Hokejbal: Slováci získali na MS bronz, titul po predĺžení pre Kanadu

TASR|11. jún 2001 o 13:10

Toronto 11. júna (TASR) - Slovenskí hokejbalisti, ktorí sa pred dvoma rokmi vo Zvolene tešili z titulu majstrov sveta, získali v kanadskom Toronte na ...

Toronto 11. júna (TASR) - Slovenskí hokejbalisti, ktorí sa pred dvoma rokmi vo Zvolene tešili z titulu majstrov sveta, získali v kanadskom Toronte na 4. svetovom šampionáte bronzové medaily, keď v záverečnom súboji o tretie miesto zdolali Švajčiarsko presvedčivo 4:0. Titul majstra sveta si vybojovali domáci Kanaďania, ktorí v dramatickom finále zdolali Česko až po predĺžení 4:3.

Slovenskí hokejbalisti dosiaľ ani raz neodchádzali zo svetového šampionátu bez medaily. Po bronzoch v rokoch 1996 a 1997, získali v roku 1998 v Litoměřiciach striebro a o rok neskôr vo Zvolene zlato.

Konečné poradie MS 2001:
1. Kanada, 2. Česko, 3. Slovensko, 4. Švajčiarsko, 5. Bermudy, 6. Nemecko, 7. Rakúsko, 8. USA

finále:

KANADA - ČESKO 4:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)

Góly:
15. a 36. Baiani, 35. a 55. Marchesse - 11. Hejkal, 37. Juráček, 42. Hart. Rozhodcovia: Gruber (Rak.), Spiess (Švajč.), vylúčení 4:3, navyše Hart (ČR) na 10 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 1800 divákov.

Domáci tím nedostal pred finálovým duelom ešte ani gól, kapituloval v ňom však ako prvý po strele Hejkala. Tesne pred koncom prvej tretiny domáci vyrovnali a v tretej časti sa dokonca ujali vedenia 3:1. Ani za tohto stavu Česi nezložili zbrane a zásluhou Harta si necelé štyri minúty pred koncom vynútili predĺženie. V ňom sa šťastie usmialo na Kanadu, ktorá sa tak konečne dočkala titulu majstrov sveta.

o 3. miesto:

SLOVENSKO - ŠVAJČIARSKO 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly:
17. a 38. Varga, 14. Kaňovský, 35. Nauš. Rozhodcovia: Sega, Duck (obaja Kan.), vylúčení: 2:2, navyše Schmid (Švajč.) na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 650 divákov.

Zostava SR:
Petrík - Košťál, Mrzena, Giba, Hojer, Varga, Sedláček, Ďuris, Lampart - Kašša, Figura, Vitáloš - Thron, Lamačka, Kaňovský - Slatinec, Nauš, Šalka - Škvarenina, Simon, Krutý

Slováci v úvode zápasu narážali na tuhý odpor Švajčiarov, pre ktorých by zisk bronzových medailí bol obrovským úspechom. S nadšením hrajúci súper sa niekoľkokrát dostal pred slovenskú bránku, ale jeho akcie väčšinou končili na brankárovi Petríkovi. Slováci sa postupne dostávali do tempa a v závere prvej časti strelil Kaňovský po prihrávke Lamačku vedúci gól. Druhý gól pridal v úvode druhej časti Varga, ale Švajčiari napriek tomu neustále dobiedzali pred slovenským brankárom. Definitívny zlom nastal počas päťminútovej presilovej hry piatich proti štyrom, keď Nauš šikovne tečoval strelu Krutého. V pohode hrajúci Slováci potom s prehľadom kontrolovali vývoj stretnutia a v závere ešte Varga svojím druhým gólom v zápase stanovil konečné skóre na 4:0.

Peter Babák, tréner Slovenska: "Po včerajšom náročnom súboji s Čechmi chýbala chlapcom motivácia, takže chvíľu trvalo, kým sme sa dostali do tempa. Švajčiari zvolili výrazne defenzívny spôsob hry a snažili sa hrať na rýchle brejky. V bráne však chytal spoľahlivo Petrík, ktorý vyriešil niekoľko spletitých situácií. Do Toronta sme odchádzali s cieľom získať medailu, čo sme splnili. Počas celého šampionátu sme v riadnom hracom čase neprehrali a jeden nešťastný gól v predĺžení s Čechmi nás stál vytúžené finále s Kanadou. Žiaľ, aj taký je šport, tak ako sme mali šťastie vo Zvolene pred dvoma rokmi, tentoraz ho mali Česi. S výkonom mužstva som maximálne spokojný, hráči odovzdali v zápasoch všetko a aj samotní kanadskí usporiadatelia a pozorovatelia sa veľmi pochvaľne vyjadrovali o našej hre."