• Futbal
 • Hokej
 • Tenis
 • Basketbal
 • Cyklistika
 • Moto
 • Ďalšie športy
 • Foto
 • Výsledky
 • Agentúry
 • Hokejového mladíka Tatara sa pýtali, či je ženatý a či má deti

  Vydané 27. 5. 2009 o 23:19 Autor: Ondrej Gajdoš

  Náš hokej bude mať po štyroch rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou znova hráčov v prvých troch kolách draftu NHL. V rebríčkoch skautov sú vysoko hodnotení útočníci Tomáš Tatar (18) a Richard Pánik. Obaja sú tento týždeň v Toronte.

  Tomáš Tatar
  Foto: čtk

  Náš hokej bude mať po štyroch rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou znova hráčov v prvých troch kolách draftu NHL. V rebríčkoch skautov sú vysoko hodnotení útočníci TOMÁŠ TATAR (18) a Richard Pánik. Obaja sú tento týždeň v Toronte.

  Aký je účel kempu v Kanade?

  „Máme tu pohovory s klubmi NHL a v závere týždňa nás čakajú ešte testy fyzickej pripravenosti. Na ľad sa nedostaneme."

  Skúste priblížiť taký pohovor.

  „Napríklad v stredu som bol v štyroch miestnostiach. O desiatej som začal s Chicago Black Hawks, čas je naplánovaný približne na pol hodiny. Celkove absolvujem 25 pohovorov, Rišo má o jeden klub menej. Všetci hráči sme v oblekoch s kravatami, na čo nie som z domu príliš zvyknutý. Preferujem džínsové oblečenie. Rozhovor prebieha v angličtine, dostávame rôzne otázky."

  Napríklad?

  „Od bežných, aby som porozprával o sebe, o mojej rodine sa ma pýtali na názor, prečo by ma mal draftovať práve ich klub."

  Dostali ste aj nezvyčajné otázky?

  „Bolo ich zopár. Myslel som si, že zle rozumiem, keď sa ma pýtali, či som ženatý, či mám deti, či som gay. Snažil som sa odpovedať s pokojom."

  Potrebujete pri anglickej konverzácii tlmočníka?

  „Máme ho so sebou, ale snažím sa hovoriť sám. Rozumiem dobre, no nie vždy viem nájsť vhodné slovo. Vtedy mrknem na tlmočníka a pomôže mi. Angličtinu sa učím v škole, navštevujem tretí ročník dopravnej akadémie v Trenčíne."

  Vraveli ste, že z mužstiev NHL je vám najsympatickejší Detroit. Záleží vám na tom, aby vás draftoval práve tím Red Wings?

  „Ja to nemôžem ovplyvniť. Pôjdem tam, kde si ma vyberú. Z pohovorov mám pocit, že najväčší záujem o mňa zatiaľ prejavil klub Los Angeles Kings. Vraveli, že po prípadnom drafte by chceli, aby som prišiel do kempu a potom zostal v Amerike. Dobre sa to počúvalo."

  Jednotkou draftu 2009 by mal byť kanadský útočník John Tavares. Aj vy ho zaraďujete najvyššie?

  „Všetko sa tu krúti okolo Tavaresa, v juniorskej lige aj na šampionáte hráčov do 20 rokov strieľal veľa gólov. Dokonca ho porovnávajú s Crosbym, čo sa mi zdá prehnané. Mne sa jeho hra príliš nepáči. Je to typický zakončovateľ, ale s pukom nie je tvorivý. Prednosť by som dal Švédovi Magnusovi Paajärvimu-Svenssonovi, hrá hokej podľa môjho gusta."

  Čo vám dáva tento kemp?

  „Nové skúsenosti. Spoznávam funkcionárov z klubov, približujem sa k NHL, zdokonaľujem sa v angličtine."

  Zúčastníte sa 26. a 27. júna na drafte v Montreale?

  „Môj agent Rich Winter tvrdí, že to bude nutné, ak sa v predpovediach výberu dostanem veľmi vysoko. Takže sám som zvedavý, či sa o mesiac do Kanady vrátim."

  V extralige ste hráčom HKM Zvolen. Aká je pravdepodobnosť, že aj v budúcej sezóne vás ešte uvidíme na slovenskom ľade?

  „Všetko závisí od draftu. Ak si ma vyberú, potom zrejme bude klub NHL odo mňa žiadať, aby som hral v zámorí. Získal som pocit, že v Severnej Amerike nemajú vysokú mienku o slovenskej extralige, v Európe uznávajú KHL a švédsku elitserien. Takže zo Slovenska by som sa ťažko prebíjal do NHL."

