Dvadsiatka prehrala s Američanmi 3:9 a bude hrať o záchranu

John Gaudreau strieľa Adamovi Nagyovi tretí gól, po ktorom slovenský brankár odišiel na striedačku. (Autor: TASR/AP)
TASR|31. dec 2012 o 12:00

Stačilo úvodných 14 minút a o zápase bolo rozhodnuté. Z 18 striel dali Američania päť gólov.

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov budú bojovať v skupine o záchranu. K nim, Nemecku a Lotyšsku sa pridá jeden z dvojice Fínsko - Švajčiarsko.

UFA. „Máme ich prečítaných,“ vravel tréner slovenskej dvadsiatky Ernest Bokroš pred priamym súbojom o postup do štvrťfinále MS so Spojenými štátmi.

Stačilo však úvodných 14 minút, aby nás Američania dokonale rozobrali a z 18 striel strelili päť gólov.

Po výsledku 3:9 budú hrať Slováci po zvyšok šampionátu v skupine o záchranu, do ktorej si berú dva body za víťazstvo proti Nemecku (2:1 po predĺžení).

Na udržanie sa v elitnej kategórii MS im bude stačiť víťazstvo nad Lotyšmi, posledným tímom A-skupiny (3. januára o 12.00 SEČ).

Ďalší zápas odohrajú o deň neskôr proti Fínom, ktorí podľahli Švédom 4:7 a v skupine skončili až za Švajčiarmi.

Zo skupiny o záchranu vypadáva jeden tím, zvyšné tri sa udržia v elitnej kategórii. (kompletný program nájdete nižšie)

Nagy opustil bránku po deviatich minútach

Slováci napriek debaklu nezačali zápas zle, v divokom úvode mali dve veľmi dobré príležitosti a aj na úvodný gól USA dokázali bleskovo odpovedať - Matúš Matis dostal výbornú kolmú prihrávku a nájazd zakončil presnou strelou k tyčke.

Gól Američanov na 2:1 hneď vzápätí ale Slovákov zlomil a presne zásahy do našej bránky rýchlo pribúdali.

Po treťom góle ju opustil Adam Nagy a premiéru na šampionáte absolvoval Patrik Romančík.

Slováci vykresali malú iskierku nádeje v závere prvej dvadsaťminútovky: rozhodca udelil Shaynovi Gostisbeherovi trest päť minút plus do konca zápasu a počas presilovky znížil na 2:5 Richard Mráz.

Američania trestali vylúčenia

V druhej tretine nás však Američania nekompromisne trestali z presilových hier. Najprv sa sami ubránili záveru 5-minútového oslabenia a potom dvakrát rozobrali našu obranu.

Slováci, očividne nervózni a rozhodení, kopili chyby a bez vážnejšieho ohrozenia americkej bránky preváhali aj presilovku o dvoch hráčov, počas ktorej paradoxne pohrozili z nájazdu dvaja hráči USA.

Američania, ktorých prestížny časopis the Hockey News pred začiatkom turnaja pasoval za najväčšieho favorita, v záverečnej tretine šetrili sily na štvrťfinále a Slovákom už desiatku nestrelili, hoci tí im hlúpymi vylúčeniami a nedisciplinovanosťou ponúkli niekoľko dobrých príležitostí.

Marko Daňo, ktorý patrí k najlepším hráčom Slovenska na turnaji, bol v zápase na trestnej lavici celkovo štyrikrát. Američania potrestali tri jeho vylúčenia.

Ako hrali Česi? Porazili Švajčiarov a postúpili do štvrťfinále. Pozrite si všetky dnešné výsledky

USA - Slovensko 9:3 (5:2, 3:0, 1:1)

Góly: 5. Bardreau (Hartman, Gibson), 6. McCabe (Vesey, Miller), 9. Gaudreau (Gostisbehere), 12. Reilly (Vesey, Miller), 14. Trouba (Kuraly), 25. Gaudreau (McCabe, Trocheck), 27. Trocheck (Gaudreau), 30. Trocheck (Biggs, Lucia), 57. Galchenyuk (Murphy, Jones) - 5. Matis (Kolena), 19. R. Mráz (Čerešňák, Nechala), 50. Matis (Kolena, Uhrík). Rozhodcovia: Hodek (ČR), Nord (Švéd.) - Jucers (Lot.), Puolakka (Fín.), vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Gostisbehere 5+DKZ za sekanie - Matis 10 min za hrubosť, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0.

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Gostisbehere, Jones, McCabe, Sieloff - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Lucia, Biggs, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Grimaldi

SR: Nagy (9. Romančík) - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Korím, Bajaník, Búri - Mikúš, Daňo, Reway - R. Mráz, Bíreš, B. Mráz - Kolena, Uhrík, Matis - Hudec, Fujerik, Rapáč

4. Lotyšsko 1 0 0 0 1 1:5 0

Ernest Bokroš (tréner SR "20"): "Naše želanie vyradiť niektorého z trojice veľkých favoritov sa, žiaľ, nestalo skutočnosťou a nastala tvrdá realita - boj o zotrvanie medzi elitou svetového šampionátu. Posledné stretnutie, rozlúčkové s rokom 2012, bolo lekciou amerických mladíkov z efektivity premieňania gólových šancí. Každého trénera i hráča musí mrzieť výška prehry ako dnes, rozdiel v hráčskej kvalite sa však, aj keď veľmi kruto, prejavil. Boje v základnej skupine sú za nami, teraz si musíme zanalyzovať všetky detaily nášho doterajšieho pôsobenia v metropole Baškirska. Máme dva dni na to, aby sme pripravili našich zverencov na štvrtkový zápas roka proti Lotyšsku."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Dvadsiatka prehrala s Američanmi 3:9 a bude hrať o záchranu