Priateľský zápas Slovensko - Nemecko 2:0

TASR|3. sep 2005 o 21:25

Bratislava 3. septembra (TASR) - Historickým víťazstvom v ére samostatného slovenského futbalu 2:0 sa v sobotu na Tehelnom poli skončilo priateľské medzištátne stretnutie A-mužstva SR s trojnásobným svetovým šampiónom a úradujúcim vicemajstrom sveta, mužs

Slovák Filip Hološko (vľavo) bojuje o loptu s Nemcom Fabianom Ernstom (vpravo) FOTO TASR

Bratislava 3. septembra - Historickým víťazstvom v ére samostatného slovenského futbalu 2:0 sa v sobotu na Tehelnom poli skončilo priateľské medzištátne stretnutie A-mužstva SR s trojnásobným svetovým šampiónom a úradujúcim vicemajstrom sveta, mužstvom Nemecka. O toto cenné víťazstvo sa dvoma gólmi zaslúžil kapitán reprezentácie Miroslav Karhan, ktorý prvý úspech dosiahol z pokutového kopu v 20. minúte a druhý pridal v 38. minúte. Zverencom Dušana Galisa sa generálka na stredajšie kvalifikačné stsretnutie s Lotyšskom v Rige vydarila.

Slovensko - Nemecko 2:0 (2:0)

Góly: 20. z 11 m a 38. Karhan, ŽK: Škrteľ. Rozhodovali: Braamhaar - Brink, Geutjes (všetci Hol.), 9276 divákov .

Slovensko: Čontofalský - Zabavník, Kratochvíl, Škrteľ, Had (46. Ďurica) - Hološko (80. Jakubko), Valachovič (52. Petráš), Karhan (68. Hlinka), Greško - Mintál (46. Kozák) - Vittek (68. Hlinka)

Nemecko: Lehmann - Owomoyela (75. Hinkel), Mertesacker, Wörns (46. Jansen), Hitzlsperger (46. Sinkiewicz) - Deisler, Ernst (46. Schweinsteiger), Ballack, Schneider (83. Kuranyi) - Klose, Asamoah (46. Podolski)

Slováci nastúpili v bránke s Čontofalským, gólman Zenitu Petrohrad už v 2. min po priamom kope Deislera ukázal svoj prehľad. Nemci hrali sebavedome, snažili sa o útočný futbal a domáci obrancovia mali často čo robiť, aby loptu dostali do bezpečia. V 11. minúte zahral Greško prvý slovenský roh z ľavej strany, Mintál bez prípravy tvrdo vystrelil, ale k otvoreniu skóre chýbali centimetre. O 4 minúty neskôr prenikol za chrbát domácej obrany Owomoyela, posunul loptu na Kloseho, ale nebezpečnú situáciu vyriešil Škrteľ. Potom sa krásnou akciou blysol Vittek, z hranice 16-tky v dobrej pozícii nedal, ale v 20. minúte ho nedovolene v pokutovom území hostí stiahol Mertesacker. Nasledovala 11-tka, k lopte sa postavil Karhan, ktorý Lehmannovi nedal šancu a dostal domácich do vedenia. V 27. min nemecký brankár len tak-tak, že zachránil pred dobiehajúcim debutantom Hološkom. V tejto časti úvodného polčasu mali reprezentanti hostiteľskej krajiny viac z hry, šance mali Hološko a Vittek. V 38. minúte Kloseho tutovku zneškodnil Čontofalský a hneď z protiútoku dal kapitán Karhan krásny druhý gól. Záver polčasu vyústil v exhibíciu zverencov trénera Galisa, ktorí si vypracovali ešte niekoľko sľubných šancí, najmä dve Vittekove volali po góle.

Po zmene strán siahli obaja tréneri k avizovanému hromadnému striedaniu. Tempo hry na dobrú štvrťhodinu opadlo, ako prvý sa z letargie prebrali Nemci. V 52. min dokonca prekonali brankára Čontofalského, ale hlavný rozhodca Braamhaar gól na pokyn svojho asistenta neuznal. V 53. min prenikol pomedzi dvoch slovenských obrancov striedajúci Podolski, ocitol sa v čistej šanci, avšak Ďurica loptu poslal na roh. O dve minúty Ďurica opäť zaúradoval, keď na bránkovej čiare zastúpil Čontofalského. V 84. min vystrašil poloprázdne tribúny striedajúci Kuranyi, ktorý po minúte strávenom na ihrisku takmer vsietil svoj 16. reprezentačný gól. Domáci svoje cenné dvojgólové víťazstvo napokon ustrážili.

Hlasy:

Dušan Galis (tréner SR): "Odohrali sme dva rozdielne polčasy. V tom prvom sme produkovali veľmi dobrý futbal, ktorý sa musel páčiť. Určite celý kolektív a najmä hráči z bundesligy ukázali, že vedia hrať dobrý futbal. Aj dvaja mladí hráči Hološko aj Škrtel predčili moje očakávania. Druhý polčas už z našej strany nemal takú kvalitu.

Hostia prevzali iniciatívu a mali sme aj šťastie, pretože Nemecko nás zatlačilo. Napriek tomu som rád, že sme porazili reprezentáciu Nemecka a bol by som ešte radšej, keby bol tento zápas inšpiráciou pre hráčov. Oveľa dôležitejšie stretnutie nás čaká v stredu."

Jürgen Klinsmann (tréner Nemecka): "V prvom rade chcem zablahoželať Slovákom k tomuto prestížnemu úspechu. My sme si zápas naplánovali inak. Prvých pätnásť minút sme hrali podľa predstáv, no potom prišla nešťastná jedenástka a zlom. V obrane sme vyprodukovali niekoľko chýb a nedorozumení, z ktorých rezultoval Karhanov druhý gól. Po prestávke sme už hrali lepšie, no nestačilo to. V našej hre sa vyskytlo dosť vážnych nedostatkov v súhre, ktoré musíme v ďalšom období riešiť."

Marek Mintál (stredopoliar SR): "Hrali sme veľmi dobre a dosiahli sme mimoriadne pekný výsledok. Víťazstvo nad takým silným súperom sa cení. Treba však naň čo najskôr zabudnúť. Pre nás je podstatné, aby sme vyhrali v stredu v Lotyšsku."

Marián Had (obranca SR): "Nemci nehrali zle. V prvom polčase mali aj šance, no nepremenili ich. Nám sa to podarilo a myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Hostia mali najmä v druhom polčase tlak. Nebezpeční boli však len po našu šestnástku a vážnejšie príležitosti si prakticky nevytvorili. Ak v stredu zopakujeme prístup z dnešného duelu, nemám obavy, žeby sme Lotyšov nezdolali."