Slovenky prehrali štvorhru, do svetovej skupiny postúpili Srbky

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. (Autor: tasr)
Tomáš Prokop, SITA|17. apr 2011 o 13:15

Daniela Hantuchová a Magdaléna Rybáriková prehrali štvorhru 6:2, 5:7, 7:9 a vo svetovej skupine Fed Cupu budú Srbky.

Daniela Hantuchová a Magdaléna Rybáriková prehrali štvorhru so srbskými tenistkami 6:2, 5:7, 7:9 a vo svetovej skupine Fed Cupu budú Srbky.

BRATISLAVA. Daniela Hantuchová predviedla v nedeľu lepší výkon ako včera, ale na Jelenu Jankovičovú to napriek tomu nestačilo.

Srbská jednotka nastúpila v prvom zápase, keď v sobotu nehrala kvôli viróze a vyhrala nad Hantuchovou 6:2, 3:6 a 7:5 za 2 hodiny a 47 minút.

Dominika Cibulková vyhrala aj svoju druhú dvojhru, keď po Bojane Jovanovskej zvíťazila aj nad Anou Ivanovičovou.

Obe jednotky odohrali vyrovnaný zápas, keď tesný prvý set vyhrala naša hráčka. V druhom sete viedla jej súperka rýchlo 3:0, ale nechala si ošetrovať brušné svalstvo. Cibulková sa skoncetrovala, znížila na 2:3 a po tom ako vyhrala ďalší gem, Srbka zápas za stavu 4:6 a 3:3 skrečovala.

"Po sobotňajšom zápase som mala dostatok sebavedomia. Tak som vstúpila aj do zápasu s Anou. Základom bolo, že som si chcela každú loptičku vybojovať, čo sa mi aj podarilo," rozhovorila sa Cibulková.

Na konci zápasu sa naša jednotka tešila z víťazstva, čo možno vyzeralo neúctivo k zranenej súperke, Cibulková to však uviedla na pravú mieru. "Získala som druhý bod, bola som šťastná, ale bolo mi Any ľúto. Verím, že sa dá do poriadku a nezobrala to zle."

Cibulková sa vyjadrila, že by si rada zahrala prípadnú štvorhru, ak bude potrebná. "Viem, že nie som najlepšia deblistka, ale som v eufórii a veľmi rada by som babám pomohla, tréner ale povedal, že počíta s Danielou a Magdou," dodala Cibulková.

Slovenský kapitán Matej Lipták po prehre vo štvorhre netajil sklamanie. "Ťažko sa mi hodnotí to, čo sa teraz stalo. Ani neviem, na čom sa to celé zvrtlo. Vo štvorhre sme začali skvele a hrali sme systém, ktorý na súperky platil. Mali sme smolu, že nám za stavu 5:1 v druhom sete nevyšli dve kombinácie. Zbytočne sa to dostalo do napätia, hráčky trochu znervózneli a gem, v ktorom servovali na víťazstvo do zápasu, nezvládli. Bolo ťažké ich pred tretím setom namotivovať. Môžem iba pogratulovať srbskému tímu, že to dokázal otočiť," povedal Lipták.

Fotogalériu z nedeľňajších zápasov si pozrite na sport.sme.sk

baráž o svetovú skupinu Pohára federácie
Slovensko - Srbsko 2:3

Hantuchová, Rybáriková - Jankovičová, Kruničová 6:2, 5:7, 7:9

Slovenky nevyužili vedenie 6:2 a 5:1, v desiatom geme druhého dejstva nepremenili dva mečbaly. Srbky odplatili slovenskému družstvu vlaňajšiu prehru 2:3 z belehradskej Arény a v treťom meraní síl sa tešili z prvého víťazstva, Zverenky kapitána Dejana Vraneša sa po roku vracajú medzi elitu, Slovenky odštartujú rok 2012 v II. svetovej skupine.

Hantuchovej s Rybárikovou vyšiel úvod stretnutia, keď brejkli Jankovičovú i Kruničovú a ujali sa vedenia 3:0. Srbky následne znížili na 3:2 a pri podaní Hantuchovej viedli 40:15. Ani jeden z brejkbalov však nevyužili a v ďalšom priebehu prvého setu už neuhrali ani gem. Hantuchová s Rybárikovou pôsobili na kurte zohratejším dojmom, dobre sa dopĺäali a boli oveľa istejšie na sieti. V úvode druhého dejstva si slovenský tandem po dvoch brejkoch vybudoval náskok 5:1 a bol veľmi blízko k zisku tretieho bodu.

