Van Persieho priamy kop z 91. minúty rozhodol derby so City

Robin Van Persie rozhodol doteraz najdôležitejší zápas sezóny výborne kopnutým priamym kopom. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|9. dec 2012 o 15:33

Liverpool zdolal West Ham 3:2 napriek tomu, že kapitán Gerrard strelil pred koncom prvého polčasu vlastný gól.

Manchester United ukončil po dvoch rokoch domácu neporaziteľnosť mestského rivala.

MANCHESTER. Keď si Robin van Persie chystal v nadstavenom čase loptu na priamy kop, Manchester United bol na ihrisku svojho mestského rivala pod tlakom.

V druhom polčase stratil dvojgólový náskok a v záverečných minútach skôr bránil ako myslel na útok.

„Wayne (Rooney) sa ma pýtal, či budem strieľať alebo centrovať,“ priblížil moment van Persie. „Zvolil som strelu.“

Jeho pokus na ceste do brány najprv tečoval v múre stojaci Samir Nasri, potom pristál na tyči, ale nakoniec skončil nechytateľne v bráne.

United zvíťazili v manchesterskom derby nad Citizens 3:2 a po šestnástich odohraných kolách majú na čele Premier League šesťbodový náskok pred City a desaťbodový pred Chelsea.

„Nevidel som veľa dramatickejších zápasov,“ povedal po stretnutí manažér United Alex Ferguson.

„Dlho sme na tento moment čakali a vieme, ako veľa znamená pre fanúšikov,“ hovoril zase Rooney. United v minulej sezóne prakticky prišli o titul, keď na Etihad Stadium prehrali 0:1.

Priebeh zápasu

Manchesterské derby malo City vrátiť sebavedomie po vypadnutí z európskych pohárov, ale po dvoch úspešných protiútokoch United zakončených Waynom Rooneym prehrávalo cez polčas 0:2.

Citizens mali pritom veľmi dobrý úvod - United iba zriedka požičali loptu - ale po prvom góle hostí v 16. minúte na nich prišiel útlm.

V 20. minúte stratili pre zranenie kapitána Vincenta Kompanyho a oslabenú obranu potrestali United po druhýkrát, opäť z protiútoku, opäť po akcii z krídla.

Domácim v druhom polčase pomohlo striedanie Tevéza za Balotelliho, ale do hry ich vrátili až rozhodcovia.

United v 59. minúte strelili po dorážke Ashleyho Younga regulárny gól, ale asistent rozhodcu nesprávne odmával ofsajd.

Z následného protiútoku skórovali domáci - podariť sa to mohlo už Tevézovi aj Silvovi, ale brankára De Geu prekonal až presne umiestnenou strelou Yaya Toure.

„City boli ďaleko lepším tímom, keď Balotelli - ktorého hra príliš nezaujímala - prenechal miesto Tevézovi,“ povedal komentátor BBC. "Od tej chvíle sme videli skutočné manchesterské derby."

O vzruch sa v ďalších minútach staralo najmä City. Veľmi blízko k vyrovnaniu bolo v 79. minúte, keď si David Silva posadil Evru a zo siedmich metrov pálil do horného roku, ale De Gea ramenom zrazil loptu na brvno.

Vyrovnanie napokon zariadil obranca Zabaleta. Päť minút pred koncom sa po rohu dostal k odrazenej lopte a zo šestnástich metrov prepálil hradbu hráčov.

United hrozil proti mestskému rivalovi ďalší nešťastný zápas, ale dovtedy trochu neviditeľný van Persie predviedol v 91. minúte ďalší zo svojich krásnych priamych kopov.

„Bolo to z veľkého uhla, ale Robin vie, ako to kopnúť,“ hovoril jeho spoluhráč Rooney.

City prišli v Premier League o domácu neporaziteľnosť po dvoch rokoch, ale podľa trénera Manciniho si „prehru nezaslúžili".

„Dvadsať minút sa nedotkli lopty a z prvej šance, ktorú dostali, strelili gól,“ hodnotil duel.

„Ukázali sme, aký silný tím sme a že titul môžeme opäť získať,“ povedal. „Nemôžeme vždy vyhrávať. Sú chvíle, keď doma prehráte, ale sezóna je ešte dlhá.“

Liverpool nezlomil ani vlastenec

V druhom nedeľnom zápase zvíťazil Everton nad Tottenhamom 2:1. Domáci strhli víťazstvo na svoju stranu až v samom závere stretnutia.

V 90. minúte vyrovnal na 1:1 Steven Pienaar a v nadstavenom čase rozhodol chorvátsky útočník Nikica Jelavič.

FC Liverpool, v základnej zostave so slovenským reprezentantom Martinom Škrteľom, ktorý odohral celý zápas, zdolal londýnsky West Ham United na jeho ihrisku 3:2.

Premier League - 16. kolo

Manchester City - Manchester United 2:3 (0:2)

Góly: 59. Yaya Toure, 85. Zabaleta - 16. Rooney, 29. Rooney, 91. Van Persie.

United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans (49. Smalling), Evra - Valencia (84. Jones), Cleverley (87. Welbeck), Carrick, Young - Rooney, RVP. Náhradníci: Johnstone, Scholes, Giggs, Hernandez.

City: Hart - Zabaleta, Kompany (20. Kolo Touré), Nastasič, Clichy - Yaya Touré (84. Džeko), Barry, Nasri, Silva - Aguero, Balotelli (50. Tevéz). Náhradníci: Pantilimon, Maicon, Lescott, Garcia.

FC Everton - Tottenham Hotspur 2:1 (0:0)

Góly: 90. Pienaar, 90.+ N. Jelavič - 76. C. Dempsey

Ján Mucha ml. (Everton) sedel na lavičke náhradníkov

West Ham United FC Liverpool 2:3 (2:1)

Góly: 36. Noble (z 11 m), 44. S. Gerrard (vlastný) 11. Johnson, 76. Cole, 79. Shelvey.

/za hostí M. Škrtel celé stretnutie/

Domov»Futbal»Anglicko»Van Persieho priamy kop z 91. minúty rozhodol derby so City