Chmelár: Bez televízie sa šport nevzchopí

František Chmelár je prezidentom Slovenského olympijského výboru od roku 1999, bude kandidovať aj v ďalších  voľbách 24. novembra.
František Chmelár je prezidentom Slovenského olympijského výboru od roku 1999, bude kandidovať aj v ďalších voľbách 24. novembra. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|2. nov 2012 o 18:32

FRANTIŠEK CHMELÁR (66r.)je prezidentom Slovenského olympijského výboru od roku 1999. Onedlho sa proti nemu v role protikandidáta postaví Ján Filc.

FRANTIŠEK CHMELÁR (66 r) je prezidentom Slovenského olympijského výboru od roku 1999. V posledných troch voľbách nemal protikandidáta. Onedlho sa proti nemu postaví Ján Filc. Majú spoločné to, že vidia potrebu strešnej inštitúcie nášho športu.

S akým programom či víziou kandidujete do svojho piateho volebného obdobia?

„Nič špeciálne. Mienim pokračovať v tom, čo bolo pozitívne. Teraz je najnaliehavejšie orientácia na mládež. S rovnakým dôrazom na tú, čo športuje rekreačne i talentovanú. To je rozhodujúce pre budúcnosť. A nedokončenou víziou je vytvorenie nového strešného orgánu pre šport.“

Všeobecne náš šport krváca. Aká je diagnóza podľa vás?

„Najpálčivejší je zlý stav klubov, ktoré živoria. Chátrajú, sú nútené zbavovať sa majetku, mládežníckej základne, pracujú len s dospelými. Nie je to len problém futbalu, ale všetkých športov. Ak nebudú funkčné kluby, nebudú sa organizovať podujatia, vytratia sa z nich tréneri, rozhodcovia. Nebude nič.“

Ako sa dajú čo najrýchlejšie zachrániť?

„Zmenou legislatívnych podmienok, aby sa mohli samofinancovať a čerpať aj regionálnych zdrojov. Infraštruktúra klubov je zúfalá.“

Športové zväzy i mnohé kluby spoločnosť spochybňuje po rôznych finančných škandáloch a kauzách ako nedôveryhodné. Čo s tým?

„Tvrdím na deväťdesiat percent, že pri týchto obvineniach nešlo o úmyselné obohacovanie sa jednotlivcov, ale bolo to východisko z núdze. Kluby i zväzy pracujú so štátnymi financiami, čo je náročné na presné vykazovanie odvodov, faktúr. Kluby nie sú vybavené administratívnym systémom, nemajú na to, aby si najali expertov na účtovníctvo. Jednoducho, robia, ako vedia. Aj s rizikom, že sa dostanú do kolízie s predpismi.“

Za všetkým býyvjú peniaze. Môžete športu v súčasnej ekonomickej bezútešnosti sľúbiť viac?

„Nesľubujem žiadnu revolúciu. Bojujeme o to, aby sa časť financií zo štátnych lotérií a stávok vrátila do športu. Tie by však hneď išli dolu do obcí na šport detí. Tridsať miliónov eur zo štátneho rozpočtu ročne zatiaľ zodpovedá našim centrálnym potrebám. Nepokrývajú však školy, šport v obciach a školách.“

Reprezentácie populárnych športov ako futbal či hokej, ktoré môžu predávať mená na dresoch ako Hamšík či Hossa, by mali vyžiť aj z vlastného marketingu.

„Len čiastočne, slovenský trh je dosť malý. Navyše stále nie je vyriešená televízna podporu športu. Bez televízie nemožno realizovať dlhodobejšie projekty.“

Financovaniu športu má pomôcť nová koncepcia, na ktorej ste sa podieľali aj vy. Minister školstva Dušan Čaplovič ju dá na pripomienkovanie vláde. Ako potom vidíte jej šance?

„Reálne. Je v nej približne sedemdesiat opatrení a uznesenia pre členov vlády. Nejde o zbožné želania, ale o reálne úlohy, ktoré by vcelku bezbolestne mohli byť splnené. Ak to vláda schváli, dostane šport novú nádej.“

Z dielne súčasného olympijského výboru už vyšiel projekt o zastrešení slovenského športu, no stroskotal na postoji futbalového zväzu. Budete v projekte pokračovať?

„Zastrešenie športu je objektívna potreba. Predstavy futbalového zväzu o streche bez účasti Slovenského olympijského výboru sú naivné a nereálne. V 41 zo 49 krajín Európy stojí strecha na báze Národných olympijských výborov. Lepší spôsob nik nevymyslel. Zdôrazňujem, že ide o vec dobrovoľnú, do ktorej nemožno nikoho nútiť. Nevidím správnu cestu v tom, ako to urobili v Maďarsku, kde to vyriešili zhora štátnym zákonom.“

Koho vlastne mieni zastrešiť SOV?

„Pod strechou by mali byť originálne subjekty, ako sú športové zväzy, ktoré nesú aj zodpovednosť a majú nezastupiteľný obsah. Nemienime tam ťahať duplicitné veci ako Konfederáciu športových zväzov či Asociáciu telovýchovných jednôt a klubov. V tom bol možno tiež kameň úrazu pri predchádzajúcom pokuse.“

Formálne máme ako dedičstvo postsocializmu stále strechu zvanú Slovenský zväz telesnej kultúry. Nejde ho racionálne zrekonštruovať?

„Nie, lebo neplní základnú funkciu, je neprehľadná, neefektívna, nemá budúcnosť.“

Vášho konkurenta Jána Filca zatiaľ navrhol zväz cyklistiky. Kto navrhol vás?

„Bobisti a potom to budú hokejisti a môžu sa pridať aj ďalší.“

Neváhali ste so svojou ďalšou kandidatúrou?

„Úprimne, premýšľal som. Ale cítim dosť síl, aby som dotiahol svoj plán o funkčnej streche športu do konca. Nejde mi o hru na veľkého šéfa celého športu. To nepotrebujem.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Chmelár: Bez televízie sa šport nevzchopí