Srbky však ani za mimoriadne nepriaznivého stavu nezložili zbrane, získali šesť genov za sebou a vynútili si tretí set, Za stavu 4:5 pri podaní Hantuchovej odvrátili dva mečbaly. Najmä talentovaná Kruničová sa postupne vyhecovala k výbornému výkonu.

Zverenka bývalého slovenského fedcupového kapitána Mojmíra Mihala predviedla v dôležitých momentoch niekoľko učebnicových winnerov po čiarach a pri výmenách od základnej čiary bola ako stena. V rozhodujúcom sete slovenská dvojica za stavu 1:1 prelomila podanie Kruniočvej, no vzápätí si prehrala servis Rybáriková.

Za stavu 4:4 Kruničová opäť zaváhala na podaní, no v desiatom geme ju napodobnila Rybáriková a dráma pokračovala. V koncovke sa napokon presadili Srbky, ktoré za stavu 8:7 premenili po skvelom returne Kruničovej pri podaní Rybárikovej hneď prvý mečbal.

Daniela Hantuchová - Jelena Jankovičová 2:6, 6:3, 5:7

Hantuchovej vôbec nevyšiel úvod zápasu s Jankovičovou, keď dvakrát stratila vlastné podanie a prehrávala 0:4. Srbka ťažila z dobrého pohybu po dvorci, skvele returnovala a často bodovala najmä z bekhendu. Za stavu 5:2 premenila pri vlastnom podaní v poradí štvrtý setbal.

V druhom dejstve Hantuchová zvýšila agresivitu na podaní i na returne, po rýchlom brejku si vybudovala náskok 3:0 a za aplauzu bratislavského publika si vynútila tretí set. Hantuchovej v tejto fáze zápasu vychádzali jej obľúbené údery po čiarach, Jankovičovú viackrát zaskočila aj účinnými stopbalmií. V úvode rozhodujúceho dejstva to bol urputný boj o každú loptičku.

Hantuchová v treťom geme po skvelom bekhendovom longlajne prelomila podanie Jankovičovej a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2:1. Srbka však nezložila zbrane a po zisku troch gemov v rade otočila na 4:3: Hantuchová následne požiadala o medical time out.

Po návrate na kurt vyrovnala na 4:4, no v desiatom geme pri vlastnom podaní čelila mečbalu. Slovenka ho vďaka kvalitnému podaniu odvrátila, v koncovke však napokon ťahala za kratší koniec. Jankovičová premenila za stavu 6:5 v poradí druhý mečbal.

Dominika Cibulková - Ana Ivanovičová 6:4, 3:3, skreč Ivanovičovej

Obe tenistky začali dobre, keď si udržali v úvodných šiestich gemoch podanie. Vypracovali si šance, ale nevyužili ich. Ako kľúčový sa ukázal siedmy gem, ktorý sa hral skoro dvadsať minút. Cibulková si v ňom vypracovala päť brejkbalov, ale dokázala využiť až šiesty. Vzápätí si však neudržala podanie, odvrátila najprv stav 15:40, ale napokon to nestačilo.

Chyby však naša tenistka napravila v ďalšom geme, keď si aktívnou hrou opäť vypracovala dva brejkbaly a hneď prvý využila. Desiatu hru, ale opäť začala zle, prehrávala 0:30. Dvoma výbornými druhými podaniami, ale stav otočila a za 56 minút vyhrala úvodný set 6:4.

Začiatok druhého setu bol v réžii Ivanovičovej. Dokázala zobrať Cibulkovej podanie, udržala si svoje dve a po pár minútach viedla 3:0.

Ivanovičová si následne zobrala čas na ošetrenie a nechala si vyšetriť brušné svalstvo, ktoré mala otejpované.

Cibulková začala štvrtú hru na servise opäť zle, keď dovolila Srbke vedenie 40:0. Slovenka sa našťastie skoncentrovala, pomohla si podaním a získala prvý gem v druhom sete. Potom získala ďalšie tri a srbská tenistka za stavu 3:3 zápas ukončila pre zranenie brušného svalstva.

tasr

Domov»Tenis»Billie Jean King Cup»Slovenky prehrali štvorhru, do svetovej skupiny postúpili Srbky