MS na Slovensku aj s Francúzmi, Taliansko a Kazachstan do béčka

Francúzi zdolali Kazachstan a zahrajú si na MS aj o rok.
Francúzi zdolali Kazachstan a zahrajú si na MS aj o rok. (Autor: ap)
SITA|18. máj 2010 o 15:41

Príslušnosť medzi elitou si na 74. majstrovstvách sveta v Nemecku udržali hokejisti USA a Francúzska

tabuľky, výsledky a rozpis zápasov

Tieto dva tímy sa o rok predstavia na svetovom šampionáte v Košiciach a Bratislave. O úroveň nižšie minimálne na jeden rok zostúpili Taliani a Kazachovia.

Rozhodli o tom utorňajšie zápasy v G-skupine o záchranu. V nich si Francúzsko poradilo s Kazachstanom (5:3) a Američania zdolali Talianov 3:2 až po samostatných nájazdoch.

Francúzi sa proti Kazachom ujali vedenia už v 9. min, ale onedlho vyrovnal Dudarev. Dokonca do dvojgólového vedenia sa dostala reprezentácia krajiny "galského kohúta" presnými zásahmi Meuniera a Grasa, ale v úvodnom dejstve Kazachovia ešte dokázali znížiť.

V druhej časti poslal Amar Francúzov opäť do dvojgólového vedenia a v 49. min zvýšil už na 5:2 Bellemare. V 54. min už len zmiernil prehru Krasnoslabodcev na konečných 3:5 z pohľadu vypadávajúceho tímu.

Oveľa väčšiu drámu priniesol súboj reprezentácií USA a Talianska. Američania sa v úvodnej tretine dostali do vedenia zásluhou Dubinského, ale v druhom dejstve vyrovnal Scandella.

Taliani v tretej časti vycítili šancu na záchranu, na ktorú pri črtajúcom sa triumfe Francúzska nad Kazachstanom potrebovali zdolať favorita.

V 47. min naklonil misky váh na ich stranu Margoni, ale ich nádeje na záchranu "schladil" o päť minút neskôr Potulny.

Keďže sa do konca riadneho hracieho času nerozhodlo a víťaza neprinieslo ani predĺženie, po prvýkrát na šampionáte mali diváci možnosť vidieť samostatné nájazdy. V nich napokon uspeli Američania - v siedmej sérii prekonal brankára Bellissima Oshie, keď pred ním neuspel zoči-voči Clemmensenovi Egger.

G-skupina (o záchranu):

Kolín nad Rýnom

USA - Taliansko 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 12. Dubinsky (A. Greene, Potulny), 52. Potulny (Dubinsky, Gilroy), rozhodujúci sam. nájazd premenil Oshie - 34. Scandella (Souza), 47. Margoni (T. Johnson, Iannone).

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lärking (Švéd.), Minář (ČR) - Eglitis (Lotyš.), Kaspar (Rak.), 5864 divákov

USA: Clemmensen - M. Greene, J. Johnson, Hillen, Yandle, A. Greene, Lundin, Chorney, Gilroy - Dubinsky, Moss, Foligno - Galiardi, Okposo, Oshie - Potulny, Kreider, Nystrom - Kennedy, Hanson, R. Carter

Taliansko: Bellissimo - Strazzabosco, Plastino, Marchetti, Borgatello, Hofer, De Marchi, T. Johnson - Scandella, Egger, Souza - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - De Bettin, Iannone, Margoni - Oberrauch, Parco, De Toni - Zisser

Foto - AP

Mannheim

Kazachstan - Francúzsko 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)

Góly: 11. Dudarev, 16. Starčenko (Semionov, Šafranov), 54. Krasnoslabodcev (Vasilčenko) - 9. S. Treille, 13. Meunier, 14. Gras (Tardif), 30. Amar (Auvitu), 49. Bellemare (Lussier, Besch).

Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kadyrov, Olenin - Gordenko (všetci Rus.), Hemeinhardt (Nem.), 7845 divákov

Kazachstan: Jeremejev - Savčenko, Semionov, Antipin, Koledajev, Litvinenko, Vasilčenko, Petrov - Starčenko, Šafranov, Dudarev - Žajlauov, A. Koreškov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslabodcev - Rymarev, Šin, Voroncov - Spiridonov

Francúzsko: Lhenry - Bachet, Amar, Auvitu, Besch, Roussel, Quessandier, Igier - Y. Treille, Meunier, S. Treille - Da Costa, Lussier, Bellemare - Tardif, Raux, Hecquefeuille - Lamperier, Henderson, Gras

Konečná tabuľka G-skupiny:

1. USA 3 2 1 0 0 17:2 8*
2. Francúzsko 3 2 0 0 1 7:8 6*
3. Taliansko 3 1 0 1 1 5:6 5
4. Kazachstan 3 0 0 0 3 4:17 0

Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.