Slovenky vyhrali štvorhru, ale postúpili Češky

Hrdinkou českého tímu sa stala v Bratislave Petra Kvitová, ktorá vyhrala aj nad Dominikou Cibulkovou aj Danielou Hantuchovou. Celkovo nestratila v zápasoch set. (Autor: ČTK)
Tomáš Prokop|6. feb 2011 o 13:17

České tenistky postúpili do semifinále Pohára federácie. Rozhodujúci tretí bod súboja so Slovenskom získala Petra Kvitová, ktorá vyhrala nad Danielou Hantuchovou 6:4 a 6:2.

BRATISLAVA. V treťom zápase súboja medzi slovenskými a českými tenistkami v rámci prvého kola svetovej skupiny Pohára federácie sa našim hráčkam nepodarilo zvíťaziť.

Daniela Hantuchová prehrala s Petrou Kvitovou vo dvoch setoch. Češky tak postúpili do semifinále Pohára federácie. Slovenské tenistky prehrali aj štvrtý vzájomný súboj s Českom.

V druhej nedeľňajšej dvojhre sa predstavila debutantka Jana Čepelová proti Lucii Šafářovej a postarala sa o prvý bod pre tím kapitána Mateja Liptáka. Česká dvojka zápas za stavu 6:4 a 6:7 (5) pred začiatkom tretieho setu skrečovala pre zranenie.

Čepelováí dostala v záverečnej dvojhre za rozhodnutého stavu príležitosť namiesto pôvodne nominovanej Dominiky Cibulkovej.

"Češky potvrdili pozíciu favoritiek. Osobne som sa snažila bojovať, ale Peťa má skvelú formu a v kľúčových momentoch to potvdila. Zápas sa lámal na konci prvého setu, keď som sa dotiahla na 4:5, ale Peťa si podržala podanie. Začiatok druhého setu jej patril opäť a zaslúžene vyhrala," povedala po zápase s Kvitovou Hantuchová.

"Snažila som sa hrať podobne ako proti Dominike a som rada, že mi to vyšlo. Nedúfali sme v takýto rýchly priebeh. Myslím si, že tento rok máme šancu Fed cup vyhrať," dodala Kvitová.

V záverečnej štvorhre zvíťazili Jana Čepelová s Magdalénou Rybárikovou po nadšenom výkone nad favorizovaným párom Barnora Záhlavová Strýcová, Květa Peschkeová po trojsetovej bitke 6:1, 4:6 a 7:6 (4).

České tenistky postúpili tretíkrát po sebe do semifinále. Stretnú sa v ňom s Belgickom, ktoré vyhráva nad USA 4:0.

Slovensko - Česko 2:3

Petra Kvitová začala zápas s Danielou Hantuchovou rovnako ako v sobotu s Cibulkovou. Rýchlou dynamickou hrou zobrala súperke dvakrát podanie, čím si vytvorila vedenie 4:0 v prvom sete. Slovenská jednotka sa dostala do hry až v piatom geme, ktorý získala čistou hrou.

V ôsmom geme za stavu 2:5 si Hantuchová po dobrých returnoch vybojovala brejkbal, ktorý využila vďaka dvojchybe Kvitovej. Zlepšenie potvrdila aj na servise a znížila na 4:5.

Češku v týchto chvíľach znervózňovali diváci, ktorí nešportovo tlieskali medzi podaniami. Nakoniec sa však skoncentrovala, uhájila si podanie, využila šiesty setbal a vyhrala prvý set 6:4 za 35 minút.

Hantuchová vstúpila do druhého setu opäť nekoncentrovane. Čistou hrou si prehrala podanie. V druhom geme si síce vybojovala dva brejkbaly, ale nedokázala ich využiť. Sústredene hrajúca Kvitová si pomohla podaním a potvrdila na 2:0.

Svetová osemnástka pokračovala vo výbornom výkone aj naďalej, v ďalšej hre zobrala Hantuchovej podanie už štvrtýkrát v zápase. V štvrtom geme Slovenka viedla 30:0, ale Kvitová stav otočila a potvrdením druhého brejku zvýšila už na 4:0.

Rovnako ako v úvodnom sete získala Hantuchová prvý gem až v piatej hre. Česká tenistka, ale naďalej dominovala na kurte a výhru si už nenechala ujsť. Našej tenistke povolila ešte jeden gem a zápas ukončila vlastným servisom, keď využila hneď prvý mečbal. Kvitová vyhrala 6:4 a 6:2 a získala pre český tím tretí rozhodujúci bod.

Výsledky - 1. kolo svetovej skupiny Pohára federácie:

SLOVENSKO - Česko 2:3

Daniela Hantuchová - Lucie Šafářová 5:7, 1:6

Dominika Cibulková - Petra Kvitová 2:6, 3:6

Hantuchová - Kvitová 4:6, 2:6

Jana Čepelová - Šafářová 4:6, 7:6 (5) - skreč

Čepelová, Magdaléna Rybáriková - Barbora Záhlavová Strýcová, Květa Peschkeová 6:1, 4:6, 7:6 (4)