Paralympijské, kauza: Súd prebratie sídla výboru neodobril

TASR|2. okt 2007 o 15:37

Bratislava 2. októbra (TASR) - Novým funkcionárom Slovenského paralympijského výboru (SPV) na čele s Karolom Mihokom a Martinom Dorošom sa v utorok o ...

Bratislava 2. októbra (TASR) - Novým funkcionárom Slovenského paralympijského výboru (SPV) na čele s Karolom Mihokom a Martinom Dorošom sa v utorok o trinástej hodine nepodarilo prebrať bratislavské sídlo SPV na Benediktiho ulici, lebo k tomuto kroku im chýbalo právoplatné rozhodnutie príslušného okresného súdu.

Doterajší predseda SPV Ján Riapoš od oboch staronových funkcionárov SPV prevzal na prahu budovy, ktorá patrí Slovenskému rozhlasu, čerstvé rozhodnutie Ministerstva vnútra SR. Pracovníci MV SR v minulých dňoch totiž zaregistrovali nové stanovy SPV podľa predstáv Mihoka a spol. a zápisnicu o vzniku nového subjektu pod hlavičkou SPV. Na základe tohto dokumentu staronový predseda SPV Mihok a staronový generálny sekretár SPV Doroš sú štatutárnymi zástupcami SPV. Do týchto funkcií ich schválilo Mimoriadne valné zhromaždenie SPV (MVZ SPV), na ktorom päť riadnych členov SPV odvolalo šéfa SPV Riapoša, celý VV SPV a KK SPV.

Dvojica Mihok a Doroš spolu s Dušanom Dedečkom, novým podpredsedom SPV pre letné športy, prezentovali v utorok - iba necelých 100 metrov od sídla SPV - všetky nedostatky, ktoré Riapoš na poste šéfa SPV od roku 2003 urobil. Nové vedenie SPV, ktoré na potvrdenie svojich funkcií bude podľa súčasného vývoja situácie čakať až do súdneho rozhodnutia, vyčíta Riapošovi predovšetkým fakt, že od apríla 2005 nebolo zvolanené Valné zhromaždenie SPV a o všetkom zásadnom rozhodoval Riapoš sám. Tým krokom údajne porušil Stanovy SPV v časti Organizačná štruktúra SPV, kde sa uvádza, že "v SPV sa vyžaduje kolektívne rozhodovanie a preto sa zriaďujú orgány SPV. Kolektívnymi orgánmi sú VZ SPV, VV SPV a KK SPV."

Tak isto konanie Riapoša odporuje konaniu aj v otázke rozpočtu a plánu činnosti, lebo podľa Mihoka posledné tri roky je práca SPV živelná, riadi ju jeden človek a ten istý človek aj o všetkom rozhoduje. Veľkým negatívom v práci (ne)úradujúceho šéfa SPV je podľa Mihoka aj to, že sám - bez vedomia členov VV SPV - rozhodol o úveroch vo výške 8 miliónov korún a vo výške 4 miliónov korún, ktoré si SPV vzalo na financovanie svojej činnosti. Tak isto o úvere z Prvej stavebnej sporiteľne vo výške 40 miliónov korún rozhodol Riapoš sám - a členovia VV SPV mu to schválili až dodatočne. Tieto peniaze majú byť preinvestované pri budovaní Paralympijského centra v Piešťanoch, na ktoré vedenie SPV schválilo celkovo 96 miliónov korún. Dvadsať miliónov z tejto sumy poskytlo SPV MŠ SR zo štátnych prostriedkov pre rok 2007. Doroša a spol. nenechalo ľahostajnými ani to, že na financovanie Športových hier v Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej a na darovanie auta pre NRC vedenie SPV minulo 1,5 milióna korún. Medzi "hriechmi" Riapoša a spol. je aj zakúpenie vozíkov pre športový klub tanečníkov v Košiciach (súťaž Bailando a nesplatené faktúry vo výške približne 420 000 Sk), ako aj 150-tisícová suma na vydanie CD jedného populárneho speváka. Ďalej neschválená rekonštrukcia streleckého centra vo Vištuku vo výške pol milióna z prostriedkov SPV. Aj pre tieto aktivity je aktuálna zadlženosť SPV vo výške 52 miliónov Sk a projekt Paralympijského centra je preinvestovaný iba z polovice. O všetkých týchto aktivitách šéfa SPV vedel aj Martin Doroš, ktorý mnohé z týchto dôležitých dokumentov od roku 2003 podpisoval a pri mnohých z nich bol podľa jeho slov aj priamym iniciátorom. Teraz ich svojmu bývalému šéfovi vyčíta.

