Čínska tínedžerka je v bazéne rýchla ako Lochte

Miloslav Šebela|30. júl 2012 o 21:51

Je Š'wen vo svojej disciplíne zaplávala poslednú dĺžku rýchlejšie ako víťaz medzi mužmi – Ryan Lochte.

Je Š'wen dokázala, čo sa nepodarilo žiadnej inej plavkyni. Vo svojej disciplíne zaplávala poslednú dĺžku bazéna rýchlejšie ako víťaz medzi mužmi – Ryan Lochte.

LONDÝN, BRATISLAVA. „Niečo ohromné. Bavili sme sa o tom. Je veľmi rýchla. Asi by ma predbehla, keby bola v bazéne so mnou,“ odpovedal Ryan Lochte na otázku, čo si myslí o tom, že 16­ročná Číňanka Je Š'wen bola rýchlejšia ako on.

Lochte aj Š'wen v sobotu vyhrali polohové preteky na 400 metrov.

No kým Američan zaplával posledných päťdesiat metrov za 29,10 sekundy, Číňanka mala čas 28,93. Celkový čas mal však Američan o 23 sekúnd lepší.

Zlepšila sa o päť sekúnd

Ešte nikdy na žiadnych významných pretekoch nebola žena rýchlejšia na jednom úseku ako víťaz medzi mužmi.

Tento výkon je v Londýne veľkou témou. Ako je možné, že sa tínedžerka dokázala zlepšiť takmer o päť sekúnd a svetový rekord prekonala o celú sekundu?

„Je to výsledok tréningovej driny. Dopingové prostriedky by som nikdy nevzala. Nemám sa čoho báť. V tomto máme v našom tíme úplne jasno,“ vravela Číňanka novinárom.

Š'wen je favoritkou na zlato aj v krátkej polohovke, ktorej finále je na programe dnes večer. V rozplavbách bola včera opäť suverénna, hoci záver vypustila. Najbližšiu súperku zdolala o sekundu a pol.

Čínske plávanie poznačili v minulosti viaceré dopingové škandály. V deväťdesiatych rokoch mali čínski plavci viac ako 40 pozitívnych nálezov.

Štyri medaily

Len pre neuveriteľný výkon nikoho nemožno hneď podozrievať. Takto by sme zničili šport, vraví šéf medicínskej komisie Medzinárodného olympijského výboru Arne Lungqvist.

„Nemám iný dôvod, ako jej tlieskať, kým nemám v rukách jasné dôkazy,“ cituje Lungqvista agentúra Reuters. „Výrazné zlepšenie výkonov môže viesť k cielenému testovaniu. Je však smutné, ak by to mal byť hlavný dôvod na testovanie.“

Po dlhšom čase sa v plávaní Čína stáva veľmocou. Po troch dňoch získala štyri medaily z toho dve zlaté.

Úspešnejší sú zatiaľ v plávaní iba Američania.