Mariana Petrušová. Ilustračná fotografia.
Mariana Petrušová. Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
Sportnet|22. aug 2019 o 16:56

Slováci bojujú na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike.

BRATISLAVA. Slovenská reprezentantka Mariana Petrušová postúpila do finále v disciplíne K1 na 1000 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede.

Petrušová výkonom 3:55,61 min skončila druhá v prvej rozjazde vo štvrtok predpoludním, nad jej sily bola len Poľka Justyna Iskrzycká (3:54,84). Finálovú účasť si priamo vybojovali tri najrýchlejšie kajakárky v cieli. O medaily sa bude bojovať v sobotu 24. augusta od 12.25 h.

Ladičová neprenikla do finále

Vo štvrtok predpoludním bol zo Slovákov v Szegede na trati aj Peter Gelle a v rovnakej disciplíne ako Petrušová dopádloval vo svojej rozjazde do cieľa na treťom mieste. Skúsený kajakár bude pokračovať v semifinále na "tisícke" v piatok o 18.07 h.

V prvom štvrtkovom bloku rozjázd sa predstavila aj kanoistka Gabriela Ladičová v C1 na 200 m a kanoista Matej Rusnák v C1 na 500 m. Obaja si vybojovali postup do semifinále.

Ladičová finišovala vo svojej rozjazde ako štvrtá a na olympijskej "dvojstovke" bude pokračovať v semifinále v piatok o 16.58 h. Skúsený Rusnák bol vo štvrtej rozjazde tretí a o postup do finále sa pokúsi v piatok o 12.03 h.

Ladičová bola v akcii aj vo štvrtok popoludní, v druhom semifinále v C1 na 500 m skončila na 4. pozícii a neprenikla do A-finále. Predstaví sa tak v B-finále, ktoré sa uskutoční v piatok o 14.35 h.

Štvorkajak nemal problém s postupom

Ako poslední zo slovenských reprezentantov boli vo štvrtok v hre Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek. Tí suverénnym spôsobom triumfovali v tretej rozjazde v K4 na 500 m časom 1:18,63 min a postúpili do sobotňajšieho podvečerného semifinále.

Aj na tejto trati sa budú v konečnom dôsledku rozdávať olympijské miestenky do Tokia 2020. Na základe kvalifikačných kritérií rozdelia v Szegede spolu 170 miesteniek pre 82 lodí.

V japonskej metropole sa predstaví až 246 športovcov rozdelených rovnomerne podľa oboch pohlaví.

Slováci kontrolovali celý priebeh, v závere síce nastúpili Bielorusi, ale na konci im chýbalo pár centimetrov

"Bola to povinná jazda, možno to z brehu dokonca vyzeralo jednoducho. Vyšiel nám aj vietor. Útok Bielorusov sme očakávali, lebo ich poznáme a vieme, že sú rýchli. Dúfam, že v semifinále dostaneme jednoduchších súperov," povedal Adam Botek v cieli slovenským médiám.

Víťazstvo v rozjazde považoval za splnený cieľ aj Csaba Zalka, pre ktorého to boli premiérové preteky v olympijskej kvalifikácii:

"Vyskúšali sme si ostrú jazdu, pretože v piatok máme voľno, tak prečo nie. Myslím si, že to bol dobrý výkon. Chceli sme vyhrať, pretože takto máme väčšiu šancu dostať jednoduchšie semifinále."

Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Petrušová postúpila priamo do finále, štvorkajak suverénne triumfoval v rozjazde