Nové vedenie SPV na adresu (ne)úradujúceho predsedu SPV Riapoša zverejnilo na stretnutí s novinármi ešte viac negatívnych faktov, ktoré sa údajne podpisujú najmä pod nedostatočné financovanie športovej prípravy slovenských paralympionikov na PH 2008 v Pekingu a ZPH 2010 vo Vancouvri. Mihok a spol. nesúhlasia ani s tým, že SPV podporuje aktivity, ktoré nijako nesúvisia so športovou činnosťou.

"Je začiatok októbra 2007 a športovci, ktorí sa pripravujú na zimnú paralympijskú sezónu, mali dostať zo štátnych prostriedkov 3,5 milióna korún. Doteraz dostali iba jeden milión, lebo Ján Riapoš túto dotáciu svojvoľne skrátil. On krátil finančné prostriedky aj tým športovcom, ktorých čakajú dôležité medzinárodné podujatia. Lebo o všetkom vo SPV rozhoduje on sám," zdôraznil Mihok, ktorý sa postavil do čela nespokojných funkcionárov SPV.

Na otázku, za čo SPV v roku 2003 musel zaplatiť pokutu vo výšku 5 miliónov Sk, Mihok, vtedajší predseda SPV, uviedol, že milión korún chýbal v pokladnici SPV pre rôzne machinácie vtedajšieho pokladníka, s ktorým sa vedenie SPV dodnes súdi. Z ďalšej pokuty platili namiesto Riapošom avizovaných 16 miliónov iba tri milióny. Za netransparentné nakladanie s účelovo poskytnutými prostriedkami z fondov Ministertstva školstva SR. Tieto peniaze boli vyčlenené iba na športovú prípravu slovenských paralympionikov, a nie na iné aktivity SPV. Preto musel SPV platiť postupne tri pokuty vo výške 1, 2 milióna korún a pred štyrmi rokmi bol SPV na pokraji totálneho krachu.

"Pokutou 16 miliónov Sk nám naozaj hrozil Odbor finančnej kontroly Ministerstva financií SR, no nakoniec sa to rôznymi opravnými a zmierovacími opatreniami podarilo znížiť na päť miliónov korún. Preto nie je pravda, že sme až tak veľa museli v roku 2003 platiť, no niektoré súdy odvtedy stále neboli uzavreté," reagoval Riapoš na niektoré fakty, ktoré v utorok odzneli na jeho adresu z úst trojice Mihok, Doroš, Dedeček.

(Ne)úradujúci šéf SPV ďalej povedal, že Mimoriadne valné zhromaždenie SPV zo ňa 22. septembra 2007 trojicu funkcionárov SPV: Karol Mihok, Martin Doroš, Eva Gažová vylúčilo zo svojich radov a preto ďalej v tejto kauze vystupujú iba ako fyzické osoby. Na tomto MVZ SPV bolo zo 42 pozvaných delegátov prítomných 29 delegátov. Riapoš na rokovaní MVZ SPV informoval účastníkov o pokuse o nezákonné ovládnutie sídla SPV menovanou trojicou, ako aj o hrubom porušovaní Stanov SPV zo strany Martina Doroša a Evy Gažovej. Preto s oboma bol rozviazaný pracovný pomer. Šéf SPV v utorok príslušníkov PZ SR vyzval, aby začali konať vo trestnej veci odcudzenia 14 šanonov zo sídla SPV, ktorým menovaní chceli zahladiť dôkazy o svojej nezákonnej činnosti. Mihok toto obvinenie v plnom rozsahu odmietol.

Predseda SPV Riapoš tiež vyslovil poľutovanie nad tým, že Ministerstvo vnútra SR zaregistrovaním nových stanov SPV a prijatím zápisnice z MVZ SPV v réžii Doroša a Mihoka, spôsobilo právny chaos, na ktorého vyriešenie bude potrebný veľmi dlhý čas. Dovtedy sa môže stať, že na Slovensku budú fungovať dva subjekty pod hlavičkou SPV, čo môže silno poškodiť imidž a dôveryhodnosť tejto organizácie v očiach spoločnosti, ako aj v kruhoch jeho sponzorov a podporovateľov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Paralympijské, kauza: Súd prebratie sídla výboru neodobril