Ján Filc: Šport neplní základné poslanie

Ján Filc chce kandidovať za prezidenta Slovenského olympijského výboru. Voľby budú 24. novembra.
Ján Filc chce kandidovať za prezidenta Slovenského olympijského výboru. Voľby budú 24. novembra. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|30. okt 2012 o 19:20

JÁN FILC mieni (59) kandidovať na post prezidenta Slovenského olympijského výboru. Zatiaľ iba proti Františkovi Chmelárovi, úradujúcemu šéfovi.

Na Slovensku máme vraj milióny futbalových či hokejových trénerov a športu rozumie každý. Realita je však tristná, kvalita ide dolu vodou, topí sa v marazme. Od infraštruktúry cez vzťahy po nefunkčnosť základného poslania. Aj preto mieni JÁN FILC (59) kandidovať na post prezidenta Slovenského olympijského výboru. Zatiaľ iba proti Františkovi Chmelárovi, úradujúcemu šéfovi.

Čo je vašou hlavnou motiváciou pri kandidatúre na šéfa inštitúcie, ktorá má ambície stať sa zjednocujúcou či zastrešujúcou v celom športe?

„Že šport nemá u nás dostatočný vplyv na kvalitu života. Cez zdravotný či emotívny potenciál ponúka veľmi veľa. Ako málo sa využíva, vidno hlavne na správaní sa a životnom štýle mládeže.“

V športe sa roky nedarí zjednotiť záujmy základných článkov Slovenského združenia telesnej kultúry. Čo s tým?

Ján Filc
  • Narodený: 19. februára 1953 v Bratislave.
  • Ako hokejista brankár získal v rokoch 1971 a 1972 bronz na ME juniorov.
  • Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu.
  • Bol reprezentačným trénerom hokejistov Slovenska pri ich titule na MS 2002 i striebre 2000.

„Šport je dlhodobo v kŕči, lebo sa nevie vymaniť zo stereotypov v myslení. Každý subjekt sa bojí zániku, ublíženia na vplyve či financovaní. Jednoducho nastal čas zmeny.“

Vy ste boli v rokoch 2004 – 2006 predsedom Slovenskej únie športu, ktorá mala v pláne zreformovať systém športu, no v praxi sa dosiaľ nepodarilo schváliť zákon o športe. Prečo?

„Nepodarilo sa zosúladiť kroky športových funkcionárov s politikmi, ktorí sa tvária vždy ústretovo, no pokrok sa neudial. Športu v očiach verejnosti ubližujú rôzne kauzy a škandály, po ktorých je vnímaný ako nedôveryhodné prostredie. Šport nie je nepoškvrnený, ale pomery v ňom nie sú v zásade horšie ako v iných sférach života.“

Za predchádzajúceho ministra školstva Eugena Jurzycu ste boli poradcom v skupine okolo Jozef Tokoša, ktorá vypracovala nový model financovania športu. Čo sa z nich podarilo preniesť do novej koncepcie súčasného ministra Čaploviča?

„Dosť pozitívnych vecí prešlo. V Tokošovej koncepcii bol prísľub ministra Jurzycu, že do športu v priebehu piatich rokov bude prúdiť zhruba dvojnásobok financií. Limitujúca však bola maximálna transparentnosť tokov. Aby sa dala zvýšiť finančná podpora športu, treba hľadať okrem ministerstva školstva aj zdroje z rezortov zdravotníctva, vnútra, práce.“

Súčasná ekonomická situácia športu nenahráva. Prebiehajú štrajky, každý minister má problémy udržať pri živote svoj rezort.

„Slovenský šport stále pyká za chybné rozhodnutie bývalej ministerky financií Schmögnerovej spred dvanástich rokov, ktorá ho pripravila o výnosy z lotérií. Šport tak prišiel o 45 percent garantovaných prostriedkov, čo je citeľná strata.“

Šport stráca aj inde. Čím to?

„Športoví funkcionári v obave o svoje pozície a isté prídely zo štátneho rozpočtu stále odmietali transformáciu. Udržujú tak patový stav. Neuvedomujú si, že pri zvyšovaní všeobecných nákladov na život a prevádzku tak sústavne strácajú ďalšie peniaze. V poslednej verzii Tokošovej reformy sme aj malým športom garantovali nulové škrty.

Kandidujete za prezidenta Slovenského olympijského výboru. Ten už mal projekt strechy slovenského športu, ale futbal ho zrušil. Aký je váš plán?

„Nehovoril by som o streche. Tento pojem je už sprofanovaný aj tým, že takéto úsilie z dielne súčasného SOV vyšlo nepripravené a stroskotalo. Radšej ako o novej streche by som hovoril o jednotnej organizácii športovcov na Slovensku. Aby navonok k štátu existoval len jeden výstup a kompetencia.“

V kuloároch sa hovorí, že vašu kandidatúru navrhne futbalový zväz. Je to pravda?

„Rozpráva sa o všetkom možnom. Netajím, že som o tom so zástupcami futbalu nedebatoval. Podporu takého silného zväzu vnímam ako poctu. Ale mal som vyše päťdesiat stretnutí aj s predsedami takzvaných malých zväzov a bol som príjemne prekvapený ich záujmom .“

Súčasného prezidenta Chmelára navrhol v roku 1999 hokejový zväz. Vy ste boli viceprezidentom hokejového zväzu, máte zásluhy ako tréner, ktorý priviedol reprezentáciu k titulu majstra sveta. Akú úlohu by mohol zohrať hokejový zväz pri vašej kandidatúre?

„Zatiaľ to nie je zadefinované. Isté je len to, že v hokejovej minulosti ma neťaží žiadny škrabanec.“

Pred pár dňami Slovenský olympijský výbor podpísal s poľským Krakovom deklaráciu o spoločnej kandidatúre na zimnú olympiádu v roku 2022. Podporujete ju?

„Ťažká téma. Zarazilo ma, že prvotná iniciatíva nevyšla zo samotných miest. A hneď po nich sa riešila výstavba tunela pod Tatrami. Čudné, minimálne predčasné. “

Ste už pevne rozhodnutý, že budete kandidovať vo voľbách za prezidenta SOV 24. novembra?

„Na sto percent nie. Do deviateho to musím dať na papier. Nemienim nič naťahovať.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ján Filc: Šport neplní základné poslanie