Tuniský plavec dosiahol historický úspech, má zlato z bazéna aj maratónu

SITA|10. aug 2012 o 19:10

Víťazstvo je zázrakom, hovorí šťastný Oussama Mellouli.

Víťazstvo je zázrakom, hovorí Oussama Mellouli. Nebol úplne fit, no na 10 km trati aj tak vyhral.

LONDÝN. Tuniský plavec Oussama Mellouli triumfoval v piatok na Hrách XXX. olympiády v Londýne v maratóne na 10 km a stal sa prvým plavcom v histórii OH, ktorý získal zlaté medaily v bazéne aj na otvorenej vode.

Dvadsaťosemročný vytrvalec má olympijské zlato aj z OH 2008 v pretekoch na 1500 m voľný spôsob.

Začiatkom týždňa trpel Mellouli virózou, no napokon sa stihol zotaviť pred piatkovými pretekmi v Hyde Parku a dosiahol najlepší čas 1:49:55,1 h.

"V posledných 300 až 400 metroch som si prešiel peklom. Ramená mi oťažievali, nevládal som hýbať nohami a pľúca mi doslova horeli. Pred dvoma dňami som dostal virózu a nemohol som plávať, preto je môj návrat a víťazstvo akýmsi zázrakom," povedal Mellouli, ktorý získal na OH 2012 na 1500 m voľný spôsob bronzovú medailu.

Oussama Mellouli v piatok triumfoval s náskokom 3,4 sekundy pred druhým Nemcom Thomasom Lurzom. Na treťom mieste skončil Kanaďan Richard Weinberger s vyše päťsekundovým odstupom.