Futbal prejde najväčšou zmenou za dvadsať rokov

Pavol Spál|6. júl 2012 o 21:03

Technológiu na bránkovej čiare otestujú prvýkrát na MS klubov.

BRATISLAVA. Šéf medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter, ktorý dlho tvrdohlavo odmietal zavedenie videa, pod tlakom väčšiny hráčov, trénerov či fanúšikov poľavil.

Moderné technológie na určenie, či lopta prešla za bránkovú čiaru, alebo nie, budú môcť rozhodcovia používať oficiálne už na futbalových majstrovstvách sveta klubov v decembri v Japonsku.

Ak sa osvedčia, budú pomáhať i na majstrovstvách sveta v Brazílii 2014. Ide o najväčšiu zmenu pravidiel od roku 1992, keď sa brankárom zakázalo hrať rukou po prihrávke od spoluhráča.

Dva systémy

Medzinárodná komisia pre pravidlá (IFAB) na zasadnutí FIFA schválila dva systémy.

Systém s čipom v lopte GoalRef a videostystém Jastrabie oko, ktorý sa používa pri tenise. Obe pomôcky budú iba poradné, definitívne rozhodnutie je na rozhodcoch.

„Tieto firmy preukázali, že ten systém funguje dlhodobo, ale neznamená to, že je to konečné rozhodnutie. Ak sa v budúcnosti nájdu iné fungujúce systémy, môže prísť k zmene,“ vravel generálny sekretár FIFA Jérome Valcke.

Veľký deň pre futbal

V anglickej Premier league plánujú zaviesť video už od nasledujúcej sezóny. Náklady na inštaláciu techniky na štadión vyjdú zhruba 250 - ­tisíc dolárov.

„Je to veľký deň pre svetový futbal. Tieto technológie sme mali v agende už niekoľko rokov,“ cituje Telegraph generálneho sekretára anglickej federácie Alexa Horna.

Na základe rozhodnutia IFAB sa bude môcť využívať aj systém piatich rozhodcov .

IFAB, ktorá rozhoduje o zmene pravidiel, pozostáva z ôsmich členov – po hlase majú Anglicko, Škótsko, Wales, Írsko, FIFA, zastupujúca 204 členských štátov, má štyri hlasy. Na zmenu pravidla musia zdvihnúť ruku šiesti.


Blatter a FIFA zavedenie videa dlho odmietali, ale s pribúdajúcimi chybami začali testovať desať rôznych systémov.

Blatter zmenil názor potom, ako na majstrovstvách Európy Angličania profitovali z chyby rozhodcu v súboji s Ukrajinou. Angličan Terry vykopával loptu tesne spoza bránkovej hry. Regulárny gól však rozhodca neuznal.

Platini je proti

Predmetom posudzovania zostanú iba situácie na bránkovej čiare. Trebárs hra rukou, akou sa previnil v baráži o postup na MS 2010 proti Írsku Francúz Henry, zostane na rozhodcovi.

„Nie som len proti technológii na odhaľovanie sporných situácií na bránkovej čiare, ale som proti akejkoľvek technológii, pretože tá sa bude predierať do všetkých oblastí futbalu. Prečo nemáme technológiu na posudzovanie ofsajdu? A čo Maradona a jeho ruka? Prečo na to nemáme technológiu? Kedy to prestane? Nikdy sa to neskončí,“ vyhlásil prezident európskej futbalovej federácie Michel Platini.

Pomoc videa napriek FIFA využili rozhodcovia už vo finále MS 2006. Štvrtý rozhodca vtedy údajne na monitore videl, ako Francúz Zidane hlavou udrel talianskeho protihráča.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov