United zachránil malý Mexičan

Javier Hernández.
Javier Hernández. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|11. nov 2012 o 21:18

Za pytliaka v dobrom zmysle slova označil kouč Alex Ferguson útočníka Chicharita. V Birminghame sa kľúčovo zaslúžil o výhru Manchestru United 3:2.

BRATISLAVA. Mexičan (24) v drese lídra Premier League Manchester United (pred Manchestrom City o dva body a pred Chelsa o jeden) dal Aston Ville dva góly, tretí po jeho strele si zrazili domáci do bránky. United si udržal v Premier League prvú priečku, hoci prehrával 0:2.

Prirovnal ho k Solksjaerovi

Ferguson prirovnala mladého Mexičana Javiera Hernándeza k slávnemu Nórovi v červených farbách United Ole Gunnarovi Solksjaerovi. Tiež väčšinou striedajúcemu útočníkovi s citom pre rozhodujúce góly.

V histórii legendárneho klubu dal v roku 1999 najcennejší. United prehrával na Camp Nou vo finále Ligy majstrov s Bayernom Mníchov ešte v 90. minúte 0:1, ale Sheringam o minútu a Solksjaer o tri obrátili výsledok.

Góly Mexičana s prezývkou Chicharito (hrášok) až také nadšenie zatiaľ nevyvolávajú.

V tejto sezóne však už trikrát prikoval súpera v závere. Najvážnejšieho rivala v boji o titul londýnsku Chelsea na jej štadióne štvrťhodinu pred koncom zdolal gólom, hoci sporným, na 3:2.

Pred necelým týždňom dal v Brage gól v poslednej minúte. Manchester postúpil do osemfinále Ligy majstrov, aj keď ešte v 80. minúte prehrával 0:1.

Teraz v Birminghame potápajúca Aston Villa viedla 2:0. Kouč Alex Ferguson poslal na ihrisko do druhého polčasu namiesto stredopoliara Ashleyho Younga Chicharita.

Dal si podpísať loptu

Po trinástich minútach dotlačil Mexičan loptu do siete, o ďalších päť si jeho volej zrazil Vlaar do vlastnej bránky. Chicharito akciu opísal: „Trafil som Scholesov center. Nemám pocit, že Vlaar zmenil let strely. Mrzí ma, že mi nepripísali hetrik.“

Chicharito rozhodol v 87. min po priamom kope van Persieho. Nižší Mexičan (175 cm) si napriek nepriazni v štatistike zobral loptu do šatne a nechal si ju podpísať spoluhráčmi ako pamiatku na prvý čistý hetrik v Anglicku (tri góly bez prerušenia v jednom polčase).

„Je fantastický v pokutovom území. Pohyblivý, rýchly, šikovný. Prikradne sa ako pytliak a uloví,“ hovoril Alex Ferguson pre televízny kanál Sky Sport.

Mancheter United získal Chicharita v roku 2010. O sume sa nevie, v dohode medzi klubom a otcom, tiež Javierom Hernándezom, je klauzula o mlčanlivosti. Skaut United Jim Lawlor sledoval Chicharita, majstra sveta do 17 rokov (2005) a mexického reprezentanta, celú zimu v jeho krajine. Manchester potom v roku prestupu futbalistu zohral exhibičné stretnutie v Guadalajare, za ktorú obaja Hernándezovci hrali a otec v nej funkcionárči.

On a van Nistelrooy

Agentúra Reuters tiež komentovala Fergusonovo prirovnanie. Píše, že súčasná štvorica van Persie, Rooney, Welbeck a Hernández je taká kvalitná ako v roku 1999 - Yorke, Cole, Sheringham a Solskjaer.

Chicharito na gól do histórie iba čaká, ale štatisticky sa ukazuje lepšie ako Nór. Za Manchester hral 94 zápasov, dal 40 gólov. V sezóne 2010 - 2011 ich bolo 20. Pred ním to dokázal v debutujúcom ročníku iba Ruud van Nistelrooy. V mexickej reprezentácii zaznamenal Chicharito v 43 stretnutiach 28 gólov.