Bezpečnosť na štadiónoch. Ako na to?

Prezident SFZ Ján Kováčik
Prezident SFZ Ján Kováčik (Autor: SITA)
Ladislav Harsányi|25. okt 2011 o 16:50

Futbalový zväz chce riešiť bezpečnosť na štadiónoch komplexne. Pomôcť mu má aj UEFA.

BRATISLAVA. Legislatívny rámec, školený personál a partnerská spolupráca všetkých zložiek. Také sú podľa expertov UEFA základné predpoklady pre bezpečnosť na štadiónoch.

Široká platforma

Slovenský futbalový zväz chce riešiť túto problematiku komplexne. Prvým krokom bol utorkový seminár za účasti odborníkov z UEFA, ministerstiev i Generálnej prokuratúry.

„Pri zväze síce vznikla pracovná skupina na túto problematiku, ale potrebujeme širšiu platformu,“ vraví generálny sekretár zväzu Jozef Kliment.

„Keď sme chceli získať informácie prostredníctvom Rady Európy, ktorá sa zaoberá aj touto problematikou, zistili sme, že Slovensko nemá v stálej misii už dlhšie zastúpenie,“ dodal.

Ako nám môže pomôcť UEFA? „Predpokladom toho, aby ste mohli odolávať násiliu, je vytvorenie legislatívneho rámca. Ďalej vyškolený personál a poradenstvo. Na toto máme odborníkov a ponúkame pomoc,“ odpovedá Kenny Scott, poradca UEFA pre bezpečnosť a ochranu.

Zástupcovia UEFA sa oboznamovali aj s aktuálnou slovenskou legislatívou v tejto oblasti.

Wembley netreba

Hendikepom zostáva zastaranosť slovenských štadiónov. „Iste, ide o dôležitý faktor bezpečnosti. Nepotrebujete však Wembley ani Allianz Arenu. Stačí mať udržiavané a čisté štadióny so štandardným vybavením,“ reagoval Marc Timmer, riaditeľ oddelenia bezpečnosti na štadiónoch na UEFA.

Generálny sekretár zväzu Jozef Kliment veľmi dobre vie, v akom stave sú naše štadióny. „Budeme sa snažiť situáciu riešiť nielen z peňazí z fondov UEFA, ale aj v spolupráci s mestami, obcami či samosprávami, ktoré štadióny vlastnia či spravujú.“

Riaditeľ oddelenia bezpečnosti na štadiónoch Timmer: „Nemusíte vymýšľať koleso. Skúsenosti, za ktoré sa v zahraničí v minulosti tvrdo platilo, možno zúročiť, a predísť tak neželaným udalostiam.“ Priznáva, že ani vo vyspelých krajinách sa nedarí na sto percent zúčtovať s nespratníkmi. „Žiadna krajina nie je proti tomu imúnna a nik nevie dať stopercentnú záruku. Nesmieme však poľaviť.“

Kamerový systém funguje už aj na slovenských štadiónoch, problém je však s identifikáciou previnilcov. „Kamery sú dobrá vec, ale iba jedno koliesko v systéme. Chuligáni predsa neexistujú len počas deväťdesiatich minút, ale žijú celý rok. Dôležitá je fungujúca spravodajská a účinná legislatívna sieť,“ prízvukuje bezpečnostný poradca Scott.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov