Dvadsaťjednotka zdolala Francúzov, stále môže postúpiť

(Autor: TASR)
TASR|7. sep 2012 o 20:41

Slováci poskočili pred posledným zápasom s Kazachstanom na druhé miesto v skupine.

SENEC. Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prekvapujúco zvíťazili v Senci nad rovesníkmi z Francúzska 2:1 (1:1) v piatkovom stretnutí 9. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 do Izraela.

Na ihrisku NTC SFZ v Senci skórovali ako prví favorizovaní hostia, keď v 5. min hlavičkoval do Šullovej siete stopér Realu Madrid Raphael Varane. Zverenci trénera Ivana Galáda vyrovnali v 22. min: po akcii Matúša Čonku potešil slovenských priaznivcov Adam Žilák.

V druhom polčase rozhodol o mimoriadne cennom víťazstve slovenskej dvadsaťjednotky v 67. min striedajúci Filip Oršula.

Futbalisti SR "21" sa posunuli v tabuľke na 2. miesto s 12 bodmi, tretie v poradí Rumunsko má o bod menej. Istým víťazom 9. skupiny sa napriek vôbec prvému zaváhaniu stalo Francúzsko, ktoré získalo 21 bodov.

Na mladých Slovákov čaká záverečné vystúpenie v pondelok 10. septembra, keď opäť na trávniku pri Slnečných jazerách privítajú od 18.00 h výber Kazachstanu "21".

Ako je známe, v každej zo skupín kvalifikácie ME 2013 sa tímy stretli tradičným systémom každý s každým. Do ďalšej fázy postúpia desiati víťazi základných skupín spolu so štyrmi najúspešnejšími mužstvami z druhých priečok.

Týchto 14 krajín potom ďalší žreb "spáruje" do siedmich dvojíc, z ktorých po dvoch októbrových dueloch (doma - vonku) vzíde sedem účastníkov záverečného turnaja ME (termín: 5. - 18. 6. 2013). Tým ôsmym bude organizátor kontinentálneho šampionátu z Izraela.

Kvalifikácia ME 2013 do 21 rokov, 9. skupina:

Slovensko "21" - Francúzsko "21" 2:1 (1:1)

Góly: 21. Žilák, 67. Oršula - 4. Varane. Rozhodovali: McLean - Chambers, Cryans (všetci Škót.), ŽK: Lásik, Žilák, Kolčák, Šimonek - Guilavogui, Haidara, ČK: 75. Coquelin (Fran.) za faul, 500 divákov.

Slovensko "21": Šulla - Štetina, Gyömber, Kolčák, Čonka - Žilák, Lásik (54. Oršula), Považanec (84. Hlinka), Mak - Kiss - Mikovič (87. Šimonek)

Francúzsko "21": Aahamada - Corchia, Varane, Mangala, Haidara - Coquelin, Guilavogui (46. Stambouli) - Cabella, Griezman, Grenier (73. Ben Yedder) - Lacazette (65. Riviere)

Mladým Slovákom nevyšiel vstup do zápasu, keď vo 4. minúte zahrali hostia rohový kop, ktorý spôsobil v domácej obrane zmätok a Varane so šťastím otvoril skóre - 0:1. Favorizovaní Francúzi mali aj v ďalších minútach prevahu a slovenský tím sa dostal do prvej vážnejšej príležitosti až v 20. minúte. Lásik síce z nádejnej pozície prestrelil bránu, no už o minútu neskôr sa na ľavej strane uvoľnil Mak a z jeho prihrávky vyťažil vyrovnávajúci gól Žilák - 1:1.

Francúzi, ktorí inkasovali vôbec prvýkrát v kvalifikácii, zrazu znervózneli a museli sa brániť útokom Slovákov. V 37. minúte mal Žilák na kopačke druhý gól, pri jeho šanci však dobre zasiahol brankár Aahamada.

Po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil, Slováci technicky a takticky vyspelejším Francúzom vzdorovali predovšetkým väčšou bojovnosťou. Hosťom mohol vrátiť vedenie v 64. minúte Lacazette, no gólman Šulla sa mu vrhol pod nohy a podržal svoj tím. O tri minúty na to poslal domácich do vedenia striedajúci Oršula, ktorý využil zaváhanie Aahamada - 2:1.

Slovákom nahrala do karát aj 75. minúta, keď hlavný rozhodca McLean udelil prísnu červenú kartu Coquelinovi za faul na kapitána Kissa. Vzápätí mali domáci k dispozícii priamy kop v blízkosti šestnástky, no Mikovič napálil loptu len do múru. V 87. minúte mohol Mak spečatiť triumf Slovákov, no zoči-voči francúzskemu gólmanovi neuspel. Hostia aj o desiatich ešte domácich zatlačili, tí si však už mimoriadne cenné víťazstvo nenechali ujsť.

Hodnotenie trénerov:

Ivan Galád, tréner SR "21": "Chcem, aby si chlapci toto víťazstvo vychutnali, zaslúžili si ho. Nestáva sa často, aby sme porazili Francúzsko. Chlapci bojovali, snažili sa, ukázali hernú kvalitu a hlavne som rád, že sú ochotní dodržať pokyny. Spolu s realizačným tímom sa už dnes začneme pripravovať na Kazachstan."

Adam Žilák, stredopoliar a autor gólu SR "21": "Som veľmi rád, že sa nám podarilo zvíťaziť a streliť Francúzom vôbec prvé dva góly. Chceli sme hrať zo zabezpečenej obrany a vyrážať do brejkov, čo sa nám podarilo a celé to dopadlo veľmi dobre. V nadstavenom čase sme tŕpli, zápas bol nesmierne ťažký a každý z nás už čakal na záverečný hvizd rozhodcu."

Domov»Futbal»Reprezentácie»Dvadsaťjednotka zdolala Francúzov, stále môže postúpiť