Ani štvorkajak nemá medailu, ale má ďalšiu perspektívu

Vojtech Jurkovič|9. aug 2012 o 10:59

Rozprávka o medailovej postupke slovenskej vlajkovej lode sa vo štvrtok utopila vo vode Dorney nad Londýnom.

Po bronze z Atén 2004 a striebre z Pekingu 2008 prišiel pokles káštvorky na šieste miesto.

jurkovic.jpg
Z Londýna redaktor SME Vojtech Jurkovič

ETON DORNEY. Štyria chlapi z jednej lode si najprv na brehu svorne poplakali. Najstarší, 33-ročný Juraj Tarr, ktorý jediný nesľubuje zatiaľ odvetu o štyri roky na olympiáde v Riu, zrejme vystihol vec najpresnejšie. „Asi sme boli z toho všetkého, čo sa udialo okolo nás pred olympiádou, premotivovaní.“

Myslel na napätie, ktoré predchádzalo novej skladbe lode a trvalo skoro polroka.

Austrálsky štvorkajak v zložení Tate Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob Clear získal Londýne zlato na 1000 m. Vo finále suverénne vyhral systémom štart-cieľ pred loďami Maďarska a Česka.

Slovenská káštvorka Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr dopádlovala šiesta.

Kríza v závere

Zverenci trénera Petra Likéra jazdili ešte 250 metrov pred cieľom na medailovej pozícii, vo finiši ich však okrem českej posádky predstihli aj Nemci a Dáni.

Šéf lode Erik Vlček priznal, že v závere postihla našu loď kríza. „Chceli sme ísť svoje preteky, udávať tempo a v závere ho vystupňovať. Prišla však kríza a namiesto toho, aby sme zrýchľovali, sme spomalili."

Nováčik na olympiáde a zároveň najmladši v štvorkajaku Martin Jankovec vnímal výsledný pocit ako sklamanie. „Všetko bolo fajn, až na ten záver, nezostali nám sily, išli sme úplne do tmy, čo sme mohli, to sme dali. Súperi boli lepší, treba uznať ich kvality.“

Jankovec tvrdil, že stredajší neúspech vo finále dvojkajaku atmosféru v káštvorke ani jeho spolujazdcov neovplyvnil. „Chalani na to zabudli a pripravovali sa na nový štart. Chceli sme zapádlovať toľko, koľko sme v sebe nazbierali a podarilo sa to stopercentne.“

Všetci štyria sa zhodli že tempo neprepálili a verili, že na medailu zaútočia v závere.

Erik Vlček výslednému 6. miestu nechcel veriť. „Vyzeralo to nádejne, neustále som veril, že na medailu máme. Po finále dvojkajaku sme sa zregenerovali nerušene, s Peťom Gellem sme úplne preladili, ani sme si jazdu spätne nepozreli a myslím si, že ani štvorkovú si tak skoro nepustím. Budúcnosť štvorkajaku nevidím tmavo, nemám príčinu nad ním lámať palicu, do 800 - 850 m metrov sa ukazoval veľmi nádejne, ale potom na nás doľahla tá kríza.“

Tarr ostal bez náplaste

Juraj Tarr by medailu považoval za zaslúženú náplasť na telo i dušu. „Sezónu som zvládal v dobrej forme, obetoval som olympiáde aj nemožné, neúspech ma mrzí dvojnásobne. Ak by sme už v máji uzatvorili polemiky, výsledok mohol byť lepší. Ja som vyhral oba 'kvalifikáče', ako sám vojak v poli som prešľapoval na mieste. Nevedel som, čo sa vymyslí. Podľa mňa štyria najlepší v singloch by mali tvoriť štvorkajak, netreba o tom špekulovať.

Peter Gelle slzil najdlhše. "Ľudia od nás očakávali viac, aj my sami od seba, nespomínam si, že by ma niečo predtým takto zložilo. Mám za sebou extrémne ťažký rok a takéto vyvrcholenie som si nepredstavoval. Chyba nebola v tom, že sme sedeli aj v dvojkajaku, to si dovolím tvrdiť. Šport je raz taký, v obrovskej konkurencii musí vždy niekto aj zlyhať."

ico

Výsledky

K4 1000 metrov muži

1. Austrália (Tate Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob Clear) 2:55,085 min,

2. Maďarsko (Zoltán Kammerer, Dávid Tóth, Tamás Kulifai, Daniel Pauman) 2:55,699,

3. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:55,850,

4. Nemecko 2:56,172,

5. Dánsko 2:56,642,

6. Slovensko (Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr) 2:56,771,

7. Rusko 2:57,375.

8. Rumunsko 2:58,223

tasr

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Ani štvorkajak nemá medailu, ale má ďalšiu perspektívu