Nech vás nič nezaskočí. Hrací systém hokejových MS

(Autor: iihf.com)
TASR|30. apr 2012 o 10:00

Pomocník pre MS v hokeji, alebo praktická príručka pre fanúšika týkajúca sa pravidiel, ktorými sa počas turnaja bude riadiť každý tím.

Ako je to so zložením skupín, kto a kam postupuje, resp. vypadáva? Koľko bodov sa udeľuje za víťazstvo v riadnom hracom čase a koľko v predĺžení. Ako dlho sa predlžuje? Môže jeden hráč absolvovať viac samostatných nájazdov? Máme odpovede na tieto otázky.

Základom hracieho systému na 76. hokejových MS sú po novom iba jedna skupinová fáza a vyraďovačka.

Zapamätajme si:

• 2 základné skupiny po 8 tímov
  • V skupine hrá každý s každým jeden zápas (dovedna odohrá jeden tím 7 stretnutí)
  • Z oboch skupín postúpia štyri najlepšie celky do štvrťfinále
  • V ňom sa zoradia podľa kľúča A1-A4, A2-A3, B3-B2, B4-B1.
  • Pre tímy, ktoré sa umiestnia na 5.-8. mieste sa šampionát končí
  • Tím, ktorý skončí vo svojej skupine na poslednom 8. mieste vypadáva

PRAVIDLÁ MS 2012:

Bodovanie

• 3 body za víťazstvo v riadnom čase
  • 2 body za víťazstvo v 5-minútovom predĺžení alebo v nájazdoch (viac o nájazdoch)
  • 1 bod za prehru v 5-minútovom predĺžení alebo v nájazdoch
  • 0 bodov za prehru v riadnom čase.

Čo rozhoduje, ak majú tímy na konte rovnaký počet bodov?

• 1.// vzájomné zápasy /ak budú mať rovnaký počet bodov dva tímy, je to zároveň jediné pravidlo

Iné kritériá sú v ďalšom vývoji prakticky aplikovateľné, ak rovnaký počet bodov získajú tri a viac tímov

• 2.// rozhodujú body zo vzájomných zápasov všetkých tímov s rovnakým počtom všetkých bodov
  • 3. // lepší gólový rozdiel vo vzájomných zápasoch
  • 4. // vyšší počet strelených gólov vo vzájomných zápasoch
  • 5.// vzájomné zápasy s tímom, ktorý je v tabuľke najbližšie k týmto trom a viac tímom.
  • 6.// ak ani jeden z týchto krokov nerozhodne, poradie určí aktuálny renking IIHF

Predĺženie

ZÁKLADNÁ ČASŤ:

• dĺžka trvania: 5 minút, pričom platí pravidlo o "rýchlej smrti", teda, ak v predĺžení jeden tím skóruje, stáva sa víťazom duelu, ak sa nerozhodne, nasledujú samostatné nájazdy

ŠTVRŤFINÁLE a SEMIFINÁLE:

• dĺžka trvania: 10 minút, platí pravidlo o "rýchlej smrti", ak sa nerozhodne, nasledujú samostatné nájazdy

FINÁLE:

• dĺžka trvania: 20 minút, platí pravidlo o "rýchlej smrti"

Počas predĺženia nastúpia za tím len štyria hráči.

POČETNÉ VÝHODY v PREDĹŽENIACH:

- ak budú z jedného tímu v jednom čase na trestnej lavici dvaja hráči, v danom časovom úseku až do ich návratu, resp. do návratu prvého z nich, či do bodu dosiahnutia víťazného gólu, bude mať súperovo mužstvo možnosť hrať presilovku piatich proti trom

- pri prvom prerušení od danej situácie sa vzniknutý pomer síl z 5:4 zmení opäť na 4:3, resp. 4:4 (ak boli vylúčení obaja hráči naraz) - ak sa riadny hrací čas ukončí v presilovke jedného tímu o dvoch hráčov, tá bude pokračovať aj v predĺžení a ostatné detaily ukončenia presilovky sú obdobné

- ak by sa riadny čas ukončil v hre 3:3, tá by pokračovala aj v predĺžení

- ak sa ide do predĺženia v hre štyroch na štyroch, ale pri nerovnakom vylúčení hráčov, pokračuje sa aj po vypršaní trestu prvého z nich. Odpočítavanie zvyšku trestu druhého sa zastaví a po najbližšom prerušení hry sa tento časový úsek dohrá ako 4:3.

SAMOSTATNÉ NÁJAZDY:

• 3 pokusy pre každý tím, pričom ich musia zahrávať rôzni hokejisti
  • mená aktérov nemusia striedačky oznámiť
  • na nájazd môže ísť vrátane brankárov všetci hráči zo zápasovej súpisky, výnimkou sú hráči, ktorých prípadné tresty v predĺžení neuplynuli, tí zostávajú i počas rozstrelov na trestnej lavici
  • pred začiatkom nájazdov rozhodca za pomoci mince rozhodne o poradí nájazdov tak, že víťaz žrebu má právo prvej voľby
  • pre realizáciu nájazdu platia oficiálne pravidlá, podľa ktorých rozhodca určí, či hráč, ktorý dal gól, urobil tak bez predchádzajúceho styku brankára s pukom
  • po ukončení prvých troch nájazdov sa pokračuje klasicky jednokolovo, ak v niektorom kole jeden hráč gól dá a druhý nedá, je rozhodnuté. Teda až do rozhodnutia
  • v oboch prípadoch, v prvých troch sériách i v jednokolových, sa nájazdy, ktoré už nie sú potrebné, nebudú realizovať
  • jeden hráč môže absolvovať nájazdy viackrát, takže po prvej sérii troch rôznych realizátorov môže ísť už potom v každom kole
  • v zápasových štatistikách bude medzi gólmi figurovať z nájazdov iba jediný, t.j. rozdielový (napr. pri 3:1 gól na 2:1)