10 naj olympijských príbehov zo sociálnych sietí

Marek Bažík|19. aug 2012 o 11:29

Twitter, Facebook a ďalšie sociálne siete stáli za mnohými príbehmi z olympijských hier.

Internetová komunita počas hier komunikovala na Twitteri a Facebooku, zdieľala fotky cez Instagram, blogovala na Tumblr a vytvárala gifové obrázky. Z Londýna 2012 urobila vôbec prvú olympiádu sociálnych médií.

BRATISLAVA. „Twitter, Facebook a ďalšie sociálne siete stáli za mnohými príbehmi z olympijských hier,“ napísala britská BBC, ktorá dala Londýnu prívlastok prvá olympiáda sociálnych médií. Desať z najzaujímavejších príbehov nájdete vo výbere SME.sk.

foto
Ako Twitter a sociálne médiá ovplyvnili olympiádu v Londýne 2012
1. Rwanďania na zastávke

„Práve preto milujem olympiádu. Tím Rwandy na mojej autobusovej zástavke,“ napísal Londýnčan pod fotku, ktorú spravil na ceste do práce vo východnom Londýne.

Nezobrazuje viac ako športovcov africkej krajiny čakajúcich na spoj, ale BBC ju vo svojom výbere označila za najlepšiu olympijskú snímku z Twitteru.

„Ak niečo vyjadruje ducha olympiády 2012, pre mňa je to táto fotografia,“ napísal komentátor BBC.

1_res.JPG

2. Deň v živote Usaina Bolta

Po tom, čo Bolt potvrdil postavenie najrýchlejšieho muža planéty víťazstvom na stovke, rýchlo zatrhol akékoľvek oslavy.

„Čaká má ešte dvestovka, nemôžem oslavovať. Je to zatiaľ iba jeden krok,“ citoval ho britský denník Telegraph.

Okolo tretej nad ránom už ale cez Twitter zdieľal fotografiu zo svojej izby, na ktorej je s troma členkami švédskeho hádzanárskeho tímu - Jaminou Robertsovou, Ulrikou Agrenovou a Isabellou Gulldenovou.

Príbehu sa chytili médiá, ale Švédky tvrdili, že sa s Jamajčanom iba rozprávali.

Sám Bolt v ten deň na Twitteri nezaháľal. Fanúšikom sa ozval až o piatej poobede s trochu záhadnými slovami „som hore a pripravený ísť znova“, neskôr sa pochválil novým účesom a zaprial Jamajčanom pekný deň nezávislosti. Zopár slov si vymenil aj s Riom Ferdinandom, futbalistom Manchestru United.

„Ak k nám chceš prísť na tú skúšku, len krič, porozprávam sa so šéfom,“ odkázal mu Ferdinand. „Po olympiáde sa na to pozrieme,“ odpovedal Jamajčan.

2a_res.jpg

3. Drobec a obri

Aký je rozdiel medzi sedembojárkou a diskárom? Jessica Ennisová pre lepšiu predstavu zdieľala na Twitteri fotografiu so svojimi britskými kolegami.

Drobné žieňa má iba 165 cm a 57 kg, diskár Lawrence Okoye (vľavo) 197 cm a 129 kg a guliar Carl Myerscough dokonca 208 cm a 160 kg.

3_res.jpg

4. Nepríjemní trollovia

Športovci nemajú so sociálnymi sieťami iba dobré skúsenosti. Mnohí bývajú terčom užívateľov, ktorí im zámerne posielajú provokatívne správy len preto, aby ich vytočili.

Viacero futbalistov v Británii, kde je Twitter veľmi populárny, si po vyhrážkach a posmeškoch od fanúšikov radšej vymazalo účet.

Tom Daley, osemnásťročná britská superstar, dostal nepríjemnú správu po tom, ako vo svojej disciplíne skončil na nepopulárnom štvrtom mieste.

„Sklamal si svojho otca, verím, že to vieš,“ napísal "fanúšik" mladému skokanovi do vody. Dayleyho otec už nežije, v máji 2011 zomrel na mozgový tumor.

„Po tom, čo som do toho dal všetko ... príde idiot, ktorý posiela takéto veci,“ reagoval na Twitteri športovec.

„Neexistuje iný spôsob, ako sa ochrániť pred negatívnymi reakciami, než že ich začnete blokovať a pohnete sa ďalej – čítať dobré a ignorovať zlé,“ poradila austrálska plavkyňa Emily Seebohmová.

4a_res.JPG

5. Medailista v metre

Únavná cesta metrom sa pre mnoho Londýnčanov zmenila vo chvíli, keď do ich vozňa nastúpil šermiar Ruben Limardo, prvý olympijský víťaz z Venezuely po 44 rokoch.

Na krku sa mu hompáľala zlatá medaila a z tváre vyžarovala dobrá nálada. Cestujúcim požičiaval svoju medailu, fotil sa s nimi a učil ich, ako po španielsky povedať "výborne".

