Sagan najlepším špurtérom pretekov Paríž - Nice

Víťaz Alberto Contador (v žltom)
Víťaz Alberto Contador (v žltom) (Autor: ap)
TASR|14. mar 2010 o 15:20

Španielsky cyklista Alberto Contador vyhral druhýkrát preteky Paríž - Nice, keď v poslednej siedmej etape ubránil svoj tesný náskok pred krajanom Alejandrom Valverdem.

NICE.

Víťazom nedeľňajšej 119-kilometrovej etapy sa stal domáci Amael Moinard, ktorý v záverečnom špurte o dĺžku kolesa zdolal krajana Thomasa Voecklera.

contador_sagan_ctk.jpg

Pred štartom poslednej etapy: Contador v rozhovore s Petrom Saganom (vpravo). Foto - ČTK/AP

Dvadsaťsedemročný Contandor, ktorý na týchto pretekoch triumfoval už v roku 2007, bol len kúsok za ním v stíhacej skupine, v ktorej bol aj Valverde, a po prejdení cieľom víťazoslávne zdvihol ruky.

Pred Valverdem vyhral v celkovom poradí o jedenásť sekúnd.

Slovenský cyklista Peter Sagan prišiel do cieľa na 35. mieste so stratou 2:48 min na víťaza a v konečnom poradí mu patrí 17. priečka (+3:21 min).

Dvadsaťročnému Slovákovi navyše patrí zelené tričko pre najlepšieho špurtéra, ktoré získal za 112 bodov.

Saganov veľký skok do profesionálneho pelotónu

Peter Sagan svojimi etapovými víťazstvami na prestížnych pretekoch Paríž - Nice vzbudil ešte väčší záujem o slovenskú cyklistiku. Čiastočne ho svojimi výsledkami po rokoch stagnovania obnovili bratia Peter a Martin Velitsovci, v súčasnosti je však po Saganových úspechoch oveľa väčší.

Dvadsaťročný Žilinčan sa najskôr presadil v dojazde stredajšej etapy do Aurillacu a v piatok pridal ďalší triumf v Aix en Provence. Napokon skončil na pretekoch Paríž - Nice na 17. mieste a vyhral súťaž aktivity. Sagan okamžite upútal cyklistický svet a v súčasnosti ho už mnohí považujú za jeden z najväčších talentov súčasného pelotónu. Ako pripomínajú svetové agentúry, azda od čias Nemca Jana Ullricha, ktorý v roku 1997 zvíťazil na Tour de France ako 23-ročný a je Saganovým vzorom z detských rokov, nemal žiadny mladík takýto vstup do profesionálneho pelotónu.

"V súčasnosti stúpol na Slovensku záujem o cyklistiku. Po mojom prvom etapovom víťazstve prišli k nám domov štáby slovenských televízií a robili rozhovor s mojimi rodičmi," povedal pre AFP po piatkovej etape Sagan.

Začínal ako skvelý horský cyklista

Fanúšikovia dosiaľ Petra Sagana poznali predovšetkým ako skvelého horského cyklistu, v roku 2008 sa stal v terénoch juniorským majstrom sveta. Pred dvoma rokmi sa však musel zároveň rozhodnúť, ktorým smerom sa uberie jeho ďalšia kariéra. Napokon sa rozhodol pre cestu a spojil sa s tímom Liquigas. Talianske zoskupenie ho najskôr nechalo udomácniť sa v pelotóne a na základe amatérskej zmluvy súťažil za Duklu Trenčín.

Od tejto sezóny je Sagan už v prvom tíme Liquigasu a nechal o sebe počuť už počas januárových pretekov v Austrálii. Po piatkovom víťazstve musel na tlačovej besede odpovedať na mnohé otázky a nevyhol sa ani porovnaniu s Lancom Armstrongom, s ktorým jazdil v januári v Austrálii, a súčasným lídrom Paríž - Nice Albertom Contadorom. "Určite nie som taký dobrý ako Contador. Dlhé kopce sú pre mňa stále náročné, pretože som ešte mladý. Mám však rád krátke a ťažké stúpania, možno sú mojou špecialitou," povedal na tlačovej besede po etape Sagan a neskôr pokračoval: "Neviem, kde beriem silu, že dokážem bojovať s týmito úspešnými cyklistami. Keď jazdím, nemyslím na súperov."

Ešte pred sezónou bol Sagan jedným z radových členov tímu Liquigas. V súčasnosti je už klenotom, o ktorý sa Taliani starajú. Popri Romanovi Kreuzigerovi, Vincenzovi Nibalim či Ivanovi Bassovi sa môže Slovák veľa naučiť. Kým v úvode pretekov Paríž - Nice mal pomáhať Kreuzigerovi, v ich závere bol jedným z tímových lídrov. "Už som nemusel pomáhať Romanovi, naopak kolegovia pomáhali mne. Ja som urobil predovšetkým dobré výsledky v etapách, Roman skončil celkovo štvrté," uviedol Sagan.

Peter Sagan si pred pretekmi nekládol veľké ciele. Na Paríž - Nice sa napokon v elitnom pelotóne po zavedení súčasného systému pretekov vo svetovej cyklistike presadil zo Slovákov najviac. Sagan však na etapové vavríny pred pretekmi veľmi nemyslel. "Pred žiadnou etapou si nerobím veľké nádeje, potom je človek počas nej zbytočne nervózny. Posledných 30 km je však vždy nervóznych, v balíku to vrie, každý chce zvíťaziť. Ja vtedy tiež nie som výnimkou," potvrdil Sagan.

7. etapa, Nice - Nice, 119 km:

1. Amael Moinard (Fr./Cofidis) 2:52:09 h, 2. Thomas Voeckler (Fr./Bbox - Bouygues) rovnaký čas, 3. Alejandro Valverde (Šp./Caisse d'Epargne) +3 s, 4. Nicolas Roche (Ír./AG2R) 5. Rein Taaramaee (Est./Cofidis), 6. Joaquim Rodriguez (Šp./Katuša), 7. Jens Voigt (Nem./Saxo Bank), 8. Chris Horner (USA/RadioShack), 9. Janez Brajkovič (Slov./RadioShack), 10. Alberto Contador (Šp./Astana) všetci rovnaký čas, ... 35. Peter SAGAN (SR/Liquigas) +2:48 min

Konečné poradie:

1. Alberto Contador (Šp./Astana) 28:35:35 h, 2. Alejandro Valverde (Šp./Caisse d'Epargne) +11 s, 3. Luis Leon Sanchez (Šp./Caisse d'Epargne) +25, 4. Roman Kreuziger (ČR/Liquigas) +26, 5. Samuel Sanchez (Šp./Euskaltel) +30, 6. Jens Voigt (Nem./Saxo Bank) +35, 7. Joaquim Rodriguez (Šp./Katuša) +37, 8. Rein Taaramaee (Est./Cofidis) +1:07 min, 9. Jean-Christophe Peraud (Fr./Omega Pharma - Lotto) +1:16, 10. Jerome Coppel (Fr./Saur - Sojasun) +1:17, ... 17. Peter SAGAN (SR/Liquigas) +3:21 min

Súťaž aktivity:

1. Peter Sagan (SR) 112, 2. Alejandro Valverde (Šp.) 105, 3. Jens Voigt (Nem.) 104

Súťaž mladých jazdcov:

1. Roman Kreuziger (ČR) 28:36:01, 2. Reine Taaramae (Est.) +41, 3. Jerome Coppel (Fr.) +51, 4. Peter Sagan (SR) +2:55.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagan najlepším špurtérom pretekov Paríž - Nice