Hantuchová postúpila po obrate do 3. kola US Open

Daniela Hantuchová
Daniela Hantuchová (Autor: ap)
SITA|3. sep 2009 o 04:52

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do 3. kola dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku.

NEW YORK.

Nasadená dvadsaťdvojka ženského "pavúka" Hantuchová si v stredajšom súboji 2. kola poradila s nenasadenou Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou v troch setoch 5:7, 6:2, 6:1. Stretnutie trvalo 131 minút. Hantuchová sa postarala o to, že slovenský tenis bude mať v 3. kole dvojhry žien v New Yorku dvojnásobné zastúpenie.

Ešte pred ňou si postup medzi 32 najlepších vybojovala Magdaléna Rybáriková. Zverenkyňa trénera Mojmíra Mihala vyradila takisto nenasadenú taiwanskú kvalifikantku Čchang Kchai-Čchen za 123 minút 4:6, 6:2, 6:2.

Hantuchová (24. v rebríčku WTA) proti 73. hráčke renkingu Bacsinszkej nezvládla koncovku prvého setu a prehrala ho 5:7. Hneď v úvode druhého dejstva čelila brejkbalu, ale situáciu ustála a v šiestom geme konečne prvýkrát brejkla ambicióznu 20-ročnú Švajčiarku na 4:2.

Od tohto okamihu skúsenejšia Slovenka nadobudla rozhodujúcu prevahu a pribrzdila rozlet dovtedy sebavedomo pôsobiacej súperky. Sériou celkovo 8 víťazných gemov zaradom získala zverenkyňa Larriho Passosa druhý set v pomere 6:2 a v treťom sa ujala vedenia 4:0. Potom síce druhýkrát v stretnutí prepustila súperke svoj servis, ale vzápätí kontrovala rebrejkom a už využila výhodu podávať na víťazstvo.

• priemer II. podania: 132 km/h - 121 km/h

"V prvom sete hrala súperka veľmi dobre. Neskutočne dobre servovala a celkovo zahrávala svoje údery veľmi agresívne. Aj po prehratom sete za nepriaznivého stavu som si hovorila, že musím zostať pokojná a trpezlivá, že ona takto nemôže odohrať celý zápas a že sa to určite zlomí," referovala z New Yorku Daniela Hantuchová pre agentúru SITA a ďalej pokračovala: "Akonáhle som ju prvýkrát brejkla, cítila som, že zápas sa začína lámať a už to bolo dobré. Navyše v treťom sete som mala pocit, že súperka už odchádza aj kondične."

Na dvorcoch s tvrdým povrchom vo Flushing Meadows postúpila 26-ročná popradská rodáčka Hantuchová do 3. kola vo dvojhre už po piaty raz, no prvýkrát od roku 2005. Jej najlepší výsledok z amerického grandslamu sa spája s rokom 2002 a postupom do štvrťfinále.

Súperkou slovenskej tenisovej dvojky v súboji o postup do osemfinále bude nenasadená a iba 20-ročná Američanka Vania Kingová (114.), ktorá vyradila pätnástku žrebu, favorizovanú Austrálčanku Samanthu Stosurovú 7:5, 6:4. Hantuchová s Kingovou už raz hrala - na Australian Open 2008 ju zdolala v 1. kole 6:3, 7:5.

"Bola som sa pozrieť na jej zápas, kým som mala ešte čas a zostala som prekvapená z toho, ako dobre Kingová hrala. Porazila Stosurovú, ktorá ma veľmi dobrý rok. Každopádne nebude to ľahké, budem musieť byť dobre pripravená," uviedla Daniela Hantuchová na adresu najbližšej súperky.

Magdaléna Rybáriková (SR) - Čchang Kchai-čchen (Taiw.) 4:6, 6:2, 6:2

Magdaléna Rybáriková vyrovnala svoj rekord na úrovni "veľkej štvorky".

