Halák doviedol Montreal do finále konferencie

Hokejisti Montrealu Canadiens slávia ďalší prekvapujúci postup.
Hokejisti Montrealu Canadiens slávia ďalší prekvapujúci postup. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|13. máj 2010 o 03:51

Jaroslav Halák pomohol Montrealu k postupu do finále Východnej konferencie. Canadiens dokázali vyradiť obhajcov Stanleyho pohára z Pittsburghu.

BRATISLAVA. Hokejisti Montrealu sa skvelým spôsobom pripravil na rozhodujúci zápas proti Pittsburghu. Na ľade Mellon Arény dokázali vyhrať 5:2, celkovo triumfovali v sérii pomerom 4:3 a postúpili do finále Východnej konferencie. Výborným výkonom sa na víťazstve podieľal aj slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý pochytal 37 z 39 striel hráčov Penguins a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

Americkí komentátori označili odchovanca ružinovského hokeja za zatiaľ jasného favorita na najlepšieho hráča play off. Halák si dal postupom pekný darček k dnešným 25. narodeninám.

"Dokázali sme to, som šťastný, že som mohol byť pri tom. Máme silný tím, ktorý ukázal obrovský charakter," povedal v pozápasovom rozhovore pre televíziu ESPN obranca Hal Gill, ktorý sa vrátil do zostavy Canadiens po zranení.

Jednou z hviezd zápasu bol aj útočník Brian Gionta, ktorý strelil dva góly. "Dnes som strelil dva góly, ale uznanie si zaslúži celý tím. Bojovali sme a zaslúžene postúpili."

Crosby vyzdvihol Halákov podiel na úspechu

"Základom bolo, že sme sa nevzdávali a snažili sme sa hrať svoj systém," doplnil spoluhráča pre nhl.com Michael Cammalleri, ktorý je s dvanástimi gólmi najlepším strelcom prebiehajúceho play off.

"Musím Montrealu zablahoželať. Hrali výborný hokej. Halák pochytal viacero čistých gólových šancí," skonštatoval so zlomeným hlasom kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Víťazstvo Canadiens sledovali tisícky ľudí v uliciach Montrealu a takisto v útrobách montrealskej haly Bell Centre, kde mohli pozerať zápas na veľkoplošnej obrazovke.

Zverenci trénera Jacqua Martina vstúpili do stretnutia veľkolepo, keď zásluhou Briana Giontu využili už po 32 sekundách presilovú hru.

Pittsburgh prepadal v obrane

Domáci sa snažili ihneď odpovedať na vedenie Canadiens, ale ich šance končili u pozorného Haláka. Na druhej strane sa dopúšťali veľkých chýb v obrane. Jednu z nich potrestal ešte v prvej tretine Dominic Moore. K nemu sa pridal na začiatku druhej tretiny aj najlepší strelec play off Michael Cammalleri. Špaček s Plekancom získali puk pri zaváhaní Kunitza, poslali ho šikovnému krídelníkovi a ten nezaváhal.

Za stavu 0:3 mal Pittsburgh možnosť znížiť v presilovej hre, znova však prepadli jeho hráči v obrane a ich chybu potrestal presnou strelou k tyčke Travis Moen. Štvrtým gólom vyhnali hokejisti Montrealu z bránky Penguins Marc-Andreho Fleuryho, ktorého nahradil Brent Johnson.

V 39. minúte sa podarilo skórovať aj Pens, konkrétne Chrisovi Kunitzovi. Tomu ku gólu výrazne pomohol jeden z rozhodcov, po tom ako Halák vyrazil strelu Letanga, sa puk odrazil od korčule arbitra presne pred Kunitza, ktorý strelou pomedzi betóny prekonal slovenského brankára.

Definitívne rozhodol Gionta

Na konci tretiny mali domáci možnosť ďalšej presilovky. Tú obhajcovia Stanleyho pohára síce nevyužili, ale pri dodatočnom obliehaní bránky súpera nakoniec dokázali streliť gól. Jordan Staal tečoval pred Halákom strelu krídelníka Ponikarovskeho a znížil na 2:4.

Pittsburgh sa snažil dotlačiť v druhej tretine aj ďalšie strely, Halák však ostal pozorný a spolu s obranou Habs už do konca prostrednej časti hry tlak domácich ustál.

Slovenský brankár ukázal svoje umenie na začiatku tretej tretiny, keď pri presilovej hre Pittsburghu štyroch na troch skvelým spôsobom vychytal dorážku Sidneyho Crosbyho. Halák podržal svoj tím aj pri ďalších šanciach a nabudil tak svojich spoluhráčov. Tí prečkali ďalšiu presilovku domácich a pri vlastnej početnej výhode v 50. minúte znova udreli. Cammalleri peknou žabkou našiel Giontu a ten druhým gólom v zápase zvýšil na 5:2.

Pittsburgh si vynútil v poslednej päťminútovke obrovský tlak, ale Halák bol neprekonateľný a do konca zápasu už neinkasoval.

Boston nevyužil ani tretí mečbal

V druhom nočnom zápase prehral Boston s Philadelphiou 1:2. Flyers tak odvrátili aj tretí mečbal Bruins a vyrovnali sériu na 3:3. Bostonu nestačila k lepšiemu výsledku asistencia Zdena Cháru a o súperovi Montrealu vo finále konferencie sa tak rozhodne z piatka na sobotu v siedmom zápase série.

"Vyrovnať sériu, v ktorej prehrávate 0:3 je veľmi ťažké, ale našli sme cestu. Určite teraz nechceme poľaviť," povedal pre yahoo.com skúsený obranca Flyers Chris Pronger.

"Hrali sme lepšie ako v zápase číslo päť, viac sme strieľali, ale málo sme išli pred bránku, to bola naša najväčšia chyba," povedal pre denník Boston Herald Chára. Výkony Bostonu šli rapídne dole, po tom ako sa zranil kreatívny útočník David Krejčí. Od jeho absencie sa hľadá aj Miroslav Šatan, ktorý nebodoval v troch posledných zápas, zatiaľ čo v prvých troch zaznamenal vždy gól.

Výsledky:

Pittsburgh - Montreal 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

góly: 29. Kunitz, 37. Staal - 1. Gionta, 15. Moore, 24. Cammalleri, 26. Moen, 50. Gionta

strely: 39 - 20, brankári: Fleury (26. Johnson) - Halák

Philadelphia - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

góly: 7. Richards, 37. Briere - 60. Lucic (CHÁRA)

12. mája Montreal vs Pittsburgh 5:2 37 z 39

Stĺpce: Dátum, súper, výsledok, počet chytených striel zo všetkých.
V každej sérii hral Montreal prvý, druhý, piaty a siedmy zápas na ľade súpera.

Doterajším vrcholom Jaroslava Haláka v play off bol šiesty zápas série s Washingtonom