Zanetti získal pre Brazíliu prvé gymnastické zlato

SITA|6. aug 2012 o 15:42

Kórejský reprezentant Jang Hak-seon získal zlatú medailu v pondelňajšom finále preskoku.

LONDÝN. Zlaté medaily v pondelkových troch finálových súťažiach v športovej gymnastike si na Hrách XXX. olympiády v Londýne vybojovali reprezentanti troch krajín - Brazílie, Kórejskej republiky a Ruska.

V kategórii mužov získal na kruhoch najcennejší kov Arthur Nabarrete Zanetti. Dvadsaťdvaročného subtílneho Brazílčana (výška iba 156 cm) ocenili rozhodcovia známkou 15,900 bodu.

Na druhej priečke skončil s odstupom 0,100 bodu favorizovaný Číňan Čchen Ji-ping, zlatý z minulotýždňovej súťaže družstiev, obhajca prvenstva z Pekingu 2008 a vlaňajší svetový šampión z Tokia v tejto disciplíne. Tretie miesto obsadil Talian Matteo Morandi (15,733).

Bulharský veterán a vlajkonosič výpravy na londýnskych Hrách, už 39-ročný Jordan Jovčev, bol siedmy (15,108).

"Som veľmi šťastný. Išiel som ako posledný v poradí, no zostal som pokojný a zabral v správny čas. Je to historicky prvá olympijská medaila pre Brazíliu v športovej gymnastike, takže ma to veľmi teší," uviedol víťazný Juhoameričan Arthur Nabarrete Zanetti.

V preskoku zlato pre Kóreu

Kórejský reprezentant Jang Hak-seon triumfoval vo finále preskoku. Rozhodcovia udelili 19-ročnému rodákovi zo Soulu známku 16,533 bodu.

Za vlaňajším majstrom sveta z Tokia obsadil v londýnskej North Greenwich Arene druhé miesto Rus Denis Abľazin (16,399), ktorý sa na OH 2012 už v nedeľu tešil z bronzu v prostných; tretí bol Igor Radivilov z Ukrajiny (16,316).

"Momentálne netuším, čo sa vo mne deje. Na týchto Hrách sme ešte nezískali medailu, počas tréningov mi nešlo všetko podľa predstáv, takže som bol oprávnene nervózny. Zalial ma však pocit šťastia, že napriek týmto okolnostiam som vybojoval zlato. Cieľom našej krajiny je byť v medailovej bilancii v najlepšej desiatke, a tak som rád, že som k tomu mohol prispieť mojou troškou," uviedol Jang Hak-seon.

V bradlách triumfovala Mustafinová

Jediná pondelňajšia ženská finálová gymnastická disciplína sa skončila prekvapujúco korisťou Rusky Alije Mustafinovej. Sedemnásťročná rodáčka z Jegorjevska v Moskovskej oblasti dostala za svoju zostavu na bradlách výbornú známku 16,133 bodu.

Napokon "iba" striebro získala favorizovaná obhakyňa olympijského primátu z Pekingu na tomto náradí Číňanka Che Kche-sin (15,933), bronz patrí domácej britskej gymnastke a víťazke kvalifikácie Elizabeth Tweddleovej (15,916).

"Som šťastná-prešťastná! Verila som v zisk zlatej medaily, no vôbec som netušila, čo som od seba mohla očakávať. S predvedenou zostavou som však veľmi spokojná, snažila som sa odviesť maximum," uviedla nová olympijská šampiónka na bradlách Mustafinová.

V utorok vyvrcholia na OH 2012 súťaže v športovej gymnastike zostávajúcimi štyrmi finálovými súťažami na náradiach: muži sa predstavia na bradlách (v pozícii náhradníka figuruje Slovák Samuel Piasecký, pozn.) a v "kráľovskej" gymnastickej disciplíne - na hrazde, ženám rozdelia vzácne kovy za cvičenia na kladine a v prostných.

Športová gymnastika - pondelňajšie výsledky - finále - súhrn:

MUŽI:

Kruhy - finále: 1. Arthur Nabarrete Zanetti (Braz.) 15,900 bodu, 2. Čchen Ji-ping (Čína) 15,800, 3. Matteo Morandi (Tal.) 15,733, 4. Aleksandr Balandin 15,666, 5. Denis Abľazin (obaja Rus.) 15,633, 6. Tommy Ramos (Portor.) 15,600, 7. Jordan Jovčev (Bul.) 15,108, 8. Federico Molinari (Arg.) 14,733

Preskok - muži: 1. Jang Hak-seon (Kór. rep.) 16,533 bodu, 2. Denis Abľazin (Rus.) 16,399, 3. Igor Radivilov (Ukr.) 16,316, 4. Enrique Tomás González Sepúlveda (Čile) 16,183, 5. Samuel Mikulak (USA) 16,050, 6. Isaac Botella Pérez (Šp.) 15,866, 7. Flavius Koczi (Rum.) 15,633, 8. Kristian Thomas (V. Brit.) 15,533

ŽENY:

Bradlá - finále: 1. Alija Mustafinová (Rus.) 16,133 bodu, 2. Che Kche-sin (Čína) 15,933, 3. Elizabeth Tweddleová (V. Brit.) 15,916, 4. Jao Ťin-nan (Čína) 15,766, 5. Victoria Komovová (Rus.) 15,666, 6. Elisabeth Seitzová (Nem.) 15,266, 7. Koko Curumiová (Jap.) 14,966, 8. Gabrielle Douglasová (USA) 14,900

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Zanetti získal pre Brazíliu prvé gymnastické zlato