Futbalisti sa nebáli, mali kam utiecť

Oslavy nedopadli práve najlepšie.
Oslavy nedopadli práve najlepšie. (Autor: archív NOVÝ ČAS)
Jozef Kotris|3. jún 2009 o 20:42

Spomienku na tri úspechy Slovana Bratislava zohyzdili ich vlastní fanúšikovia. Hráči boli zhrození. Priaznivci prekazili oslavy titulu vlastného mužstva. Napadli usporiadateľov i záchranárov.

BRATISLAVA. Naskakovala deväťdesiata minúta exhibičného zápasu Slovan - SSC Neapol. Na dvoch susediacich tribúnach sa zakrádali mládenci. Prerazili ploty. Napadli usporiadateľov i príslušníkov SBS služby.

Jasný, vopred naplánovaný kriminálny skutok. Športový zločin. Keď nemáte za nepriateľa súpera, zaútočíme na svojich. Pobiť sa treba.

Slovenský futbal dneška.

Atak a útek

Netušený atak usporiadateľov zaskočil. Utiekli von, aby sa ruvačka nerozšírila na celý štadión Tehelného poľa.

Niekto mal zlomenú nohu. Zdravotná služba ošetrovala zraneného, chcela ho naložiť do sanitky. Chuligáni však napadli aj ju, zdravotníci si ratovali holý život. Dochrámaný človek napokon zostal ležať bezvládne pred sanitkou.

Do tvárí im vidno nebolo. Z dlhých čiernych mikín s kapucňami na hlavách sa na svet vyškierali zlé oči. Kriminálnici, súdiac podľa vzrastu, nemali azda ani osemnásť.

((1))

„Pána prezidenta stráži vari dvadsať policajtov. Na tomto mieste, kde išlo o život, nebol ani jeden. Preboha, my budeme hrať Ligu majstrov," vykrikoval v tme funkcionár belasých.

„Ani vo sne nám nenapadlo, že na oslavný zápas musíme zburcovať políciu. Týždeň pred ním sme sa bavili s fanúšikmi: Chlapci nebláznite, ide o oslavu, zdôrazňovali sme. Pozvali sme priateľov. Boli to naši, čo robili zle. Boli to naši." Nebol to rozhovor. Slovanistický organizátor reval na celý svet. Čochvíľa k nemu pribehol kolega.

Jedna z televízií chce zažalovať Slovan. Na ich vyvýšenú plošinu niekto šmaril svetlicu. Kameramanovi všetko zhorelo. „Mal som čo robiť, aby som vyviazol z obkľúčenia asi tridsiatky vyvrheľov so zdravou kožou," triasol sa kameraman už v bezpečí útrob štadióna.

Hráči majstra neprichádzali. Štvrťhodinu, potom ďalšiu. Prvý sa objavil Branislav Obžera. Bledý. Roztrasený. „Som sklamaný. Fanúšikovia nás vytlačili z pódia. Báli sme sa, že sa niečo stane a radšej sme sa schovali do šatne starej tribúny," opisoval scény ako z juhoamerického zápasu o titul.

Utvorte koridor

Slovanisti si prevzali pohár na tribúne. Generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Miloš Tomáš roztržito vešal hráčom na krk medaily. Niekomu dal dve. Spamätal sa, napokon jednu stiahol.

((2))

Na štadióne „šantila" Belasá šlachta, ktorá si nárokuje na prednostné právo pravých fanúšikov. Jej šéfovia počas celého zápasu megafónmi dirigovali povzbudzovanie. Občas zavelili do oplzlosti: „A Košice do p..."

Potom chudáka hlásateľa, vykrikujúceho ako Milan Kňažko v Novembri '89 - utvorte koridor, posielali niekam. Megafón, keď bol najviac potrebný, onemel.

Legendy v aute

Najskúsenejší hráč Slovana Samuel Slovák sa pred zápasom prihovoril k legendám klubu. Tým, ktoré vyhrali 21. mája 1969 v Bazileji vzácny európsky pohár po víťazstve nad FC Barcelona 3:2. „Ste pre nás nesmrteľní!" s úctou povedal k tribúne. Nesmrteľní defilovali na pódiu. Na veľkoplošnej obrazovke premietali vzácne zábery spred 40 rokov. Starší fanúšikovia spomínali.

Krásna fasáda. Ale s vážnymi trhlinami.

„Pätnásti z Bazileja sme sedeli roztrúsení na tribúne ako vrabce, žiadne miesto vo vipke, kašľali na nás," opisoval zákulisie Ján Čapkovič. Pre istotu, to je ten, ktorý dal Barcelone prekrásny tretí gól belasých. Bratislavský tím vyhral 3:2.

„Nevideli sme sa 'sto' rokov. Išli sme do stanu pre pozvaných na pivo. Na jednej lavičke sme sa tiesnili a postávali. Tu drnc, tam drnk, ani sme si nestačili upiť."

Legendy záver nevideli, nebolo odkiaľ. „To, o čom mi rozprávate, viem z počutia. Na Slovan už dávno nechodím. Aby ma niekto trafil petardou, alebo prizabil tyčou? Kašlem na taký klub, zostali iba spomienky," hneval sa Čapkovič, súčasný tajomník ŠKP Dúbravka.

Prišli o radosť

Samo Slovák bol zdesený. Aj Marek Hamšík, hráč Neapolu. Polhodinku hral za talianske mužstvo. Vypracoval gól svojho klubu. Potom si na polhodinu obliekol belasý dres. Vyrastal v ňom v doraste.

„Najskôr som si myslel, že tá mela patrí k oslavám môjho bývalého klubu, na ktorý stále myslím. Potom som videl, čo som vidieť nemal," povedal Hamšík.

Slovák sa včera k zlým okamihom vrátil. „Bol som šokovaný, ako vybehli po usporiadateľoch. Nikto to nečakal. Oslavy sú fajn vtedy, ak sa všetci tešia. Nikto nikoho nesmie zbiť. Pokazilo to celú slávu. Strach sme nemali, lebo sme mali kam ujsť," dodal Slovák ironicky.

Čo hovoríte na vyčíňanie chuligánov na oslavách Slovanu Bratislava?

Milan Lešický, bývalý tréner

„Je to obraz spoločnosti. Veľa vecí sa rieši agresívne, bitkou a násilím. Absolútna agresivita, netolerantnosť, nepochopenie. V tejto uličke sa zdá, že zodpovední ľudia sú úplne bezradní. To je dlhodobý vývoj slovenského futbalu. Tie isté problémy mali v minulosti i Angličania. Tí však urobili radikálne opatrenia. Dnes sa hrá v Anglicku bez plotov a podobné výstrelky tam neexistujú. Pyrotechnika je vo vyspelej Európe nemoderná. Treba robiť medzi fanúšikmi osvetu, aby sa s nimi komunikovalo. Všetko zlo sa vždy zviezlo na trénerov. Prišlo doba v ktorej fanúšikovia začali hovoriť, kto bude trénerom a prezidentom klubu.

Pavol Masaryk, hráč Slovana

„Boli to emócie. Nebáli sme sa, ale radovali. Nepokoje robilo zopár fanúšikov, ktorí neprišli na futbal fandiť, ale asi sa išli pobiť. Nevidel by som to tak čierno. Chceli sa radovať. Nejaký vážnejší problém okolo nás hráčov tam nebol. To je už na ľuďoch. Neviem, kde sa stala chyba. Nepatrí to na štadióny."

Miloš Tomáš, generálny sekretár SFZ

„Nemienim to vôbec komentovať. Nehnevajte sa, nie je čo. Ak nie je legislatíva, nie je postih. Bohužiaľ."

Peter Fukatsch, Pavol Spál

Pred výtržníkmi si chránili životy

Jediné trestné oznámenie v súvislosti s udalosťami na utorkovom zápase s Neapolom podal Slovan Bratislava. Pre poškodenie reklamných panelov.

Bezpečnostná služba mala zabrániť ohrozeniu života, zdravia a majetku, ale stiahla sa do útrob štadióna. Fanúšikovia Slovana vtrhli po utorkovom exhibičnom zápase na plochu štadióna a vrhli sa na esbéeskárov. Bili ich rukami, palicami, kopali a hádzali po nich kamene a pyrotechniku.

Napadnutí stewardi sa v snahe zachrániť si vlastné zdravie a životy pred výtržníkmi schovali. Tí, ktorí utiecť nestihli, sa postarali o prácu pre zdravotníkov.

Výtržníci, ktorých väčšina bola podľa našich informácií z Brna, nemali problém rozdupať reklamné panely pri hracej ploche.

Vedenie Slovana Bratislava preto podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu poškodzovania súkromného majetku.

„V okolí štadióna polícia zabezpečovala verejný poriadok a nedošlo k žiadnemu protiprávnemu konaniu," povedala hovorkyňa bratislavských policajtov Tatiana Kurucová. Neoverené informácie hovoria, že policajti mali spolupracovať s usporiadateľom, hovorkyňa polície tvrdí, že organizátori ich o pomoc nepožiadali.