„Atmosféra (vo vozni) bola úžasná. Bolo to ako keď West Ham porazí Tottenham,“ povedal neskôr jeden zo spolucestujúcich, sám fanúšik kladivárov.

Ocenil, že Juhoameričan mal v Londýn takú dôveru, že sa v cudzej krajine odvážil ísť v noci verejnou dopravou.

„Táto fotografia rozpráva príbeh hier, keď špičkoví športovci neboli príliš hrdí na to, aby boli s nami ostatnými,“ napísalo BBC.

Športovcov ako Limardo bolo viac, podobný zážitok si z vlaku odniesol aj redaktor SME Tomáš Prokop.

5a.JPG

6. Aktívni cyklisti

Mnohí zo športovcov, ktorí majú na Twitteri najlepšie postrehy, sú z cyklistickej brandže.

Sociálnu sieť spopularizoval ešte Lance Armstrong pri svojom comebacku v roku 2008 – denne posielal v priemere osem správ – a dnes je na Twitteri väčšina cyklistických hviezd. Aj Mark Cavendish, Saganov najväčší šprintérsky súper.

„Zdeptaný. Po 250 kilometroch, sme zaostali menej ako minútu za 20 cyklistami. Moji chlapci boli FANTASTICKÍ. Viac sme urobiť nemohli. Obete vlastného úspechu,“ napísal po sklamaní z pretekov s hromadným štartom.

Keď nemal preteky, komentoval preteky dráharov alebo písal o svojej nedávno narodenej dcére. „Skutočne nie som šťastný, že moja dcéra si navykla dvíhať šaty,“ prezradil. „Má štyri mesiace.“

6a_res.JPG

7. Bordelár

„Chcete sa stať olympionikom? Stojí to veľa ťažkej práce, dôraz na detail a organizáciu...“ napísal cyklista Ed Clancy a pripojil fotografiu svojej izby plnej neporiadku.

Ako by olympijská izba mala vyzerať, ukázala cez Instagram mladučká austrálska skokanka do vody Brittany Brobenová.

7a_res.jpg

8. Držte sa návodu!

Olympijský výbor pred olympiádou vydal pre športovcov návod, ako sa na sociálnych sieťach správať, ale nie všetci sa ho držali. Niektorí po nevhodných tweetoch obišli s napomenutím, ďalších z hier vylúčili úplne.

Voula Papachristouvá, grécka trojskokanka, pykala za nevhodné žarty o afrických imigrantoch, v Grécku veľmi citlivej témy.

„S toľkými Afričanmi v Grécku budú západonílske komáre aspoň jesť domácu stravu!“ napísala a na sieti vyvolala rozhorčenie. „Ak to myslíš vážne, mali by ťa mal posadiť na prvé lietadlo a poslať domov,“ odpísal jej jeden z úživateľov.

Grékyňa na Twitteri otvorene podporovala aj krajne pravicovú stranu Zlatý úsvit a písala si s Iliasom Kasidiarisom, hovorcom strany, neslávne známym za napadnutie dvoch političiek v priamom prenose televíznej šou.

Za svoje slová sa neskôr ospravedlnila, ale domáci olympijský výbor ju aj tak poslal domov. „Nie sme tu iba preto, aby sme získavali medaily, ale aj preto, aby sme podporovali olympijské myšlienky,“ vysvetlil rozhodnutie šéf gréckej výpravy.

Ešte tvrdší bol na Twitteri po prehre s futbalistami Kórejskej republiky Švajčiar Michel Morganella. „Pobijem všetkých Kórejčanov, bandu retardovaných.“ Ďalší deň už bol doma.

8a_res.JPG

9. Olympijské videá

Nájsť olympijské videá na Youtube bolo takmer nemožné, napriek tomu sa našlo zopár, ktoré sa na sociálnych sieťach stali veľmi populárnymi.

Najväčší hit, pesničku Call Me Maybe v podaní amerického plaveckého tímu, si pozreli milióny ľudí.

Zaujímavé video zdieľala aj BBC: britskú televíziu poznajú vo svete ako vysoko profesionálnu stanicu, ale jej olympijskí spolukomentátori Colin Jackson, Michael Johnson a Denise Lewisová v štúdiu len s ťažkosťami ovládali svoje emócie pri víťazstve domáceho Mo Faraha na 10.000-metrovej trati.

10Priatelia napriek politike

„Kto tvrdí, že sa Irán a Amerika neznášajú? Možno by som mal byť prezidentom!“ napísal americký zápasník Jordan Borroughs po víťazstve nad Sadeghom Goudarzim.

Na fotografii, ktorú zdieľal na Twitteri, drží svojho súpera okolo ramien.

10_res.jpg

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»10 naj olympijských príbehov zo sociálnych sietí