Štát opäť hovorí o výstavbe Národného štadióna

Vizualizácia futbalového štadióna z roku 2009. Ficova vláda na výstavbu pôvodne vyčlenila 69 miliónov eur.
Vizualizácia futbalového štadióna z roku 2009. Ficova vláda na výstavbu pôvodne vyčlenila 69 miliónov eur. (Autor: TASR)
Pavol Spál, TASR|13. dec 2011 o 11:38

Ministerstvo školstva našlo spôsob, ako postaviť Národný futbalový štadión. Nie je však isté, či návrh prežije po voľbách.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME

BRATISLAVA. Trnava i bratislavský Slovan plánujú postaviť nové futbalové štadióny. Oba kluby sa môžu uchádzať o to, že ten ich štadión sa stane zároveň národným.

Ministerstvo školstva zverejnilo plány na jeho financovanie. Dotáciu na spolufinancovanie štadióna dostane víťaz súťaže, ktorú vyhlási Slovenský futbalový zväz.

Cena nie je známa

info
Národný štadión
Čo musí spĺňať
  • Kapacita 20­ až 25­tisíc divákov.
  • Vzdialenosť od bratislavského letiska do 100 km.
  • Musí spĺňať kritériá FIFA a UEFA.
  • Musí byť 25 rokov bezodplatne k dispozícii futbalovej reprezentácii.
  • Ministerstvo navrhuje, aby niesol meno Štadión Jána Popluhára.

„My navrhujeme iba systém a mechanizmus, ako by sa všetko mohlo realizovať. Hlavným kritériom je cena,“ povedal minister školstva Eugen Jurzyca.

Financie zo štátneho rozpočtu budú iba doplnkové. Hlavným zdrojom by mali byť súkromné alebo samosprávne zdroje.

„Jednoducho povedané, kto bude žiadať od štátu najmenej, ten dostane možnosť realizovať svoj projekt. My vzhľadom na otvorenosť súťaže očakávame mimoriadne nízku cenu. Bude to rádovo nižšie ako pri bežných štadiónoch.“

Preto sa nedá dopredu odhadnúť, koľko štát do projektu vloží. Celkovú dotáciu však plánuje rozložiť na desať rokov.

Štát získa za to priestor pre reprezentáciu. Inak môže vlastník využívať štadión na komerčné účely.

Teraz pôjde návrh do medzirezortného pripomienkovania, potom ho musí schváliť vláda.

Podľa Jurzycu by sa tak mohlo stáť v januári. Výstavba by sa mohla začať koncom budúceho roku.

O štadióne pred voľbami

Jurzyca však priznal, že aj pri schválení celého procesu môže nová vláda po voľbách všetko stopnúť.
„Pracovali sme na ňom niekoľko mesiacov a myslíme si, že je to dobrý systém. Ak ho nová vláda bude chcieť, môže to zastaviť,“ dodal.

Národný futbalový štadión mala v pláne stavať Ficova vláda (r. 2009) a vlani krátko pred komunálnymi voľbami hovorila o jeho výstavbe v Petržalke Magda Vášáryová. Ani jeden sa nezačal realizovať.

Kováčik nepoznal podrobnosti

Šéf futbalového zväzu Ján Kováčik v čase nášho rozhovoru ešte nepoznal definitívnu verziu koncepcie ministerstva.

„Tlačovku som nevidel, som chorý ležím doma,“ ospravedlňoval sa včera popoludní. „Štadión však musí spĺňať kritériá UEFA a FIFA. Tak aby sa na ňom mohli hrať zápasy kvalifikácie, či súboje Ligy majstrov. A mal by mať viac ako 20­tisíc divákov,“ vravel Ján Kováčik.

Odhadovaná suma za štadión je zhruba 40 - 50 miliónov eur. Vychádza z informácií od odborníkov UEFA či napr. zo sumy za štadión Slavie Praha. „To je cena bez pozemku, ale ten nám núka napríklad župa,“ dodal Kováčik.

Na otázku, či by mal byť štadión v Bratislave, šéf zväzu reagoval: „Môj subjektívny názor je, že národný štadión by mal byť v hlavnom meste. UEFA nám zhodnotila štyri lokality. Petržalka a Tehelné pole vyšli na základe ich analýzy ako dve vyhovujúce.“

Kováčik sa neoficiálne stretol s viacerými ľuďmi, ktorí mali záujem o výstavbu národného štadióna.

„Nikdy to však neprebehlo na oficiálnej úrovni. Je veľmi zložité debatovať na túto tému, ak nemáte peniaze. Kým nie je definitívne povedané, akým spôsobom sa bude financovať, či koľko je na to finančných prostriedkov, je zbytočné o tom hovoriť,“ uzavrel Kováčik.

((anketa))

ico

Kmotrík: Je to len predvolebný ťah

Majiteľ futbalového Slovana, veľkopodnikateľ IVAN KMOTRÍK vôbec nebol súťažou futbalového zväzu o výstavbu národného štadióna ohúrený.

Ponuka ministerstva školstva a zväzu nie je pre vás zaujímavá?

„Hm, skôr sa nad tým usmievam. Vidím v tom viac predvolebný ťah, výstrel do tmy, nezrozumiteľnú hatlaninu. Akože idú Vianoce.“

Prečo?

„Preboha, čo už môže chudobné ministerstvo školstva reálne ponúknuť, keď nemá samotné z čoho žiť? Pán minister je slušný človek, ale do športovej praxe neprenikol.“

Dlhšie vyhlasujete, že štadión na Tehelnom poli určite postavíte. Vyplýva z vašej reakcie, že aj bez komunikácie so štátom?

„To nie, ale musí ísť o relevantnú ponuku a záväzok z oboch strán. Viem si predstaviť spoluúčasť formou prenájmu pre potreby reprezentácie.“

Prečo stále štadión stojí, teda nestojí?

„Neexistuje ekonomicky priechodný koncept. To, čo v súčasnosti zväz i ministerstvo prezentujú, to jednoducho nejde realizovať. Spomeňte si len, ako pán prezident futbalového zväzu Ján Kováčik sľuboval zhruba pred rokom. Teraz by sme už pomaly na jeho plánovanom štadióne v Petržalke mali kopať do lopty. Spýtajte sa župana Freša či ministra financií Mikloša, prečo zmrzli plány.“

Neustúpite ani od predstavy postaviť štadión na Tehelnom poli aj sám?

„Ten na Tehelnom poli stopercentne stáť bude, volať sa bude Slovan. Opakujem, nebránime sa spolupráci so štátom, mestom či zväzom. Len musí byť skutočná. Pri štadióne plánujeme vybudovať aj futbalové gymnázium, aby nám tam vychované talenty neuchmatli hneď do cudziny. A infraštruktúra, aby štadión žil v symbióze s mestom. Aby sa tam ľudia zdržiavali nielen počas futbalu. Niečo podobné, čo sa podarilo neďaleko na zimnom štadióne.“

Vojtech Jurkovič

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov