Futbalisti Mexika vyhrali nad Brazíliou 2:1 a získali zlato

Pavol Spál, TASR|11. aug 2012 o 18:05

Mexiko získalo prvú medailu na hrách, Brazília si svoj na prvý olympijský triumf vo futbale ešte musí počkať.

BRATISLAVA. Tesne pred výkopom zápasu si kľakol na stredovú čiaru Mexičan Marco Fabian, obrátil dlane k nebu a pomodlil sa.

Futbalisti Brazílie ho udivene sledovali. A o chvíľu sa čudovali ešte viac - v 28 sekunde zápasu im dal Mexičan Oribe Peralta najrýchlejší gól olympijskej histórie.

Dvadsaťosemročný Peralta, ktorý bol jedným z troch povolených starších hráčov tímu, pridal i druhý gól. Mexiko vyhralo 2:1 a prvýkrát v histórii sa stalo víťazom olympijského futbalového turnaja.

„O tomto som sníval celý život,“ citujú britské médiá Peraltu. „Neviem, či to bol najlepší zápas mojej kariéry, ale iste bol najdôležitejší.“ Oslavoval tradične mexicky. Zabalil sa do mexickej vlajky, na hlave mal sombrero.

„Pred odchodom na olympiádu mi deti na pamiatku nakreslili obrázok, na ktorom som so zlatou medailou. Veziem im skvelý darček.“

Brazília prišla na olympiádu s jediným cieľom, získať prvýkrát v histórii olympijské zlato. Mala na turnaji podľa mien najsilnejší tím, ktorého najväčšou hviezdou bol Neymar.

Na ceste do finále vyhrala všetky zápasy, v každom dala po tri góly. Márne. Finále nezvládla.

„Brazílčania boli favoritmi, ale vedeli sme, že keď ich dostaneme pod tlak, tak môžeme uspieť,“ tvrdil Peralta, ktorý odohral za A tím Mexika desať zápasov. Na MS 2010 v Afrike bol iba náhradníkom.

Peralta prežil celý futbalovú kariéru v Mexiku. Od roku 2006 hrá za Santos Laguna a čaká na vysnívaný prestup do cudziny. „Rád by som šiel do Európy, túžim po angažmáne v anglickej lige,“ vravel útočník, ktorého vzorom je Javier Hernandez Chicharito.

„Chicharito dáva góly za Manchester, to je pre nás všetkých veľká inšpirácia,“ dodal. Bronz získala Kórejská republika, ktorá v súboji o 3. miesto zdolala Japonsko 2:0.

Brazília - Mexiko 1:2 (0:1)

Góly: 90.+1 Hulk - 1. a 75. Peralta, ŽK: Marcelo - Reyes, I. Jimenez, Vidrio, rozhodoval: Clattenburg (Ang.), 86.162 divákov.

Brazília: Gabriel - Rafael (85. Lucas Moura), Alex Sandro (32. Hulk), Juan, Marcelo - Romulo, Oscar, Silva, Sandro (71. Pato) - Neymar, Leandro Damiao

Mexiko: Corona - Chavez, Mier, Salcido, I. Jimenez (81. Vidrio) - Reyes, Herrera, Aquino (57. Ponce), Enriquez - Peralta (85. R. Jimenez), Fabian De la Mora

0:1

Mexičania mali vo Wembley úvod ako zo sna. V 30. sekunde ich dostal do vedenia Peralta, ktorý využil obrovskú hrúbku v brazílskej rozohrávke a strelo k pravej žrdi nedal Gabrielovi žiadnu šancu.

Podľa FIFA to bol najrýchlejší gól v histórii OH, odkedy sa začali presne zaznamenávať. Zaskočení "kanárici" sa síce snažili s výsledkom niečo urobiť, ale len ťažko sa presadzovali proti oponentovi.

Rozpačitý výkon plný nepresností mohol napraviť v 37. minúte v prečíslení Oscar, ale jeho prihrávka do vnútra 16-ky adresáta nenašla. O chvíľu to tvrdou bombou z diaľky skúsil Hulk, Corona len s námahou vyrazil na roh.

V druhom dejstve podávali Mexičania kompaktný výkon a mohli sa dostať do dvojgólového vedenia, keď v 64. minúte zakiksoval Thiago Silva, no Fabian De la Mora trafil len brvno. Potom dalo Mexiko gól, rozhodcovia ho ale výbornému Peraltovi neuznali pre ofsajd.

O pár ďalších okamihov podbehol roh brazílsky brankár Gabriel, ale Fabian hlavičkoval tesne nad bránu. Keďže sa 5-násobní majstri sveta, ktorí ešte nikdy olympijské zlato nezískali nepoučili, dostali ďalší tvrdý direkt.

V 75. minúte sa muž zápasu Peralta dostal po štandardke do zakončenia a hlavou rozhodol. Mexiko potom umne kontrolovalo hru, ale pripustilo zbytočnú drámu z jeho strany.

0:2

V 90.+1 minúte zabudla jeho obrana na Hulka, ktorý znížil. A favorit mohol aj vyrovnať, ale Oscar o dve minútky zahodil zblízka hlavou šancu stať sa hrdinom. Najväčšia senzácia turnaja sa tak zrodila na konci, vo finále triumfovali Mexičania.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Futbalisti Mexika vyhrali nad Brazíliou 2:1 a získali zlato