Lance Armstrong bol falošný hráč

(Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|11. okt 2012 o 22:20

Americká antidopingová agentúra: Išlo o najprepracovanejší systém v histórii športu.

BRATISLAVA. Testosterón, kortikoidy, rastový hormón, erytropoetín (EPO), či krvná transfúzia sú v športe zakázané látky a praktiky. Vďaka nim Lance Armstrong získal sedem titulov Tour de France.

„Skeptikom a cynikom odkazujem: Ľutujem tých, čo nedokážu snívať a neveria na zázraky. Ja verím,“ vravel po siedmom triumfe v Paríži.

Myslel tým ľudí, ktorí spochybňovali, že víťazí bez dopingu. Výpovede a dôkazy v spise, ktoré vo štvrtok zverejnila Americká antidopingová agentúra (USADA), odmietol komentovať.

Spis mal vyše tisíc strán

Spis, v ktorom sú dôkazy a výpovede o dopingovej minulosti americkej legendy, má vyše tisíc strán. K dopingu v tíme US Postal sa priznalo aj jedenásť jeho bývalých kolegov.

Všetci detailne opisovali, ako dostávali od masérov injekcie, ako spoločne podstupovali transfúzie, či ako chodili k Armstrongovi po EPO, keď práve nemali.

info
Pád legendy
  • Pri všetkých siedmich triumfoch na Tour de France používal zakázané látky.
  • Systém testov bol v tom čase nedokonalý. Navyše svoje pozitívne nálezy s pomocou UCI zakryl.
  • Armstrong nabádal kolegov, aby dopovali.
  • Svedčilo proti nemu26 ľudí, z nich bolo 11 bývalých kolegov. Všetci priznali doping.
  • Odobrali im všetky výsledky od apríla 2002 do roku júla 2006. Dostali symbolický polročný dištanc.
  • Vrokoch 2002 až 2005 pomáhal Armstrongovi aj Čech Pavel Padrnos.

O všetkom vedela aj bývalá Armstrongova manželka Kristin. Na niektorých pretekoch si dokonca jazdci chodili po tabletky k nej.

V cyklistike sa v deväťdesiatych rokoch rozšírilo používanie erytropoetínu (EPO). Tento hormón zabezpečuje tvorbu červených krviniek. Vďaka tomu sú svaly viac zásobované kyslíkom. Výkon môže vzrásť o 10 – 15 percent, čo je obrovský nárast.

Hoci bol zakázaný, do roku 2000 naň neexistoval žiadny test. Spoľahlivý nie je ani ten dnešný.

Tajný kuriér

V roku 1999 použili počas Tour v US Postal tajného kuriéra. Nebol súčasťou tímu. Vždy po etape však priniesol jazdcom dodávku liekov. Cyklisti ho nemali v prípade, že by sa zopakovali policajné razie.

Neskôr využívali všetci jazdci transfúziu vlastnej krvi. Tá dokáže výrazne zvýšiť výkonnosť, navyše dodnes na ňu neexistuje test.

Pred veľkými pretekmi odobrali tímoví lekári jazdcom krv a uskladnili ju. Keď mala forma gradovať, krv doplnili.

„Počas Tour 2004 sme celý tím podstúpili dve transfúzie. Prvú počas voľného dňa v hoteli. Druhú medzi horskými etapami v autobuse,“ opisuje detaily Floyd Landis.

Priznal sa aj George Hincapie, ktorý patril medzi najlepších Armstrongových priateľov a bol pri všetkých jeho víťazstvách.

Neboli to vitamíny

Armstrong nebol tým, kto doping do cyklistiky priniesol. Podľa vyšetrovateľov však spolu s vedením US Postal vytváral na jazdcov tlak, aby taktiež dopovali.

„Bol posadnutý víťazstvami a od kolegov očakával, že budú tiež dopovať. Inak im hrozil, že ich nahradí,“ píše antidopingová agentúra v správe.

