedinky Krivá na Orave. Mal osemnásť, bol slobodný. V Brémach sa nalodil na loď Kaiser Wilhelm II a 22. apríla 1903 dorazil na Long Island v New Yorku.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci z kanadskej pevnosti to dotiahli na hokejový vrchol