Na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (31. augusta - 13. septembra, celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) rovnako ako vlani postúpila medzi najlepších 32 v hlavnej súťaži dvojhry žien.

V stredajšom stretnutí 2. kola si poradila s takisto nenasadenou taiwanskou kvalifikantkou Čchang Kchai-Čchen v ich premiérovom vzájomnom súboji za 123 minút 4:6, 6:2, 6:2, keď už v prvom dejstve viedla 4:3 s brejkom. Dvadsaťročná piešťanská rodáčka Rybáriková (46. v renkingu) už teraz má v lokalite Flushing Meadows istotu 90 bodov do svetového rebríčka a šeku na 48 000 USD.

Na 128. majstrovstvách Spojených štátov jej dosiaľ žreb i vývoj situácie výrazne priali. Po druhý raz totiž stála proti hráčke figurujúcej mimo hornej stovky počítačového poradia. Predvlaňajšej juniorskej majsterke Ázie Čchang patrí 212. miesto v hodnotení WTA Tour a ešte nebola nad 192. priečkou.

"Súperku som prakticky vôbec nepoznala. Pomýlila som si ju s inou Čchang, keďže sú dve. Túto som predtým nikdy nevidela a veľmi ma prekvapila jej hra. Svojím štýlom mi trochu pripomínala Číňanku Čeng alebo Francúzku Bartoliovú, výborne behala a rozdávala údery pravá - ľavá. Najmä prvý set odohrala ako hráčka Top 20," začala svoje hodnotenie víťazného súboja M. Rybáriková pre agentúru SITA a vzápätí pokračovala:

"Potom som si zvykla na jej hru, vedela som, že musím hrať agresívnejšie, začať meniť rytmus a dobre som aj servovala. Táto kombinácia mi nakoniec priniesla úspech. Druhý set som vyhrala hladko, v treťom bolo pár brejkov, ale utvorila som si náskok, hrala agresívne a tvorila hru. Ona tiež dobre kontrovala, ale opäť som umne menila hru, hrala na ňu slajzom a nakoniec som ten zápas vyhrala."

Slovenke sa darí. Čaká ju Venus Williamsová

V 1. kole Rybáriková čelila kanadskej kvalifikantke Valérie Tétreaultovej, 161. v systéme. Aj vtedy potrebovala tri sety. Obe súperky absolvovali premiéru vo "veľkom pavúku“ na Majors. V tom aktuálnom boli len tri takéto hráčky (aj Rumunka Alexandra Dulgherová). Pravda, teraz sa slovenskej fedcupovej reprezentantke zrejme postaví do cesty extrémne zložitejšia prekážka v podobe domácej Venus Williamsovej, ak miestna šampiónka zo sezón 2000 a 2001 zvládne v 2. kole derby proti krajanke Bethanie Mattekovej-Sandsovej a prípadne ju nezradí háklivé ľavé koleno.

"Veľmi sa na ten zápas teším. Ak to bude Venus, nemám proti nej čo stratiť. Nesmiem ju pustiť do útoku, lebo to by bol koniec. Ona veľmi dobre servuje, čiže aj ja si budem musieť držať svoj servis," povedala k predpokladanej súperke v 3. kole M. Rybáriková.

Zverenkyňa Mojmíra Mihala Rybáriková v stredu proti 18-ročnej bývalej osmičke tzv. kombinovaného dievčenského rebríčka ITF Čchang čelila brejkbalu vo štvrtej hre a sama neskôr odskočila na 4:3.

Vzápätí však nielen okamžite inkasovala rebrejk, ale pri skóre 4:5 znova stratila svoj servis. Víťazka júnového turnaja WTA Tour na tráve v britskom Birminghame Rybáriková sa však nenechala znechutiť nepriaznivým vývojom. V druhom dejstve unikla brejkom na 1:0, potvrdila to cez dve hrozby, a hoci sama v tretej hre nevyužila dve možnosti na poistku, podarilo sa jej to na 4:1. Následne si sľubný náskok už ustrážila.