  Slováci v 1. kole na drafte NHL
  • 2005 - 13. Zagrapan (Buffalo), 30. Mihálik (Tampa Bay)
  • 2004 - 10. Valábik (Atlanta), 23. Meszároš (Ottawa)
  • 2000 - 3. Gáborík (Minnesota), 16. Marcel Hossa (Montreal)
  • 1999 - 10. Mezei (NY Islanders), 28. Kudroč (NY Islanders)
  • 1997 - 12. Marián Hossa (Ottawa), 17. Róbert Döme (Pittsburgh).

  Draftovaný Mikúš zatiaľ NHL neokúsil

  Najlepší nahrávač uplynulého ročníka extraligy Juraj Mikúš z HK 36 Skalica (na snímke TASR) absolvoval pohovory pred draftom NHL pred štyrmi rokmi. Vo 4. kole si ho potom zo 121. miesta vybral Montreal Canadiens. Stredný útočník skalického tímu i reprezentácie Slovenska však dosiaľ NHL neokúsil.

  „Kluby si takto zisťujú telesné, fyzické dispozície vytypovaných hráčov, hovoria s nimi," spomínal na kemp v Toronte 2005. „Výsledky vyhodnotia a rozhodujú sa, či mladý hokejista zapasuje do ich mužstva. "

  Montreal si pred štyrmi rokmi stiahol v prvom kole kanadského Coreyho Pricea, v tejto sezóne bol už brankárskou jednotkou tímu.

  „Ja som vtedy na preddraftových rozhovoroch nemal ani potuchy, že si ma vyberú Canadiens," vravel. „Nejavili o mňa veľký záujem, stretnutie s ich zástupcami mi pripadalo formálne. Iné kluby boli oveľa aktívnejšie. Na drafte som preto zostal prekvapený."

  Mikúš odišiel v sezóne 2005 - 2006 do Kanady, hral v quebeckej juniorskej lige za Chicoutimi Sagueneens. Dosiahol viac než bod na zápas, vyskúšal si play off. V nasledujúcom ročníku sa vrátil do Skalice a začal hrať v útoku so Žigmundom Pálffym.

  Montreal mu za dva roky neponúkol zmluvu, neprejavil záujem. Stratil na slovenského útočníka práva.

  Mikúšov 321-bodový útok s Pálffym a Hartmannom drvil v tejto sezóne extraligové obrany, Skalicu posunul do finále. Dvadsaťdvaročný pravák s veľkým korčuliarskym záberom a citom pre prihrávku si potom po druhý raz zahral na majstrovstvách sveta. Osud centra je pre novú sezónu zatiaľ neistý. Kluby NHL sa neozvali, možnosť ponúkajú európske ligy. Funkcionári v Skalici si želajú, aby zostal.

  „V týchto týždňoch ma zaujíma predovšetkým škola, učím sa na skúšky," povedal študent práva. „Keď ich zvládnem, príde na rad hokej. Aj to, či zostanem v Skalici, alebo sa pohnem inde."

   

  Ďalšie novinky

  Spoplatnený obsahPelé: Keď sme nastúpili ja a Garrincha, Brazília nikdy neprehrala

  Otec mi dal meno po slávnom vynálezcovi a inžinierovi Thomasovi Alvovi Edisonovi. Iba to skrátil na Edson. To sa mi páčilo. Pelé vyznievalo zo začiatku skôr posmešne, spomínal slávny Brazílčan.

  Spoplatnený obsahHandzuš: NHL? Séria proti Nitre bola jedna z najlepších, aké som zažil

  Banská Bystrica si prvý raz v klubovej histórii zahrá finále. Veľmi sme po tom túžili, hovorí jeden z jej lídrov Michal Handzuš.

  Hlavné správy

  TECH.SME.SK

  Spoplatnený obsahHrozia nám kolaps Golfského prúdu a radikálne ochladenie Európy?

  Sladká voda z grónskych ľadovcov ohrozuje nielen stabilitu oceánov.

  TECH.SME.SK

  Veríte konšpiráciám? Ohrozujete našu budúcnosť

  Konšpiračné teórie živia iracionálonu nedôveru k vede. Výsledkom bude horší život.

  Z DOMOVA

  Spoplatnený obsahAká je budúcnosť panelákov na Slovensku? Prežijú aj rok 2100

  Väčšina slovenských panelákov je v polovici svojej papierovej životnosti.

  CESTOVANIE.SME.SK

  Ste expert na hlavné mestá? (náročný geografický kvíz)

  Portál sme.sk pre vás počas najbližších týždňov pripraví viacero geografických kvízov. Tentoraz pre náročných.