Slováci prehrali 0:2, Nemecký pohár získali domáci

(Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš, TASR|11. nov 2012 o 15:21

Po prehre so Švajčiarskom 2:3 a výhre nad Kanadou 5:2 zakončil Vůjtkov tím turnaj prehrou s Nemeckom 0:2.

MNÍCHOV. Slovenskí hokejisti nedokázali v záverečnom zápase Deutschland Cupu s Nemeckom zopakovať výborný výkon z druhej tretiny sobotňajšieho stretnutia s Kanadou a neobhájili vlaňajšie prvenstvo. S tromi bodmi za jedno víťazstvo skončili až tretí. Víťazmi turnaja sa stali domáci Nemci pred Švajčiarmi.

"Nemci boli dnes lepší, rýchlejší. Mali viac šancí," priznal kapitán Branko Radivojevič. "Vyhrali zaslúžene."

Kostrbatá hra

Slováci po prvom nedeľňajšom zápase Švajčiarska s Kanadou (6:1) už vedeli, že ak chcú zaútočiť na prvenstvo, musia s Nemeckom vyhrať o dva góly.

Brankár Janus opäť zachytal vynikajúco a dlho dával spoluhráčom šancu, ale v útočnej fáze sa slovenský tím nepresadil. Akoby z neho vyprchala energia.

Najvypuklejšie sa to prejavilo v päťminútovej kostrbatej presilovke v prvej tretine, nariadenej za zranenie Šťastného na tvári. Valábik v nej síce prekonal Kotschnewa, ale rozhodcovia po porade s videorozhodcom gól neuznali.

Slováci sa cítili unavení

Slovenské mužstvo potrebovalo vsietiť gól, no strelecky aktívnejší boli domáci hokejisti. Nemecké mužstvo hralo pokojnejšie, na prvenstvo mu stačil aj bod za remízu v riadnom hracom čase.

"Boli všade o krok prví," doplnil útočník Juraj Mikúš. "Sám si neviem vysvetliť, prečo nás prekorčuľovali. Akoby celé naše mužstvo bolo z nahusteného programu unavené. Janus nás dlho držal. Možno nás ovplyvnila nevyužitá päťminútová presilovka v prvej tretine. Celkové umiestenie Slovenska zodpovedá predvedenej hre."

V 50. minúte dal Barta strelou zblízka prvý gól, a keď o 51 sekúnd pridal po skrumáži Festerling druhý gól, bolo rozhodnuté.

Vůjtek: Naháňali sme puk

Mužstvo trénera Vladimíra Vůjtka urobilo na Nemeckom pohári oproti vlaňajšku krok späť. V bránke zaujal nováčik Janus, v obrannej činnosti boli často okná, v útoku sa slovenské mužstvo presadilo len v druhej tretine proti Kanade.

"Celkovo z našej hry na turnaji prevládajú negatíva," hodnotil Vůjtek. "Musíme urobiť analýzu, prečo niektorí hráči nepodali výkony ako v KHL. Dobre hrali skúsení hokejisti ako Baranka a ďalší. Mali sme aj mladších ako Štajnoch, Štastný, Ölvecký. Niektoré zápasy im vyšli viac, iné menej. Páčil sa mi Ďaloga. Sú tam chlapci, ktorí s nami pôjdu aj ďalej. Sklamalo ma, že sa nám nedarilo kombinačne, väčšinou sme len naháňali puk."

Slovensko - Nemecko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 50. Barta (Marcel Müller, M. Wolf), 51. Festerling (Schütz, Akdag)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Buchwieser (Nem.) na 5+DKZ za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Haupt, Schütz - Hofer, Kretschmer (všetci Nem.), 5600 divákov

Slovensko: Janus - Sersen, Valábik, Baranka, Štajnoch, J. Mikuš, Ďaloga, Kudroč, Stehlík - Radivojevič, J. Mikúš, Marcel Hossa - Marcel Haščák, Bližňák, L. Hudáček - Michel Miklík, A. Šťastný, Ölvecký - Marek Hovorka, Galamboš, Michal Chovan

Nemecko: Kotschnew - Hördler, Baxmann, N. Goc, Moritz Müller, Kohl, Onruschka, Petermann, Akdag - Greilinger, Barta, Marcel Müller - Gogulla, Ullmann, M. Wolf - Schütz, Buchwieser, Kink - Flaake, Festerling, D. Wolf

Slováci odohrali ďalší zápas, v ktorom museli tvoriť a presadzovať sa cez pozornú nemeckú defenzívu. Pred bránkou súpera boli v úvode nebezpeční, dobrá strela Marcela Hossu či pokusy Libora Hudáčka však Kotschnewa neprekvapili. Na opačnej strane si musel dávať veľký pozor Jaroslav Janus, Nemci boli po prechode do útoku pred bránkou nepríjemní.

V 9. min putoval predčasne do kabín Buchwieser za faul na Andreja Šťastného, päťminútová slovenská presilovka však nepriniesla zmenu skóre.

