Hamilton prišiel o pódium, po pretekoch ho penalizovali

Lewis Hamilton vyskakuje z monopostu. (Autor: TASR)

1.Max VerstappenHolandskoRed Bull1:31:14,678 h
3.Carlos SainzŠpanielskoMcLaren+8,896 s
4.Kimi RäikkönenFínskoAlfa Romeo+9,452 s
5.Antonio GiovinazziTalianskoAlfa Romeo+10,201 s
6.Daniel RicciardoAustráliaRenault+10,541 s

BRATISLAVA. Presne 2072 dní čakal tím McLaren na to, pokiaľ sa jeden z jeho jazdcov dostane sa stupne víťazov v pretekoch formuly 1.

Dlhé čakanie jedného z najúspešnejších tímov v histórii "kráľovnej motošportu" ukončil až vo Veľkej cene Brazílie Španiel Carlos Sainz. Ten pôvodne preťal cieľ na štvrtom mieste, ale traťoví komisári po pretekoch dodatočne penalizovali piatimi sekundami Lewisa Hamiltona za nehodu s Alexandrom Albonom.

Sainz štartoval z posledného miesta

Záver nedeľňajších pretekov na okruhu Interlagos bol nesmierne dramatický a nečakanú šancu na premiérové pódium mali hneď traja mladí jazdci.

Kým Albon svoju šancu nevyužil a po kontakte s Hamiltonom klesol na 14. miesto, Francúz Pierre Gasly a tiež spomenutý Sainz mohli oslavovať. "Je to špeciálny deň pre mňa aj celý tím, pretože sme urobili všetko, čo bolo v našich silách," cituje oficiálny web F1 slová rodáka z Madridu.

Paradoxom je, že Sainz mal v kvalifikácii technické problémy, neodjazdil ani jedno kolo a musel štartovať z posledného miesta. Napokon to z 20. priečky vytiahol až na tretiu.

Úspech je pre McLaren motiváciou

"Pódium! Je to trochu čudné, keďže som tam nebol, ale som veľmi šťastný. Preteky boli neuveriteľné. Stratégia na jednu zastávku v boxoch bola náročná, ale vyplatilo sa to. Gratulujem celému tímu," vyjadril sa 25-ročný Španiel na sociálnej sieti twitter.

Naposledy sa McLaren tešil z pódia pred 118 pretekmi, teda vo Veľkej cene Austrálie 2014. Vtedy, ešte pod názvom McLaren-Mercedes, z toho dokonca bolo dvojité pódium, keď druhý skončil Dán Kevin Magnussen a tretí Brit Jenson Button.

"Dnešný úspech je pre nás perfektnou motiváciou, aby sme naďalej tvrdo pracovali a v budúcnosti opäť mohli stáť na stupňoch víťazov," dodal šéf tímu McLaren-Renault Andreas Seidl.