Jedenásťhodinový tenisový maratón skončil výhrou 70:68

John Isner s Nicolasom Mahutom po neuveriteľnom zápase, ktorý sa zapísal do histórie. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|24. jún 2010 o 13:58

Američan John Isner s Nicolasom Mahutom prekonali svojím zápasom vo Wimbledone, ktorý trval 11 hodín a 5 minút viacero rekordov.

Američan John Isner s Nicolasom Mahutom prekonali svojím zápasom vo Wimbledone viacero tenisových rekordov. Ich zápas prvého kola sa preniesol do troch dní a celkovo trval 11 hodín a 5 minút.

BRATISLAVA. „Nemám slov, obidvaja si zaslúžia obdiv, podávajú neskutočný výkon, škoda, že v tenise nie je remíza," začal svoj komentár k zápasu Johna Isnera s Nicolasom Mahutom Roger Federer.

Američan s Francúzom prepísali v prvom kole Wimbledonu tenisové dejiny. Ich zápas skončil až v piatom a po troch dňoch za stavu 70:68 pre Isnera.

"Trochu som unavený," reagoval so smiechom v rozhovore na kurte Isner.

"Takýto zápas hráte raz za život, publikum bolo neskutočné, ľudia boli fantastickí. Nicolas je bojovník, zaslúži si obrovský obdiv ako dokázal vzdorovať a želám mu všetko najlepšie," skonštatoval Američan. "Posledné tri dni boli skvelé, nevedel som si toto ani vo sne predstaviť, chcel som vyhrať, ale John to uhral, treba mu pogratulovať," doplnil ho jeho súper.

Na konci zápasu prebehla menšia ceremónia, keď londýnski organizátori vyzdvihli za veľkého potlesku nadšených divákov oboch tenistov.

„Na jednej strane by som chcel byť na kurte, ale na druhej nie. Vôbec si neviem predstaviť ako sa budú cítiť na druhý deň, o týždeň alebo mesiac," pokračoval pre oficiálnu stránku turnaja Federer. „Je to neuveriteľné, možno sa mohli dohodnúť za stavu 50:50, že si zahrajú o výhru v taj brejku," dodal Novak Djokovič.

Víťazná radosť Johna Isnera

Rekordný počet es

Obaja tenisti prekonali viacero rekordov. Napríklad rekord chorvátskeho obra Iva Karloviča, ktorý zahral minulý rok v semifinále Davisovho pohára proti Čechovi Radkovi Štěpánkovi ťažko uveriteľných 78 es je dvojnásobne prekonaný.

Nicolas Mahut v piatom sete v stredu v noci

Isner aj Mahut prekonali obaja magickú stovku. Američan zaservoval 112 es a jeho súper 103. Okrem toho prekonali jasným spôsobom najdlhší zápas v histórii, ktorý trval 6 hodín a 33 minút. Len piaty set medzi Isnerom a Mahutom trval 8 hodín a 11 minút. Celkovo trval zápas 11 hodín a 5 minút.

Obaja hráči taktiež posunuli historický počet gemov v jednom zápase. Doteraz sa najviac odohralo 124 gemov, nový rekord sa zastavil na neuveriteľnom čísle 183.

Odivuhodné je najmä to, že obaja si dokázali počas dĺžky piateho setu udržiavať podanie, Isner prekonal Mahuta až za stavu 69:68, keď dokázal prelomiť súperove podanie a využiť šiesty mečbal

Organizátori dlho váhali kedy zápas ešte v stredu prerušiť, ale napokon sa pre tmu k tomu odhodlali okolo štvrť na desať miestneho času. Postupom zápasu sa k odľahlému kurtu číslo osemnásť zbehlo veľké množstvo ľudí medzi ktorými nechýbali aj bývalé tenisové hviezdy John McEnroe a Tim Henmann.

Diváci chceli viac

„My chceme viac, ešte nekončite," skandovali nadšení diváci. Tenisti však mleli z posledného a najmä dvestošesťcentimetrový Isner vyzeral poslednú hodinu, že každú chvíľu môže odpadnúť. Nad vodou ho držalo len výborné podanie, ku koncu síce stratil jeho servis razanciu, ale na unaveného Francúza to stále platilo.

John Isner počas piateho setu

Mahut vyzeral sviežejšie, Isner už ani nereagoval na loptičky, ktoré mu išli ďalej od tela. Napriek tomu bolo prekvapujúco, že za prerušenie zápasu pre tmu bol najmä 28-ročný francúzsky tenista.

Videli sme históriu, všetci musíme zložiť obom poklonu," zhodli sa bývalí profesionálni tenisti a teraz odborníci televízie ESPN Patrick McEnroe s Bradom Gilbertom. „Obidvaja skvele podávajú a hrajú absolútne bez nervov. Skvelý je najmä výkon Nicolasa Mahuta, ktorý v celom piatom sete musel doťahovať súperov náskok, ale vždy sa dokázal zo situáciou vysporiadať a to je 145. hráč rebríčka."

Patrick McEnroe dokonca prirovnal Mahuta k cyklistovi Lanceovi Armstrongovi, ktorý dokázal v najlepších rokoch zabrať vo chvíľach, keď to už nikto nečakal.

„Toto je najlepšia reklama pre náš šport, väčšiu sme si ani nemohli želať," pridal sa k bratovi slávnejší John McEnroe.

John Isner - Nicolas Mahut 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68 za 11 hodín a 5 minút

Domov»Tenis»Jedenásťhodinový tenisový maratón skončil výhrou 70:68