Fanúšikovia Anglicka na neho posmešne kričali, neskôr stíchli

Oslavné gesto Zlatana Ibrahimoviča po treťom góle proti Anglicku.
Oslavné gesto Zlatana Ibrahimoviča po treťom góle proti Anglicku. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|15. nov 2012 o 16:03

Naposledy dal hetrik proti Anglicku ešte v roku 1988 Marco van Basten. Zlatan Ibrahimovič ho v stredu v noci ešte o jeden gól prekonal.

BRATISLAVA. Mnoho fanúšikov ho nemá rado a väčšina ho nenávidí. Príčinou sú najmä brutálne fauly či veľkohubé vyhlásenia, ktorými počas celej kariéry nešetrí. Najznámejšie je to, ktoré odkázal Pepemu Guardiolovi po odchode z Barcelony. „Tréner so mnou zaobchádzal ako s fiatom, ja som však Ferrari.“

Napriek tomu sa dá Zlatanovi Ibrahimovičovi veľa vecí odpustiť, lebo dlhodobo patrí medzi najlepších futbalistov sveta. Z hrotových útočníkov je možno úplne najlepší.

Bolo to kúzlo

V stredu znovu ukázal svoje obrovské kvality. Angličanom strelil v priateľskom zápase pri výhre 4:2 všetky štyri góly. Geniálny bol najmä posledný, ktorý viacero médií ihneď označilo za gól roka.

V deväťdesiatej minúte brankár Joe Hart zle odhlavičkoval loptu za šestnástkou a Švéd ho pohotovo nožničkami preloboval.

„Bolo to kúzlo,“ reagoval tajomne Ibrahimovič.

Neskôr sa pred anglickými novinármi nezaprel a sebavedomo vyhlásil: „Angličanom musíte dať podobný gól, vtedy si vás začnú vážiť. Príkladom je aj Messi, ktorý začal byť pre nich najlepším hráčom sveta až po góle Manchestru United pred troma rokmi vo finále Ligy majstrov. Možno sa teraz niečo podobné podarilo aj mne.“

Ibrahimovič nebol nikdy obľúbený spoluhráč, ale faktom je, že všade, kam prišiel, bol hviezdou. Či už v Barcelone, oboch milánskych kluboch alebo najnovšie v Paríži St. Germain.

Vlani strelil v 32 zápasoch 28 gólov a teraz ich má už desať v deviatich dueloch. Je jediným hráčom, ktorý strelil v Lige majstrov gól za šesť rôznych klubov.

Prvýkrát od van Bastena

Paradoxom je, že len ešte v sedemdesiatej minúte na eso Švédov posmešne pokrikovali anglickí fanúšikovia, ktorí ho prirovnávali k ich priemernému útočníkovi Andymu Carrollovi. Na konci zápasu, keď Švéd za trinásť minút strelil tri góly, len mlčky pozerali do neba.

Kapitán hostí Steven Gerrard odohral stý zápas v drese Anglicka.

„Krajší gól som v celej kariére nevidel. Bol to svetový moment svetového hráča,“ povedal záložník Liverpoolu Daily Mail.

Mocný Zlatan, ako ho v komentári nazvali novinári v The Daily Telegraph, tak strelil Angličanom minimálne tri góly prvýkrát od roku 1988, keď ich zostrelil legendárny Marco Van Basten.

Britské médiá, ktoré sa vyžívajú v štatistikách, pripomenuli, že predtým Ibrahimovič strelil anglickým tímom len štyri góly za 1536 minút. Teraz potreboval na štyri len sedemdesiat.

Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Fanúšikovia Anglicka na neho posmešne kričali, neskôr stíchli