V 10. min síce z bránkoviska pretlačili Valábik s Mikúšom puk za bránkovú čiaru, ale rozhodcovia gól po konzultácii s videorozhodcom neuznali. Nevyužitá presilovka sa podpísala na výkone Slovákov, do konca tretiny mali Nemci hru pod kontrolou a utvorili si viaceré šance, tie však zlikvidoval Janus.

V 24. min sa načahoval za strieľanou prihrávkou od Petermanna Wolf, ale neuspel. Na opačnej strane dobre mieril Hovorka. Nemci si utvorili následne tlak a Slováci mohli ďakovať Janusovi, že neinkasovali. Zverenci Vladimíra Vůjtka si síce vypracovali strelecké možnosti, ale v zakončení im chýbal väčší dôraz a presnosť. Nemci boli v druhej časti hry aktívnejší, ani raz však neskórovali.

Slovenskej hre chýbal väčší nápad i častejšia streľba. Nemci sa zasa nedokázali strelecky presadiť a Janusa neprekonali ani pri presilových hrách. Na gól sa čakalo až do 50. min, keď nahodený puk Bartu od zadného mantinelu trafil Janusa a putoval do siete.

O 51 sekúnd už domáci viedli 2:0, tentoraz trafil časť Janusovho výstroja zozadu Festerling a nemecký tím dal druhý šťastný gól. Slováci sa potom už k vážnejšiemu ohrozeniu Kotschnewa nedostali a z ľadu štadióna v Olympijskom parku odchádzali s druhou prehrou na tohtoročnom turnaji.

Švajčiarsko - Kanada 6:1 (1:1, 1:0, 4:0)

Góly: 16. Gardner (Wick, Ramholt), 32. Ramholt (Ambühl), 42. Wick (Ambühl), 54. Ramholt (Grossmann, R. Gardner), 56. Romy (Hollenstein), 58. Wick (Ambühl) - 8. Fraser (Mitchell)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gebei (Maď.), Bauer - Hurtik, Lajoie (všetci Nem.), 4700 divákov

Konečné poradie Nemeckého pohára 2012:

1. Nemecko 3 3 0 0 0 0 7:2 9
2. Švajčiarsko 3 2 0 0 0 1 9:5 6
3. Slovensko 3 1 0 0 0 2 7:7 3
4. Kanada 3 0 0 0 0 3 5:14 0

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Mrzí nevyužitá 5-minútová presilovka, ale v tom čase to stále bolo 0:0. Nemci veľmi dobre bránili, do ničoho nás nepustili a nám viazla kombinácia. Z celkového pohľadu prevládajú negatíva a musíme si zanalyzovať, prečo niektorí hráči nenadviazali na svoje výkony napríklad v KHL. Niektorí prekvapili príjemne, ale od iných sme čakali viac."

Pat Cortina (tréner Nemecka): "Dnes sme hrali veľmi dobre v obrane. Trpezlivo sme čakali na šancu, ktorá napokon prišla. Víťazstvo na turnaji je pre nás povzbudením do ďalšej práce. Začína sa nám črtať zloženie kádra pre februárovú olympijskú kvalifikáciu."

Branko Radivojevič (kapitán SR): "Musím uznať, že dnes boli Nemci lepší. Boli všade skôr, mali viac šancí a víťazstvo si zaslúžili. Mohli sme dosiahnuť lepší výsledok, ale nevyšlo to. Stále sme mali šancu na prvenstvo v turnaji, ale Nemci boli naozaj dnes lepším tímom. Vyzeralo to, ako by sme boli bez energie. Škoda, že sa dnes prehralo. Môj jubilejný zápas mohol byť krajší."

Jaroslav Janus (brankár SR): "Pri prvom góle Nemecka bol súperov hráč za bránkou s pukom, poslal ho dopredu. Puk sa zasekol medzi mojou korčuľou a žŕdkou a padlo to do bránky. Pri druhom góle Nemecka zasa útočník strieľal naslepo spoza bránky, neviem, či mi trafil hokejku. Pre mňa to bola nešťastná situácia. Mám za sebou dva ťažké zápasy, pričom náročnejší bol prvý. Škoda prehry, mohli sme vyhrať celý turnaj. Na spoluhráčoch už bola cítiť únava z tretieho duelu za tri dni. Teraz ma čaká pár dní oddych a potom už späť do Slovana. Zo zrazu som si veľa zobral, som rád, že som mohol byť pri reprezentačnom tíme. Unavený nie som, som dobre pripravený, dva dni voľna mi teraz prospejú."

Boris Valábik, obranca SR: "Samozrejme, želali sme si lepší výsledok, ale Nemci nás prekorčuľovali a hlavne v tretej tretine boli lepším tímom. Ťažko hľadať pozitíva, keď skončíte tretí zo štyroch. Azda jediným je partia, tak to už na týchto akciách býva. Dúfam, že výsledok bol spôsobený len nezohratosťou."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci prehrali 0:2, Nemecký pohár získali domáci