Štvrťfinále MS ponúkne duel Rusko - Kanada

Česká postupová radosť.
Česká postupová radosť. (Autor: tasr/ap)
TASR|18. máj 2010 o 18:32

Českí hokejisti sa prebojovali do štvťfinále MS v Nemecku, keď v záverečnom vystúpení v osemfinálovej F-skupine zvíťazili nad Kanadou 3:2.

Po osemfinále je jasné, že súboje o postup medzi najlepšiu štvorku 74. MS ponúknu reprízu olympijského štvrťfinálového súboja z Vancouvru Rusko - Kanada.

Česi potrebovali na postup zdolať Kanadu a svoj cieľ splnili

Česi potrebovali v "zápase o všetko" na postup medzi elitnú osmičku získať aspoň bod, v prípade ich prehry by sa do štvrťfinále prekvapujúco dostali Nóri.

Kanaďania sa v 7. minúte ujali vedenia gólom Whitneyho pri presilovke, no v závere prvej tretiny vyrovnal vo vlastnom oslabení Kašpar a v druhej časti hry Jágr s Klepišom naklonili misky váh na českú stranu.

Kanaďania v samom závere už iba znížili. Po triumfe nad «ámorským tímom skončia zverenci trénera Vladimíra Růžičku v F-skupine prinajhoršom na treťom mieste pred Kanaďanmi.

Švédi nemali so Švajčiarmi problém. Čaká och Dánsko

Hokejisti Švédska deklasovali vo svojom záverečnom zápase v osemfinálovej F-skupine Švajčiarsko 5:0 a do štvrťfinále postúpili z prvého miesta. V dueli o semifinále nastúpia vo štvrtok proti Dánom - štvrtému tímu E-skupiny.

Švédi rozhodli o svojom triumfe nad Švajčiarmi už v úvodnej polovici stretnutia, keď si vypracovali trojgólový náskok. Helvéti vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu s Čechmi skončili v tabuľke s deviatimi bodmi druhí a vo štvrťfinále ich v Mannheime čakajú domáci Nemci.

F-skupina:
Kanada - Česko 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly: 7. Whitney (Giordano, Mason), 59. Duchene (Raymond) - 19. Kašpar (Novotný), 33. Jágr (Vampola, Němec), 39. Klepiš (Rozsíval). Rozhodovali: Levonen (Fín.), Sterns (USA) - Kowert (Rus.), Semionov (Rus.), vylúčení: 8:8, presilovky 1:1, oslabenia 0:1, 6466 divákov

Kanada: Mason - Burns, Staal, Beauchemin, Cumiskey, Russell, Giordano, Myers - Perry, Raymond, Stamkos - Whitney, Tavares, Duchene - Downie, Laich, Ott - Bourque, Kane, Eberle

Česko: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Němec, Blaťák, Gřegořek, Rachůnek, Mojžíš - Klepiš, Voráček, Marek - Rolinek, Kašpar, Červenka - Novotný, Hubáček, Koukal - Kvapil, Růžička.

Foto - AP

Švajčiarsko - Švédsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 4. Pääjärvi Svensson (Martensson), 21. Harju (Karlsson, Ericsson, 24. Hedman (Martensson), 44. Petterson (Ericsson), 45. Pääjärvi Svensson (Martensson, Nilsson). Rozhodovali: BALUŠKA (SR), Laaksonen (Fín.) - Dedioulia (Biel.), VALACH (SR), vylúčení: 2:2, presilovky a oslabenia 0:0

Švajčiarsko: Stephan Vauclair, Seger, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling Déruns, Plüss, Rüthemann Ambühl, Monnet, Brünner Savary, Lemm, Romy Niederreiter, Jenni, Trachsler - Duca

Švédsko: Markström - Johansson, Hedman, Jon. Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson, Lindström - Martensson, Nilson, Pääjärvi-Svensson - Persson, Bäcklund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Wallin, Nylander.

6. Lotyšsko 5 1 0 0 4 10:16 3

Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.

* istý postup do štvrťfinále

Rusi s ďalším víťazstvom. Fínov zdolali jednoznačne 5:0

Hokejisti Ruska si stále udržujú neporaziteľnosť na majstrovstvách sveta v Nemecku. Vo svojom šiestom vystúpení dvojnásobní obhajcovia titulu zdolali v Kolíne v súboji o prvenstvo v E-skupine Fínsko 5:0 a vo štvrťfinále budú mať šancu vrátiť Kanade potupnú štvrťfinálovú prehru s olympijského turnaja vo Vancouvri. "Suomi" sa stretne v zápase o postup do medailových bojov s Českom.

V prvej tretine zvonili najskôr na oboch stranách žŕdky. V 17. min však dostal Rusov do vedenia v presilovej hre Sergej Fiodorov.

Stretnutie sa definitívne zlomilo v prospech "zbornej" v druhej tretine, keď najprv využil v 34. min ďalšiu presilovku Malkin a o 10 sekúnd pridal tretí gól Kuľomin. V záverečnej tretine Rusi prvými dvoma strelami medzi Vehanenove žrde zvýšili Jemelinom a Afinogenovom už na hrozivých 5:0 a stretnutie dohrali v exhibičnom tempe.

E-skupina
Rusko - Fínsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 17. S. Fiodorov (Siomin, Ovečkin), 34. Malkin (Kovľčuk, Gončar), 35. Kuľomin (Afinogenov, Anisimov), 43. Jemelin (Kovaľčuk), 43. Afinogenov (Kulikov)

Vylúčení: 11:11 na 2 min, navyše: J. Jokkinen (Fín.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Muylaert (Kan.) - Kalivida (ČR), Wehrli (Švajč.), 11 687 divákov

Rusko: Varlamov - Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, Nikulin, Jemelin, Aťušov, Kulikov - Siomin, S. Fiodorov, Ovečkin - Malkin, Daciuk, Kovaľčuk - Tereščenko, Frolov, Viktor Kozlov - Afinogenov, Kuľomin, Anisimov

Fínsko: Vehanen - Heitanen, Puistola, Niskala, Vatanen, Mäenpää, Jaakola - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahl, Santala, Komarov - Lehtera, Osala