Nadelili si slovinské zlaté repete

Ruska Jekaterina Jurievová si beží vo vytrvalostných pretekoch na 15 km po premiérový titul majsterky sveta. Len ona vybielila v Östersunde všetkých dvadsať terčov. (Autor: SITA/AP)
Rastislav Hríbik|15. feb 2008 o 00:00

Obaja čerství šampióni sa na MS v Östersundetešili z titulu po prvý raz. Obaja predtým vyhrali len jedny preteky Svetového pohára. Na rovnakej trati,v rovnaký deň – 13. decembra v slovinskej Pokljuke. Mimochodom,aj vtedy bol štvrtok.

Obaja čerství šampiónisa na MS v Östersundetešili z titulu po prvý raz. Obaja predtým vyhrali len jedny preteky Svetového pohára. Na rovnakej trati,v rovnaký deň – 13. decembra v slovinskej Pokljuke. Mimochodom,aj vtedy bol štvrtok.

ÖSTERSUND, BRATISLAVA. Nór Emil Hegle Svendsen a Ruska Jekaterina Jurievová sa včera po pretekoch vo vytrvalostnom biatlone na MS vo švédskom Östersunde usmievali najdlhšie. V silnej konkurencii si uchmatli najcennejšie tituly, hoci medzi najväčších favoritov nepatrili.

Jurievová i Svendsen mali pred štartom na konte jediné víťazstvo vo Svetovom pohári – Zhodou okolností z rovnakého dňa, keď si vo štvrtok 13. demcembra dobehli po prvenstvá vo vytrvalostných pretekoch v slovinskej Pokljuke. Vo Švédsku zvládli dokonalé repete.

Potykala si s vetrom

Dvadsaťštyriročná Jurievová vyhrala suverénne, ako jediná vybielila všetkých dvadsať terčov a neinkasovala žiadnu trestnú minútu. Navyše triumfom ukončila nemeckú zlatú sériu v ženských disciplínach (na MS vyhrali posledné štyri súťaže). Jekaterina sa do­č­kala premiérového titulu majsterky sveta po deviatom mieste v šprinte a striebre v stíhačke.

Pred posledným výstrelom na stojke síce dlho otáľala, no napokon padol aj ten. Jurievová by vyhrala, aj keby terč zostal. Náskok pred druhou Nemkou Martinou Glagowovou bol minúta a 13 sekúnd. „Musela som strieľať rýchlo. Inak to nešlo, vietor sa dokázal stíšiť vždy len na pár sekúnd. Ukázalo sa to ako najlepšia možná taktika,“ vysvetľovala taktiku v cieli nová ruská hviezda.

Ani atlétka, ani veslárka

Jurievová začínala ako atlétka v stopách mamy Ľuby (otec Valerij hral hokej), no rýchlo ju to prestalo baviť. Dlho nevydržala ani pri veslovaní, ktoré bolo jej druhou športovou zastávkou. „Keď som obrátila loď hore dnom, vedela som, že ani toto nebude ten pravý šport,“ spomína na svojej internetovej stránke.

Presadila sa až v biatlone, hoci aj v ňom sa dlho hľadala. Na olympiádu do Turína 2006 ju pre zlé výsledky nevzali, no dnes je líderkou ruského tímu. „Staré pretekárky poodchádzali na materskú a tažko sa im vracia naspäť. Tak je rad na nás mladých,“ tvrdí Jekaterina.

Dobre si počínala aj naša naskúsenejšia pretekárka – 34­ročná Martina Halinárová. Až do polovice trate strieľala čisto a dlho viedla, no dva uletené výstrely na poslednej stojke (celkovo tri trestné minúty) ju zrazili na konečné 17. miesto. Dva body do hodnotenia SP si za 29. miesto pripísala Petra Slezáková, ktorej uletel jediný výstrel.

Nulu dal len Maksimov

Aj súťaž mužov videla len jedného strelca s nulou. Rovnako z Ruska, no Maximovi Maksimovovi stačila čistá streľba len na bronzovú medailu. Vyššie ho nepustili Nóri – zlatý Svendsen a strieborný Ole Einar Björndalen, ktorý predviedol ďalší strhujúci výkon. Hoci na prvých dvoch položkách inkasoval po jednej trestnej minúte, Maksimova zdolal. O 3,4 sekundy. Dvadsaťdvaročný Trond­heimčan Svendsen bol bežecky pomalší, no na rozdiel od staršieho krajana minul len raz v streľbe stoji a to rozhodlo.

Šestnástym miestom potešil Mar. Matiaško (2 trest. min.), Pavlovi Hurajtovi uleteli štyri výstrely a spadol na 46. priečku.

Fakty MS v Östersunde

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Jurievová (Rus.) 44:23,8 min (0 trestných minút), 2. Glagowová (Nem.) +1:13,3 (1), 3. Chvostenková (Ukr.) +2:24,4 (1),... 17. Halinárová +4:51,6 (3), 29. Slezáková +6:30,0 (1), 46. Gereková +8:06,7 (6), 76. Švikruhová (všetky

SR) +12:02,3 (5).

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Svendsen (Nór.) 51:51,9 min (1), 2. Björndalen (Nór.) +31,4 s (2), 3. Maximov (Rus.) +34,8 (0),... 16. Marek Matiaško +3:22,6 (2), 46. Hurajt +6:16,0 (4), 80. Miroslav Matiaško +10:19,5 (6), 86. Kazár (všetci SR) +11:38,7 (8).