Distribúciu dopingu medzi jazdcami zabezpečovalo v prvých rokoch priamo vedenie tímu US Postal. Pritom bol tím financovaný aj z amerických daní.

„Nikdy som nebol tým, kto hneď prstom ukázal na Lancea. Ak sa hovorilo o dopingu, vysvetľoval som, že sám som dopoval. Veľmi to dnes ľutujem. Ale každý sme to rozhodnutie robili za seba. Ako by ste sa rozhodli vy?“ píše Tyler Hamilton v knihe Secret race.

Doping bol koncom deväťdesiatych rokov taký rozšírený, že pretekári to nevnímali ako niečo zlé. „Všetci sme boli do toho namočení,“ priznáva Hamilton.

O svojej pravde, že v skutočnosti žiadne pravidlá neporušil, bol natoľko presvedčený, že prešiel aj testom na detektore lži.

Pravdou je, že Armstrong mal výnimočné postavenie a mal vplyv na vedenie Svetovej cyklistickej únie. Preto dva pozitívne nálezy, ktoré mal (Tour 1999 – kortikoidy, Okolo Švajčiarska 2001 - EPO), nikdy neboli oficiálne.

„Keď nám povedal v roku 2001, že ho chytili, oblial ma pot. Hovorím si – je koniec. Končí celý tím, sponzor. Prídeme o prácu, všetko je v háji. Ale Lance sa len smial. Bol úplne pokojný. Nebojte, urovnáme to,“ spomína Hamilton.

Armstrong svoj vplyv využíval aj proti súperom. Šéfa UCI Heina Verbruggena napríklad v roku 2004 žiadal, aby si posvietil na Hamiltona a Španiela Ibana Maya, pretože nemôžu byť čistí.

Američana si UCI predvolala na vypočúvanie. O pár mesiacov neprešiel dopingovou kontrolou. „Nemohol som sa spoliehať na žiadny systém, pretože ten systém bol Lance.“ Američan takto roky ohýbal pravidlá vo svoj prospech.

Dôležitou súčasťou systému US Postal bol doktor Michele Ferrari. Talian, ktorý ako jeden z prvých skúmal účinky erytropoetínu na univerzite vo Ferrare. Tu mali odborníci aj z prostriedkov Európskej únie pomôcť vytvoriť spoľahlivý test.

Bádali. Z dotácií skúmali účinky, no poznatky využili v prospech dopingu. Test nevynašli. Ferrari zato veľmi dobre poznal možnosti rôznych dopingových látok. „Vďaka trikom Ferrariho som sa nebál, že by nás mohli chytiť,“ vravel Hincapie.

Aj podľa Hamiltona bol Ferrari spičkou v dopingu. Za čo si účtoval desiatky tisíc eur. Armstrong podľa vyšetrovateľov utratil u neho vyše milióna dolárov.

Test na EPO zaviedli do praxe až v roku 2000. Ferrari však poradil pretekárom, ako ho spoľahlivo obísť. „Vďaka malým dávkam priamo do žily stačilo osem hodín, aby ste boli opäť čistý,“ tvrdí Hamilton.

Spustil to Landis

Vyšetrovanie amerických federálnych úradov a neskôr Antidopingovej agentúry by sa možno nikdy neuskutočnilo nebyť Floyda Landisa. Bol Armstrongovým obľúbencom.

V roku 2006 mu však po jeho triumfe na Tour našli testosterón. Keď sa po dištanci chcel k cyklistike vrátiť, obrátil sa na Armstronga. Prosil ho, aby mu pomohol získať angažmán, ten to odmietol.

„Pre Lancea by to bol tridsaťsekundový telefonát a mohol Floydovi pomôcť. Neurobil to. Lenže Floyd bol rovnako tvrdohlavý ako Lance,“ píše Hamilton.

Pre nevydarený comeback sa Landis v máji 2010 priznal, že dopoval a odkryl celú pravdu o tíme US Postal i Armstrongovi. Bez tohto kroku by sa zrejme vyšetrovanie nikdy naplno nespustilo.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Lance Armstrong bol falošný hráč