Rybáriková pre bolesti chrbta na Roland Garros končí

Magdaléna Rybáriková
Magdaléna Rybáriková (Autor: SITA/AP)
TASR|29. máj 2012 o 13:43

Lukáš Lacko neuspel v Paríži v 1. kole dvojhry, Rybáriková pre bolesti chrbta skrečovala. Husárová naopak zažila úspešný grandslamový návrat po takmer 3 rokoch.

PARÍŽ. Magdaléna Rybáriková rovnako ako vlani neuspela v 1. kole dvojhry oland Garros. Na parížskej antuke skrečovala zápas s bratislavskou rodáčkou s austrálskym pasom Jarmilou Gajdošovou za stavu 3:6 a 1:4 v druhom sete pre bolesti chrbta.

V úvodnom dejstve držala Rybáriková so súperkou krok iba do stavu 2:2. V druhom sete si Gajdošová po dvoch brejkoch vybudovala náskok 4:1 a Rybáriková pre zranenie chrbta následne duel skrečovala. Slovenská trojka si z francúzskej metropoly odnáša prémiu 16.000 eur a 5 bodov do rebríčka WTA.

Lacko nemal proti Ferrerovi nárok

Zverenec trénera Mateja Liptáka prehral s nasadenou šestkou favorizovaným Španielom Davidom Ferrerom za 1:58 h v troch setoch 2:6, 4:6 a 1:6.

Posledným slovenským želiezkom v mužskom singli tak zostal Martin Kližan, ktorý nastúpi v stredu v 2. kole proti domácemu Francúzovi Nicolasovi Mahutovi. Lacko v tomto roku nevyhral na antuke ani jediný zápas, jeho maximom na Roland Garros zostáva 2. kolo z roku 2010.

Najlepší slovenský singlista v úvode zápasu držal s Ferrerom krok. Španiel sa po rýchlom brejku síce ujal vedenia 2:0, no Lacko vyrovnal na 2:2 a v piatom geme mal ďalšiu možnosť získať súperovo podanie. Ferrer však brejkbal odvrátil, následne získal tri hry v rade a prvý set sa stal jeho korisťou.

O osude druhého dejstva rozhodol piaty gem, v ktorom Španiel po precíznom stobale zobral Lackovi servis. V treťom sete už Ferrer ovládol dvorec číslo 2, po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 4:0 a za stavu 5:1 premenil po úspešnom voleji hneď prvý mečbal.

Španiel tak upravil vzájomnú bilanciu s Lackom na 2:0, v roku 2007 ho zdolal na antuke v Stuttgarte hladko v dvoch setoch.

Lacko bol napriek prehre spokojný s výkonom v prvých dvoch setoch. "Na konci antukovej sezóny som konečne našiel nejaký koncept, ktorý by mohol do budúcna fungovať. Od úvodných turnajov na antuke som sa hľadal, no posledný týždeň sa mi na tréningu hralo dobre."

"V prvých dvoch setoch to bol dnes dobrý tenis, hoci tam boli ešte veci, s ktorými som nebol úplne spokojný. Pred začiatkom tretieho dejstva sme 10 minút nehrali, pretože polievali kurt. Stála tam voda a museli sme čakať, pokiaľ dvorec vyschne. Stratil som trochu tempo i rytmus a Ferrer to maximálne využil, v treťom sete dominoval," povedal v konferenčnom hovore so slovenskými médiami Lacko.

Husárovej úspešný grandslamový návrat po takmer 3 rokoch

Slovenská tenistka Janette Husárová a Američanka Christina McHalová zvíťazili 1. kole štvorhry nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou a Češkou Luciou Šafářovou 6:4, 6:4.

Majsterka sveta WTA 2002 v debli Husárová hrá na niektorom z podujatí veľkej štvorky premiérovo od newyorských US Open 2009.

Víťazky odskočili v úvodnom sete na 3:0 a napokon sa im nevypomstilo, že povolili súperkám vyrovnať z 2:4 na 4:4. V druhej časti predviedli obrat z 1:4. V desiatom geme pri podaní Slovenky odvrátili jeden brejkbal.

Bývalá trojka svetového rebríčka vo štvorhre Husárová s McHalovou si 2. kole zmerajú sily so španielskymi dvanástkami "pavúka" Nuriou Llagosterovou-Vivesovou a Maríou José Martínezovou-Sánchezovou, šampiónkami z koncoročného "výberového" podujatia 2009.

Čoskoro 38-ročná držiteľka 25 deblových trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Husárová (nar. 4. júna 1974 v Bratislave) debutovala vo štvorhre na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska už v sezóne 1995. V debli má miestny osobný rekord v podobe štvrťfinále z ročníkov 2003, 2004 a 2007.

V sezóne 2002 bola vo finále štvorhry na US Open. Spoludržiteľka Pohára federácie 2002 Husárová momentálne figuruje na 65. priečke v deblovom renkingu a čoraz reálnejšie útočí na možnosť štartu na OH v Londýne.

Slováci na Roland Garros:

dvojhra mužov, 1. kolo:

David Ferrer (6-Šp.) - Lukáš LACKO (SR) 6:3, 6:4, 6:1

dvojhra, žien 1. kolo:

Jarmila Gajdošová (Austr.) - Magdaléna RYBÁRIKOVÁ (SR) 6:3, 4:1 - skreč

štvorhra žien, 1. kolo:

Janette HUSÁROVÁ, Christina McHalová (SR/USA) - Anastasia Pavľučenkovová, Lucie Šafářová (Rus./ČR) 6:4, 6:4 za 78 minút