Cibulková sa chodí nabiť energiou do mrazničky

Slovenská tenistka Dominika Cibulková  podstupuje liečbu v kryokomore. Teplota v nej sa pohybuje medzi mínus 120 až mínus 160 stupňami.
Slovenská tenistka Dominika Cibulková podstupuje liečbu v kryokomore. Teplota v nej sa pohybuje medzi mínus 120 až mínus 160 stupňami. (Autor: SME - Tomás Benedikovič)
Tomáš Prokop|20. apr 2010 o 19:25

Miestnosť dva krát tri metre, v nej -120 až -160 stupňov, aj takto môže vyzerať regenerácia športovcov. Dominika Cibulková vie o tomto druhu liečby dosť.

BRATISLAVA. Miestnosť dva krát tri metre, v nej -120 až -160 stupňov, aj takto môže vyzerať regenerácia športovcov. Dominika Cibulková vie o tomto druhu liečby dosť, čoraz populárnejšiu kryokomoru využila v kariére už niekoľkýkrát. Tentoraz si zvolila pobyt v „hypermrazničke" pre zranenie slabín.

„Slabiny som si v nej liečila už minulý rok a veľmi mi pomohla urýchliť čas liečby. Mohla som potom nastúpiť na dôležité zápasy skôr, ako sa predpokladalo," rozhovorila sa vždy usmievavá dvadsaťročná tenistka. „Celkovo mám s ňou dobré skúsenosti. Chodím do nej rada, je to dobrá zmena a iný druh regenerácie."

Chlad rozprúdi krv

Vstup do kryokomory je vždy pod dohľadom lekára. Ten najprv Cibulkovej zmeral tlak, potom si obliekla modré bavlnené oblečenie, biele podkolienky, na nohy obula dreváky, nasadila si čelenku, respirátor a vstúpila do prvej miestnosti, kde je „len" mínus 60 stupňov.

článok o aktuálnej zostave slovenských tenistiek nájdete na sport.sme.sk

„Medzimiestnosť je v pohode. To je len taký začiatok, potom je to sila. Poďte si vyskúšať mínus 130 stupňov, to vám fakt rozprúdi krv a dodá energiu. Určite sa budete cítiť lepšie," volala nás tenistka.

((cibula))

Medzimiestnosť som vyskúšal, ale ponuku na zmrazenie sme zdvorilo odmietli. Veď ja beriem antibiotiká, doktor by mi to aj tak zakázal a fotograf pripomenul, že on už má zimy tento rok dosť.

„Zima, zima," naoko sa triasla tenistka, keď vyšla von. V mraze nesmie byť človek príliš dlho. Stačia aj dve, tri minúty, aby sa v tele rozprúdila krv a bunky sa zbavili škodlivých látok. Hneď potom sa treba ísť zahriať.

„Teraz bicykel, nefoťte ma, keď na ňom len sedím. Ľudia si budú myslieť, že sa ulievam, musím trochu zabrať, nech je to aspoň na kamere vidieť," hovorila so smiechom semifinalistka grandslamového Roland Garros.

„Dominika je trénovaná, zahreje sa rýchlo, preto jej stačí ísť na bicykel len na pár minút," povedal doktor Lukáš Šimko, ktorý dozeral na stav slovenskej tenistky počas kúry.

cibula_kryo2.jpg

„Ľudia musia ísť po výstupe z kryokomory na bicykel alebo na steper, aby sa opäť zahriali do normálnej teploty," dodáva Šimko.

Kryokomoru vynašli pred 40 rokmi Japonci. Vrcholoví športovci ju využívajú najmä na regeneráciu, ale je dobrá aj na prípravu na náročnú sezónu.

Povolený doping

„Chlad sa využíva ako povolený doping. Podľa dokázaných štúdií pravidelné vstupy môžu zvýšiť energiu o desať až tridsať percent. Nesmie sa to však preháňať, lebo hrozí opačný efekt. Telo sa potom rýchlo unaví a môže byť náchylnejšie na zranenie," pokračoval doktor.

„V minulej sezóne som bývala aj často chorá a pobytom v krykomore som si zlepšila imunitu, ľahšie sa mi potom zvládali presuny na jednotlivé turnaje," dodala mladá Bratislavčanka.

cibula_kryo.jpg

Dobre naladená Cibulková zvážnela až pri otázke, či bude hrať cez víkend v zápasoch Pohára federácie proti Srbsku v Belehrade.

„Chodím pravidelne k doktorovi na injekcie. Úpon potrebuje pokoj, týždeň ho vôbec nezaťažujem, ani som netrénovala. Hrať za Slovensko je pre mňa vždy úžasný zážitok, preto by som najradšej oddialila deň, keď musím povedať definitívnu odpoveď. Zatiaľ to nie je veľmi ružové. Som z toho smutná. Čakala som, že sa zranenie bude liečiť rýchlejšie."

Dominika Cibulková nakoniec oznámila, že v Pohári federácie v Srbsku nebude štartovať.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Cibulková sa chodí nabiť energiou do mrazničky