Na začiatku rozhodujúcej časti vyšla Rybáriková zo série troch brejkov stavom *2:1, eliminovala jednu šancu Čchang vo štvrtom geme a naznačila rozhodnutie vo svoj prospech pridaním ďalších dvoch hier. V šiestej síce odovzdala servis, požičané si však hneď zobrala nazad a potom zavŕšila svoj triumf.

Magdaléna Rybáriková (SR) - Čchang Kchai-čchen (Taiw.) 4:6, 6:2, 6:2 za 123 minút (37, 43, 43)

Hantuchová a Polášek o postup do 2. kola vo štvorhre

Vo štvrtkovom programe na grandslamovom turnaji US Open v New Yorku (celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) by sa mali predstaviť traja slovenskí tenisti.

Daniela Hantuchová sa po zatiaľ stopercentnom zásahu vo dvojhre pokúsi vedno s Japonkou Ai Sugijamovou prebojovať do 2. kola štvorhry. Nasadené päťky budú mať po 21.00 h SELČ za súperky Rakúšanku Sandru Klemenschitsovú a Francúzku Aravane Rezaiovú.

Do hry vo štvorhre vstúpi aj Filip Polášek a to po boku Američana Travisa Parrotta (13.) v 1. kole proti taiwansko-izraelskému páru Lu Jen-chsun - Dudi Sela (po 19.00 h SELČ). Rozbieha sa aj súťaž v miešanej štvorhre a v nej sa Michal Mertiňák rovnako po 19.00 h SELČ postaví spoločne s Estónkou Kaiou Kanepiovou proti taliansko-srbskej dvojici Flavia Pennettová - Dušan Vemič.

Štvrtkový program slovenských tenistov na US Open v New Yorku:

Štvorhra mužov - 1. kolo:

Travis Parrott, Filip Polášek (13-USA/SR) - Lu Jen-chsun (Taiwan), Dudi Sela (Izr.) / prvý zápas na dvorci č. 5 (začiatok o 19.00 h SELČ)

Štvorhra žien - 1. kolo:

Daniela Hantuchová, Ai Sugijamová (5-SR/Jap.) - Sandra Klemenschitsová, Aravane Rezaiová (Rak./Fr.) / druhý zápas na dvorci č. 12 (začiatok po 21.00 h SELČ)

Miešaná štvorhra - 1. kolo:

Kaia Kanepiová, Michal Mertiňák (Est./SR) - Flavia Pennettová, Dušan Vemič (Tal./Srb.) / druhý zápas na dvorci č 15 (začiatok po 19.00 h SELČ)

Rybáriková úspešná aj vo štvorhre

Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková bola v stredu na US Open v New Yorku úspešná vo dvojhre aj štvorhre. Po postupe do 3. kola singlovej súťaže si 20-ročná Slovenka vybojovala na dvorcoch vo Flushing Meadows aj účasť v 2. kole štvorhry.

Spoločne s Rumunkou Edinou Gallovitsovou vyhrali v súboji nenasadených párov prvý set nad ďalšou slovenskou hráčkou Janette Husárovou a rodenou Slovenkou s austrálskym pasom aj priezviskom Jarmilou Grothovovu 7:6 (7). V druhom dejstve im potom súperky zápas vzdali po 87 minútach za stavu 3:4 z pohľadu víťazného páru.

Piešťanská rodáčka Rybáriková postúpila po tohtoročnom Wimbledone len po druhý raz do 2. kola štvorhry na grandslamovom turnaji. Súperkami Rybárikovej a Gallovitsovej v 2. kole budú jedenástky žrebu, Číňanky Ci Jan a Ťie Čeng.

Edina Gallovitsová, Magdaléna Rybáriková (Rum./SR) - Jarmila Grothová, Janette Husárová (Austr./SR) 7:6 (7), 3:4 - skreč, Grothová a Husárová odstúpili.