Viac informácii nevedel povedať ani viceprezident policajného zboru Stanislav Jankovič. „Utorňajšie záležitosti rieši Krajské riaditeľstvo v Bratislave, závery budeme mať do konca týždňa," povedal.

Výsledkom utorkového priateľského futbalového zápasu s Neapolom bolo šesť zranených esbéeskárov, ktorých ošetrili v nemocnici. Medzi zranenými boli aj ďalší, tí však zranenie verejne nepriznali.

„To, čo sa tam dialo, nemohla byť chyba bezpečnostnej služby. Fanúšikovia boli ozbrojení latami a tyčami, čo vytrhali z oplotenia," vysvetlil bezpečnostný manažér Slovana Peter Hižnay.

„Od začiatku tá skupina provokovala našich pracovníkov a už na bránach v priebehu prvého polčasu ich napadla. Niektorí hneď vyhľadali lekárske ošetrenie. V závere už nešlo z našej strany o nič iné, ako o nutnú obranu," upozornil Hižnay.

Jednotliví esbéeskári sa po zápase k incidentom vyjadrovať nechceli.

Bezpečnostná služba zo Slovana zabezpečuje poriadok aj na zápasoch reprezentácie. Napriek množiacim sa problémom s fanúšikmi od zmluvy so zväzom ani so Slovanom odstúpiť neplánujú.

Esbéeskárov a políciu čaká ďalšia skúška v sobotu, keď na Tehelnom poli hrá Slovensko kvalifikáciu proti San Marínu.

„Pripravujeme bezpečnostné opatrenia. Občianske združenia Bíli Andeli a Belasá Šľachta plánujú na Junáckej verejné zhromaždenie. Musí ho povoliť obec, ale nevidím dôvod, aby ho nepovolili. Navyše, v sobotu sú aj voľby, takže budeme mať k dispozícii viac ľudí, aby sme boli schopní zabezpečiť verejný poriadok," priblížil Jankovič.

Výtržnosti

11. apríla v Dunajskej Strede na zápase s Trnavou hodil fanúšik Spartaka medzi usporiadateľov veľký kus betónu. Nikoho nezasiahol.

9. mája v Nitre hádzali počas zápasu s Trnavou na trávnik svetlice. Zápas nedohrali.

20. mája vo finále Slovenského pohára vletelo na hraciu plochu niekoľko svetlíc a delobuchov. Rozhodca 5-krát prerušil zápas.

1. júna na zápase v Dunajskej Strede zbili SBS-kári fanúšikov Žiliny. Jeden z nich skončil so zlomeným členkom, ďalší s rozbitou hlavou.

Jozef Kotris

Slovan sa dištancuje od chuligánov

Futbalový klub Slovan Bratislava vydal po včerajších udalostiach na Tehelnom poli oficiálne vyhlásenie. Občianske združenie Belasá šlachta ho sľubuje v najbližšom období.

Žiadosti o názory jednotlivcov z klubu i zo zástupcov fanúšikov sa skončili beznádejne. Oslovení funkcionári, súčasní tréneri, viacerí z nich bývalí výborní futbalisti Slovanu, sa odvolali na stanovisko.

Za občianske združenie Belasá Šľachta odpovedal jeho šéf Stanislav Kramarič: „V naj- bližšom období sa stretne správna rada Belasej Šľachty a preberie celý priebeh zápasu s Neapolom a následne k tomu zaujmeme stanovisko a budeme hľadať riešenia."

Zo stanoviska Slovana Bratislava sme vybrali: „Futbalový klub ŠK Slovan pristupoval k organizácii včerajších osláv svojich výročí s plnou zodpovednosťou, vážnosťou a treba povedať, že aj s radosťou. Vždy sme si ctili svojich priaznivcov, ktorí mu prejavovali a prejavujú svoje sympatie. Hovoríme však o fanúšikoch a nie o chuligánoch, ktorí si mýlia športové podujatia s bojovým ringom. Záver osláv práve týchto niekoľko jedincov, maskujúcich sa farbami klubu, nezmazateľne pokazilo."

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý bol na zápase s Neapolom, sa v odpovedi na otázku - Aké ste mali pocity po včerajšom futbale, vyjadril k oficiálnej časti slávnosti: „Slovan patrí medzi piliere nášho športu nielen vo futbale. Zápas s Neapolom bol exhibíciou pre divákov a tak som ho aj vnímal. Teší ma, že Slovan pri oslavách svojej deväťdesiatky nezabudol na slávnych hráčov, ktorí boli pri jeho najväčších úspechoch."

pf

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov