Basketbalisti Los Angeles Lakers obhájili minuloročný titul.
Basketbalisti Los Angeles Lakers obhájili minuloročný titul. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|18. jún 2010 o 06:20

Basketbalisti Los Angeles Lakers obhájili minuloročný titul v NBA.

BRATISLAVA. V dramatickej finálovej sérii porazili Boston Celtics 4:3 na zápasy a získali v najlepšej basketbalovej lige sveta už šestnásty titul. V siedmom zápase zvíťazili 83:79.

fotogalériu z finále nájdete na sport.sme.sk

Bostonu vrátili prehru z pred dvoch rokov a okrem toho vyhrali nad odvekým rivalom prvýkrát v histórii v rozhodujúcom siedmom zápase, keď predtým štyrikrát neuspeli.

Piaty prsteň pre Bryanta

Piateho prsteňa pre šampióna sa dočkali v drese Los Angeles Derek Fisher a Kobe Bryant. Bryanta taktiež vyhlásili po stretnutí za najužitočnejšieho hráča finálovej série. „Obrana, to bolo to, čo rozhodlo. V sérii sme sa dostali z dna zas hore. Prehrávali sme 2:3 na zápasy, ale dokázali sme to otočiť. Bol to pre mňa najťažšie získaný titul. Chcem vyzdvihnúť najmä spoluhráčov na čele s Pauom Gasolom," skonštatoval pre nba.com skúsený basketbalista, ktorý mal vo finálovej sérii priemer 30 bodov na zápas.

Kobe Bryant obhájil s LA titul a takisto sa stal druhýkrát po sebe najužitočnejším hráčom finále NBA

„Ďakujem mojej rodine, psychiatričke ktorá ma dokázala udržať v pokoji a celému Los Angeles. Určite o tejto výhre napíšem pesničku. Konečne som šampión, ospravedlňujem sa ale viac vám neviem teraz povedať," uviedol rozosmiaty Ron Artest, ktorý po rozhovore objal reportérku americkej televízie ABC. Pre zlého muža NBA to bol prvý titul v kariére.

Phil Jackson už s jedenástym titulom

„Chcel by som poďakovať skvelým fanúšikom LA, najlepšiemu trénerovi v histórii NBA Philovi Jacksonovi a Kobemu Bryantovi, ktorý dokázal znova svoju extratriedu," skonštatovala po zápase legenda Lakers Magic Johnson.

Tréner Phil Jackson vyhral v profilige so svojim tímom už jedenásty titul. „Taktiež chcem poďakovať fanúšikom, je to výborné. O našej výhre rozhodlo lepšie doskakokovanie." Jackson takisto uviedol, že sa počas najbližšieho týždňa rozhodne či bude pokračovať v trénerskej kariére.

Finále NBA

Los Angeles Lakers - Boston Celtics 83:79 (14:23, 20:17, 19:17, 30:22)

konečný stav finálovej série 4:3

Zostava a body: Bryant 23 /15 doskokov/, Artest 20, P. Gasol 19 /18 doskokov/, Fisher 10, A. Bynum 2 (Odom 7, Vujačič 2, J. Farmar 0, Sh. Brown 0) - Pierce 18 /10 doskokov/, Garnett 17, Rondo 14 /10 asistencií/, R. Allen 13, R. Wallace 11 (G. Davis 6, T. Allen, N. Robinson a Scalabrine po 0)

Úspešnosť streľby z poľa v %: 32,5:40,8, trojky: 4/20 - 6/16, trestné hody: 25/37 - 15/17, doskoky: 53:40, asistencie: 11:18, stratené lopty: 11:14, získané lopty: 7:6, bloky: 3:7, fauly: 19:25, 18 997 divákov

Do siedmeho rozhodujúceho zápasu finále NBA lepšie vstúpili hostia z Bostonu. V prvej štvrtine dominovala ich tvrdá obrana, keď povolili domácim nastrieľať len 14 bodov, zatiaľ čo sami zaznamenali 23. V druhej dvanásťminútovke sa Lakers zlepšili a pomaly začali znižovať náskok súpera. Skúsení Celtics si však udržali náskok. Strelecky ich viedol najmä Paul Pierce, ktorý do polčasu nastrieľal jedenásť bodov, dopĺňali ho však aj ostatní hráči základnej päťky Bostonu, z náhradníkov sa k nim pridal krídelník Glen Davis.

Dobrá obrana na Kobeho Bryanta

Okrem toho Celtics veľmi dobre bránili Kobeho Bryanta, ktorý mal do polčasu len streľbu 3 - 14 a v útoku ho prekvapujúco zastúpil Ron Artest s dvanástimi bodmi najlepší strelec prvého polčasu. Celkovo mali hráči Los Angeles za úvodných dvadsaťštyriminút len 28% streľbu. Pod košom sa im nedarilo využiť absenciu zraneného pivota Kendricka Perkinsa, ktorého výborne nahradili Rasheed Wallace s Kevinom Garnettom. Tí úplne odstavili domácu dvojicu Pau Gasol - Andew Bynum.

Aj začiatok tretej štvrtiny patril basketbalistom Celtics, ktorí si rýchlo vypracovali až trinásť bodový náskok. V týchto chvíľach viedol hostí Kevin Garnett. Zverenci skúseného trénera Phila Jacksona sa ale vzchopili a šnúrou siedmich bodov náskok súpera znížili. Stále sa však strelecky nedarilo Kobemu Bryantovi. Boston si udržal mierny náskok v skóre a po troch štvrtinách viedol 57:53.

Úvod štvrtej štvrtiny sa niesol v dominancii oboch obrán, ktoré prevyšovali útok. Lakers síce mali výborné útočné doskoky, ale nedarilo sa im využívať druhé šance. Ukľudnili sa až pri prvom oddychovom čase. Po trojbodovej akcii Rona Artesta vyrovnali osem minút pred koncom štvrtej štvrtiny na 61:61. LA sa mohlo dostať aj do vedenia, ale nedarilo sa im premieňať šestky, keď mali len 50% úspešnosť.

Dôležitá trojka Fishera

Z letargie vytrhol domácich až rozohrávač Derek Fisher, ktorý nabudil spoluhráčov ťažkou trojbodovou strelou cez obrancu. Následne dostal dvoma šestkami a dvojkou Lakers do štvorbodového vedenia znovuzrodený Kobe Bryant. Boston odpovedal v útoku košmi Garnetta s Pierceom, ale LA si dokázali vybudovať zásluhou španielskeho krídelníka Paua Gasolal šesťbodový náskok.

Celtics sa však nevzdali a v posledných dvoch minútach trafili dve trojky, kontrovali im trojkou a dvoma šestkami Artest s Bryantom. 25 sekúnd pred koncom zápasu si za stavu 81:76 zobral tréner hostí Doc Rivers oddychový čas. Po ňom sa dostal k trojke Ray Allen, netrafil, ale loptu Celtics doskočili a vytúženú trojbodovú strelu nakoniec premenil Rajon Rondo. Do konca štvrtej štvrtiny ostávalo trinásť sekúnd, Phil Jackson poslal na palubovku Sašu Vujačiča, ktorý po faule Bostonu zvýšil opäť náskok domácich na štyri body. Celtics mali ešte jednu šancu, ale Rondo druhú trojku po sebe nedal a basketbalisti LA sa mohli po výhre 83:79 radovať zo šestnásteho titulu v histórii klubu.