Mladí hokejisti vyhrali a ponáhľali sa do postelí

Strelec Marek Hrivík sa teší so spoluhráčom Andrejom Kudrnom z víťazného gólu v zápase s Nemeckom. (Autor: REUTERS)
Ondrej Gajdoš|28. dec 2010 o 19:42

V úvodnom zápase na juniorských MS s Nemeckom sa blysol brankár Dominik Riečický, pri obidvoch góloch bol kapitán tímu Richard Pánik.

BUFFALO, BRATISLAVA. Slovenskí hokejisti vstúpili víťazne do majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov. V buffalskej HSBC aréne zdolali v pondelok večer Nemecko 2:1 po predĺžení a po zápase sa ponáhľali do postelí. O necelých 24 hodín ich už čakalo druhé stretnutie na šampionáte s domácim tímom USA.

Výhra na tretí pokus

„Uľavilo sa nám. Prvý krok na majstrovstvách je vždy dôležitý. Navodí atmosféru v kolektíve," povedal do telefónu asistent trénera Miroslav Marcinko. Za rozhodujúce momenty zápasu určil výborný výkon brankára Riečického, ktorý zneškodnil 47 striel nemeckých hráčov, aj trestné strieľanie Kühnhackla na konci prvej tretiny, upokojujúci gól kapitána Pánika na začiatku druhej tretiny a zvládnutú presilovku v predĺžení - Hrivík skóroval po Pánikovej krížnej prihrávke. „Chlapci podali kolektívny výkon, dodržali taktiku."

Slovensko nastúpilo proti Nemecku v tejto sezóne po tretí raz. V auguste na turnaji v Arose prehral slovenský tím 2:5 a v novembri vo Füssene 1:2. Víťazstvo prišlo na najdôležitejšom turnaji roka.

„Výhra je dôležitá aj z hľadiska, že by sme sa nedostali do bojov o medaily," doplnil Marcinko. „Do skupiny o záchranu by sme vstupovali s jedným víťazstvom. Naším cieľom je však play off."

Vyčnievali dvaja

Hoci asistent trénera vyzdvihol kolektívny výkon, v slovenskom tíme vyčnievali výkony dvoch hráčov. Osemnásťročný Dominik Riečický svojimi zákrokmi v bránke privádzal Nemcov do zúfalstva, upokojoval spoluhráčov. Richard Pánik sa ukázal ako správny líder - bol pri obidvoch góloch Slovenska.

„Náš brankár bol vynikajúci," pochválil Riečického na stránke Buffalo World Juniors spoluhráč v útoku Tomáš Jurčo. „Mal výborné zákroky a nám dodával istotu."

Pritom Riečický odohral v tejto sezóne v extralige v púchovskom tíme Orange 20 menej ako kolega Tomáš Pék, z dvadsiatich zápasov nastúpil v siedmich. Raz sa objavil v zostave materského klubu HC Košice. V zápase s Nemeckom vydržal veľký tlak.

Pánik hrá už na tretích MS 20, tréner Glen Hanlon ho ako výnimočný talent vybral aj na svetový šampionát dospelých v Nemecku 2010. Vlani ho draftovala Tampa, no zatiaľ je v juniorskej OHL. V stretnutí s Nemeckom si pripísal dva kanadské body.

„Individuálne body ma nezaujímajú, ale tieto boli dôležité pre víťazstvo nášho mužstva," cituje server iihf.com rodáka z Martina. „V predĺžení som bol na ľade už takmer dve minúty a cítil som únavu, keď som sa dostal k puku. Ale zbadal som Mareka Hrivíka, ako sa ženie k bránke, a tak som sa mu snažil poslať prihrávku. Vyšlo to."

Vysoké návštevy

Slováci hrali pred 13-tisíc divákmi a v prvej tretine bolo na hráčoch cítiť nervozitu. Pred takou kulisou nie sú zvyknutí hrať. V zápase s obhajcom titulu, tímom USA, ich čakalo ešte plnšie hľadisko.

Po stredajšom dni voľna nastúpi Slovensko v základnej časti ešte proti Švajčiarsku a na Silvestra proti Fínsku.