Haláka zarmútil Čech Havlát

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|13. apr 2012 o 16:25

Gáborík začal play off peknou gólovou akciou, ktorá pomohla Rangers k výhre. ´Halák zo St. Louis dostal tri góly a jeho tím prehral prvý zápas so San Jose po dvojnásobnom predĺžení. Chára pomohol Bostonu k výhre nad Washingtonom, keď ubránil Ovečkina.

Marián Gáborík začal play off peknou gólovou akciou, ktorá pomohla Rangers k výhre. Brankár St. Louis dostal tri góly a jeho tím prehral prvý zápas so San Jose po dvojnásobnom predĺžení. Zdeno Chára pomohol Bostonu k výhre nad Washingtonom, keď ubránil Alexa Ovečkina.

BRATISLAVA. Pozícia Jaroslava Haláka pred play off nebola úplne jasná. Po štvrtkovom úvodnom zápase nebude o nič jasnejšie.

St. Louis prehralo so San Jose 2:3 po predĺžení. Pritom ešte v tretej tretine všetko vyzeralo na úspech Blues, ktorí otočili z 0:1 na 2:1.

Skúsený kalifornský tím však vyrovnal a v 24. minúte predĺženia rozhodol o cennej výhre. Na posledných dvoch góloch mal, žiaľ, mierny podiel viny aj slovenský brankár. Chyby spravila hlavne obrana, ale ani Halák nebol stopercentný.

Najmä tretí gól mohol kryť, aj keď pomalšiu strelu Martina Havláta spomedzi kruhov uvidel až na poslednú chvíľu.

Halák pritom nemal celkovo zlé štatistiky, keď pochytal 31 z 34 striel. Uškodilo mu však, že jeho spoluhráči mali v prvom predĺžení obrovský tlak a zo začiatku nadstavenia na neho nešlo až toľko pokusov. Blues súpera prestrieľali 14:8.

Na prekonanie Anttiho Niemiho to nestačilo. Víťaz Stanleyho pohára s Chicagom pochytal v zápase 40 zo 42 striel. Okrem fínskeho brankára bol hrdinom Havlát, ktorý dvoma gólmi zariadil vedenie Sharks v sérii.

„Pri treťom góle sme spravili viacero chýb. Predtým sme mohli tri - či štyrikrát rozhodnúť. Hrali sme dobre, ale nestačilo to. To sa v play off stáva,“ povedal tréner Ken Hitchcock St. Louis Today.

Druhý zápas sa hrá zo soboty na nedeľu a tréner Blues v ňom môže počítať aj s brankárom Brianom Elliottom, ktorý mal na konci základnej časti menšie zdravotné problémy.

Gáborík začal gólom

Veľmi dobrý vstup do play off zažil Marián Gáborík, ktorý pomohol Rangers k výhre 4:2 nad Ottawou gólom. Slovenský krídelník patril k najvyťaženejším hráčom New Yorku, keď strávil na ľade takmer dvadsať minút.

Tretí najlepší strelec prebiehajúceho ročníka NHL sa presadil v druhej tretine, keď získal puk v útočnom pásme, nakorčuľoval si z krídla pred brankár Andersona, ktorého rozhýbal a umne prekonal pomedzi nohy.

„Spolu s Mariánom a Carlom (Hagelinom) sme sa dobre pohybovali a premenili šance,“ povedal pre NY Post strelec tretieho gólu Rangers Brad Richards.

Chára vymazal Ovečkina

Po Gáboríkovi sa mohol tešiť z vedenia v sérii aj Zdeno Chára. Kapitán Bostonu odohral proti Washingtonu takmer dvadsaťdva minút a pomohol tímu k výbornému defenzívnemu výkonu a tesnej výhre 1:0 po predĺžení.

Bruins povolili Caps len 17 striel. Chára výborne vymazal Alexa Ovečkina. Ten vystrelil v zápase len raz, keď bol slovenský obranca na trestnej lavici.

Hrdinom zápasu bol až do nadstaveného času mladý brankár Capitals Braden Holtby, ktorý začínal sezónu ako trojka, ale po zranení českej dvojice Vokoun – Neu〜virth dostal príležitosť. V stretnutí nakoniec kryl 29 z 30 striel, ale v predĺžení nedokázal chytiť tvrdú strelu k tyčke od Chrisa Kellyho.

Dobrý zápas odohral aj Marián Hossa. Jeho Chicago však neudržalo vedenie 1:0 nad Phoenixom a prehralo 2:3 po predĺžení. Trenčan hral dvadsaťštyri minút a pripísal si dve plusky. Víťazný gól Coyo〜tes strelil Martin Hanzal.

Zaujímavosťou je, že počas úvodných dvoch dní play off sa hrali predĺženia v štyroch zápasoch a tri z nich rozhodol český hokejista.