Fíni sa pýtajú: Kedy budú zase majstrovstvá sveta v Bratislave?

Fínsky kapitán Marko Antilla zdvíha trofej pre majstra sveta v hokeji.
Fínsky kapitán Marko Antilla zdvíha trofej pre majstra sveta v hokeji. (Autor: Jozef Jakubčo SME)
Marián Szűcs|27. máj 2019 o 07:20

Hokejisti Fínska zdolali Kanadu a majú tretí titul.

BRATISLAVA. Na majstrovstvách sveta hrali oveľa zvučnejšie mená. Najväčšou hviezdou turnaja na Slovensku sa však stal Fín, o ktorom by to ešte pred týždňom nikto nepovedal.

„Mörkö, Mörkö,“ nadšene naňho kričali fínski fanúšikovia na tribúnach. V preklade Strašidlo alebo Monštrum.

„Áno, počul som to, bolo to pekné,“ usmieval sa Marko Anttila.

Fanúšikovia sa pohrali sa s jeho krstným menom a výzorom. Anttila váži 104 kilogramov a meria 203 centimetrov. Aj preto korčuľuje trochu zhrbený a na ľade vyzerá nemotorne.

Naozaj pôsobí tak, akoby mal súpera skôr vystrašiť svojím zjavom, než mu narobiť problémy hokejovými zručnosťami.

V kariére nikdy nič nevyhral. V roku 2004 ho draftovalo Chicago v poslednom deviatom kole z 260. miesta, ale v najlepšej lige sveta neodohral ani jeden zápas.

Okrem roka v Rusku a dvoch vo Švédsku hral iba za fínske kluby, naposledy za Jokerit Helsinki v KHL. V tejto sezóne dal jedenásť gólov, vlani osem a predvlani sedem. Žiadny titul, žiadny veľký triumf.

Práve Anttila najlepšie vystihuje fínsky tím, ktorý v nedeľu po finálovom víťazstve nad Kanadou 3:1 senzačne získal na šampionáte zlaté medaily.

Momentky z finálového zápasu Kanada - Fínsko na MS v hokeji 2019: fotogaléria

27.5.2019

Postavia mu sochu

Anttila bol kapitánom Fínov, hoci hral až vo štvrtom útoku. V siedmich zápasoch v základnej skupine nedal žiadny gól, nemal dokonca ani žiadny bod za asistenciu.

Vo štvrťfinále proti Švédsku však pri hre bez brankára vyrovnal minútu a pol pred koncom na 4:4 a Fíni napokon postúpili po predĺžení. Potom strelil jediný gól semifinálového zápasu proti Rusku. A vo finále dal dva góly Kanade.

„Nemal to v kariére jednoduché, ľudia hovorili, že je príliš vysoký, neverili mu.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fíni sa pýtajú: Kedy budú zase majstrovstvá sveta v Bratislave?