Mladí slovenskí karatisti vybojovali na MS päť medailí

SITA|16. okt 2011 o 15:11

Mladí slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali na 7. MS juniorov a kadetov a zároveň 2. MS starších juniorov až päť medailí.

MELAKA. Mladí slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali na 7. MS juniorov a kadetov (MSJaK) a zároveň 2. MS starších juniorov (do 21 rokov) za účasti 1032 pretekárov zo 70 krajín v malajzijskom meste Melaka až päť medailí (bilancia: 0 - 1 - 4).

O strieborný kov sa postarala kadetka Viktória Pillarová v športovom zápase kumite v kategórii do 54 kg (vo finále prehrala s Maričovou z Bosny a Hercegoviny tesne 3:4), bronzové medaily získali Katarína Liptáková v súbornom cvičení kata starších junioriek, Dorota Balciarová v kata junioriek, Zuzana Schwartzová v kumite junioriek nad 59 kg a Alexandra Chovancová v kumite kadetiek do 47 kg.

Najväčšiu medailovú radosť pre Slovensko pripravila spomenutá Pillarová. Členka klubu KK Kretovič Košice skončila na vrcholných podujatiach druhýkrát v kariére na stupňoch pre víťazov, vo februári 2011 obsadila 3. miesto tiež v kumite kadetiek do 54 kg na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v srbskom Novom Sade.

"Ani si neuvedomujem, aký veľký úspech som dosiahla teraz v Malajzii, je to môj najlepší výsledok v živote. Zo striebra mám veľkú radosť. Na mojom účinkovaní sa odrazila aj výborná príprava a kvalitné turnaje pred týmito majstrovstvami sveta," uviedla V. Pillarová.

Slovensko priviezlo z doterajších siedmich mládežníckych svetových šampionátov celkovo už 17 medailí (1 - 5 - 11), vo výraznej miere k tomu prispelo aj zaradenie súťaží starších juniorov do programu MSJaK. Stalo sa tak pred tromi rokmi po rozhodnutí Svetovej federácie karate WKF zrušiť súťaže družstiev juniorov a junioriek v kumite a nahradiť ich práve súťažami v športovom zápase jednotlivcov do 21 rokov.

K aktívam slovenskej účasti na MSJaK 2011 v malajzijskej Melake patria ešte aj dve 4. miesta, na ktorých skončili Eva Nováková v kumite junioriek do 53 kg a Peter Fabián v kata juniorov.

Prehľad medailových umiestnení slovenských karatistov na doterajších majstrovstvách sveta juniorov a kadetov (celková bilancia: 1 - 5 - 11):

1. MSJ a kadetov (29. - 31. októbra 1999) - Sofia (Bulh.):

Bilancia SR: 0 - 1 - 1: Klaudio Farmadín (striebro v kumite juniorov do 75 kg), Martin Trenčanský (bronz v kumite juniorov do 70 kg)

2. MSJ a kadetov (12. - 14. októbra 2001) - Atény (Gréc.):

Bilancia SR: 0 - 1 - 1: Erika Hrušecká (striebro v kata kadetiek), Marián Kadlečík (bronz v kumite juniorov do 80 kg)

3. MSJ a kadetov (24. - 26. októbra 2003) - Marseille (Fr.)

Bilancia SR: 0 - 0 - 1: Milan Vašek (bronz v kumite kadetov do 65 kg)

4. MSJ a kadetov (11. - 13. novembra 2005) - Limassol (Cypr.)

Bilancia SR: 0 - 2 - 2: Dagmara Kubinská (striebro v kumite kadetiek do 57 kg), Andrej Harničár (striebro v kumite juniorov do 80 kg), Ivana Višňovská (bronz v kumite kadetiek nad 57 kg), Marek Skovajsa (bronz v kumite kadetov do 65 kg)

5. MSJ a kadetov (19. - 21. októbra 2007) - Istanbul (Tur.)

Bilancia SR: Slovensko nezískalo medailu

6. MSJ a kadetov a zároveň 1. MS starších juniorov do 21 rokov (12. - 15. novembra 2009) - Rabat (Mar.)

Bilancia SR: 1 - 0 - 2: Dagmara Kubinská (zlato v kumite starších junioriek do 60 kg), Jana Vojtikevičová (bronz v kumite starších junioriek do 53 kg), Dorota Balciarová (bronz v kata kadetiek)

7. MSJ a kadetov a zároveň 2. MS starších juniorov do 21 rokov (13. - 16. októbra 2011) - Melaka (Malaj.)

Bilancia SR: 0 - 1 - 4: Viktória Pillarová (striebro v kumite kadetiek do 54 kg), Katarína Liptáková (bronz v kata starších junioriek), Dorota Balciarová (bronz v kata junioriek), Zuzana Schwartzová (bronz v kumite junioriek nad 59 kg), Alexandra Chovancová (bronz v kumite kadetiek do 47 kg)