Grenada vyhlásila po zisku zlatej medaily štátny sviatok

Peter Fukatsch, SITA|7. aug 2012 o 11:33

Vo finále štvorstovky prvýkrát v histórii olympiád nebol Američan. Trať ovládli pretekári z Karibiku.

Vo finále atletickej štvorstovky prvýkrát v histórii olympiád nebol Američan. Trať ovládli pretekári z Karibiku. Víťaz Kirani James z Grenady sa stal desiatym bežcom histórie, ktorý 400 m absolvoval pod 44 sekúnd.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Štvorstovka je americkou disciplínou ako žiadna iná v atletike. Bez medaily skončili USA naposledy v roku 1920.

V rokoch 1948 a 1962 dominovali na prvých dvoch miestach Boltovi predchodcovia, prvé jamajské legendy McKinley, Rhoden a Wint. V Montreale 1976 triumfoval ďalší „nesmrteľný“ Kubánec Juantorena.

Inak samí Američania, ktorí často obsadili celý stupeň. Londýn patril Karibiku. Za 19-ročným Jamesom skončil 18-ročný Luguelin Santos z Dominikánskej republiky, tretí bol 23-ročný Lalonde Gordon z Trinidadu.

Prekonal juniora Bolta

Americký olympijský víťaz na 100 m Maurice Greene, dnes komentátor, povedal, že šprinty budú patriť vysokým a silným. Usain Bolt vtipne kontroval: „Áno, ale dúfam, že to tak skoro nebude.“

James behá kľúčovo inú trať, skúša však aj dvojstovku. V súčasnosti je vlastne už aj štvorstovka šprint. Grenadčanova mládežnícka kariéra bola ešte úspešnejšia ako Jamajčanova. Vyhral dvoje juniorské majstrovstvá sveta.

Na prvých v Ostrave 2007 (skončil druhý) bol ešte o čosi mladší ako Jamajčan pri víťazstve v roku 2002. Obaja nemali ešte 16, Boltovi chýbalo k tomu pár dní, Jamesovi päť mesiacov.

V roku 2010 prekonal Boltov juniorský svetový rekord na 400 metrov zo 45,28 s (z roku 2007) na 45,02. Vlani vyhral majstrovstvá sveta seniorov – 44,69, teraz sa zlepšil na 43,94 s.

V historických tabuľkách sú pred ním ôsmi bežci USA (svetový rekord Michaela Johnsona je 43,18).

Dres si menil s Pistoriusom

Jamesovi začali hovoriť nový Bolt. „Neznášam to. Usain je atlétom úplne iného rangu. Som Kirani James z Grenady,“ žiadal novinárov.

Prirovnanie k Boltovi však nie je až také vzdialené od reality. Dokonca vychádza pre Jamesa. Medzi juniorskou a seniorskou kariérou nemal žiadnu medailovú prestávku, Bolt áno.

Po rozbehoch si vymenil číslo s Juhoafričanom Oscarom Pistoriusom. „Skláňam sa pred ním, jeho životnou silou i spôsobom behu,“ povedal.

V čom azda už predstihol Bolta je sláva a popularita v rodnej krajine. Pravdaže, Grenada je tridsatinou Jamajky. Má polovicu obyvateľov Košíc, iba o trochu viac ako Prešov – 110-tisíc. Patrí medzi šestnásť štátov, ktorým kraľuje Alžbeta II.

V hlavnom 30-tisícovom meste St. George boli na Národnom štadióne pre 15-tisíc divákov kriketové majstrovstvá sveta. James začínal týmto športom, presne ako Bolt či Blake.

Tiež nepochádza z metropoly, ale z ospalého rybárskeho päťtisícového mestečka Gouyave.

Diplomatický pas aj známka

O talent sa ostošesť bili americké univerzity. Vyhrala alabamská, hoci sa špecializuje skôr na americký futbal a basketbal.

Tamojší tréner Harvey Glance, olympijský víťaz zo štafety USA na 4x100 metrov povedal, že taký talent v živote nevidel. James meria 193 cm, má 78 kg a krok dlhý 2,75 metra.

Po vlaňajšom zlate na majstrovstvách sveta vydala Grenada, všeobecne zaujímavá krajina pre filatelistov, príležitostnú známku s Jamesom. Išla na dračku.

Atlét dostal diplomatický pas a guvernér vyhlásil tri dni národného sviatku.

Beh na 400 metrov cez prekážky vyhral ďalší bežec z Karibiku Felix Sanchez z Dominikánskej republiky za 47,63 sekundy. Aj to bolo prekvapenie. Hoci dnes 34-ročný atlét vyhral už olympiádu 2004.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Grenada vyhlásila po zisku zlatej medaily štátny sviatok