Pálffy vynadal rozhodcovi, Skalica prehrala v Piešťanoch

(Autor: TASR)
TASR|13. jan 2013 o 19:33

Žigmund Pálffy už v polovici prvej tretiny zápasu v Piašťanoch za nadávky rozhodcovi dostal trest do konca zápasu.

Hokejisti lídra tabuľky zo Zvolena zvíťazili v nedeľňajšom zápase 38. kola extraligy na ľade predposlednej Žiliny 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch a pred druhou Nitrou majú 15-bodový náskok.

Na Nitranov sa bodovo dotiahli vicemajstri z Košíc, ktorí si vo východoslovenskom derby poradili doma s Popradom 4:1.

HC Košice - HK Poprad 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Góly: 38., 54. Jenčík, 42. Jokeľ, 55. Novotný - 15. Špelda. Rozhodovali: D. Konc - M. Korba, P. Korba. vylúčení: 6:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4134 divákov

Košičania začali už tradične veľmi aktívne, no ústrednou postavou prvej dvadsaťminútovky bol popradský gólman Westlund. Už v 4. minúte sa pred ním ocitol osamotený Pašek, nenamieril však presne. O dve minúty neskôr vytiahol parádny zákrok lapačkou po strele Svitanu a v 11. minúte si poradil aj so zakončením Novotného.

Už o minútu neskôr ho nedokázal na dva razy prekonať ani Jenčík a tak zahrmelo na opačnej strane. Nevýrazní hostia, ktorí poctivo bránili a vyrážali do brejkov, dokázali pretaviť vo vedúci gól svoju prvú početnú výhodu, keď obranca Špelda prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 0:1.

Popradčania pokračovali vo svojej hre aj na začiatku druhej tretiny, pričom dôsledne bránili košických útočníkov, ktorí sa len ťažko presadzovali. Aktivitou hýrila predovšetkým druhá formácia Košíc, no strely Slováka si nenašli cestu za Westlundov chrbát. V 27. minúte bol najbližšie ku gólu Matúš Chovan, popradský gólman znova zasiahol.

"Kamzíci" mali v 33. minúte k dispozícii takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, obrana súpera na čele s Hylákom však odolala ich streleckým príležitostiam. V 38. minúte sa "oceliari" predsa dočkali presného zásahu, keď v presilovej hre Jenčík svojim stým gólom v drese Košíc vyrovnal na 1:1.

Vstup do tretieho dejstva vyšiel domácim hráčom, ktorí sa v 42. minúte po góle Jokeľa dostali do vedenia - 2:1. Popradčania mohli vyrovnať o štyri minúty neskôr, ale Paločko v ideálnej šanci nedokázal prekonať Hyláka ani na dva razy.

V 54. minúte zvýšil vedenie Košíc svojím druhým gólom v stretnutí Jenčík, keď prekonal ležiaceho Westlunda - 3:1. O 19 sekúnd neskôr poistil víťazstvo Košíc Novotný - 4:1.

Milan Staš, tréner Košíc: "S chuťou sme sa pustili do súpera, ale z tlaku hráči nič nevyťažili. Naopak úvodnú tretinu sme prehrali. Šťastným gólom sa nám podarilo vyrovnať a neskôr sme išli do vedenia. Potom sa to v závere rozsypalo v náš prospech."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Úvodný tlak Košíc sme ustáli, bo čo navyše dostali sme sa do vedenia. Rozhodujúcim momentom bola naša presilovka piatich proti trom. Keby sme skórovali, tak by sa zápas vyvíjal inak. V závere sme si ho po vlastných chybách prehrali."

Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 21. Sojčík, 40., 48. Gašparovič 60. Dírer. Rozhodovali: Lauff - Jobbágy, Kalina, vylúčení: 6:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1210 divákov

Domáci sa od prvých sekúnd duelu pustili do svojho súpera, ktorý ale úvodný tlak ustál a brankár Šúrek získal istotu niekoľkými zákrokmi. Dukla postupom času z tempa poľavila a hostia sa viac osmelili, Nagya však vážnejšie ohrozil len bekhendový pokus Vilkoitsa v 15. minúte, s ktorým si mladý brankár poradil. A keď ani Gašparovič v závere neprestrelil Šúreka z osi útočnej tretiny, v úvodnej časti gól nepadol.

Dukle vyšiel vstup do druhej tretiny a už po 46 sekundách hry viedla. Sojčík vyslal veľmi presne mierenú strelu švihom spoza obrancu pod hornú žŕdku a Šúrek nemal šancu zareagovať. K slovu sa následne dostali aj Martinčania, ale Fujerík v 33. minúte trestuhodne prestrelil z prvej Nagyovu bránku po prihrávke spoza nej.

Dukla zrýchlila tempo hry, no po spálení niekoľkých gólových príležitostí sa domácim napokon podarilo skórovať druhý raz v stretnutí. Jakub Gašparovič miešal s pukom pred Šúrekom a na druhýkrát sa mu podarilo 57 sekúnd pred sirénou prepasírovať puk za bránkovú čiaru.

Úvod tretej tretiny sa priebehom hry podobal dvom predchádzajúcim. Trenčania hrali častejšie s pukom na hokejkách smerom dopredu, no rozbehnúť sa dokázali až po čase. V 48. minúte ukážkovo zakombinovala útočná trojica Marosz Pardavý Gašparovič a z gólu sa tešil tretí menovaný po zakončení z hranice bránkoviska.

Martin stratil so súperom po inkasovanom góle krok, Dukla sa však borila hlavne s nemohúcnosťou zveľadiť svoj náskok, keď zahadzovala jednu gólovú príležitosť za druhou. Čestný úspech pridali hostia napokon 52 sekúnd pred koncom zápasu, kedy unikol domácej obrane Matej Dírer a zmaril tak brankárovi Nagyovi nádej na čisté konto. Trenčania zdolali Martin vôbec prvýkrát v sezóne 3:1.

Róbert Kaláber, tréner Dukly Trenčín: "Do zápasu sme vstúpili slabo a celá prvá tretina bola z našej strany zlá, čo sa dôrazu a nasadenia týka. Zlepšili sme sa v druhej tretine, kde sme si vytvorili viacero šancí, ale premenili iba dve. Veľmi sa narobíme na každý jeden gól a najviac ma mrzí, že v poslednej minúte sme nechali súpera ľahkovážne skórovať. Je mi to ľúto nielen kvôli výsledku, ale hlavne kvôli chlapcovi, ktorý bol v bránke. Takáto nezodpovednosť a lajdáckosť sa nám v budúcnosti nemusí vyplatiť."

Róbert Pukalovič, tréner MHC Mountfield: "Je veľmi ťažké hrať dva zápasy za tri dni na tri formácie. Nastúpili sme so všetkým, čo máme, čiže s pätnástimi korčuliarmi. Vedeli sme aj to, že čím dlhšie budeme hrať, tým to práve pre týchto hráčov bude ťažšie. Únava sa dostavuje a som rád, že hráči sa vyrovnali nie ani tak so súperom, ale hlavne s touto situáciou. Máme neskúsený tím, no napriek tomu sme dohrali duel so cťou, navyše sa nám na konci podarilo streliť gól. Síce to neteší domáceho brankára, ale ja som sa úprimne potešil, pretože sme strelili gól v takej ťažkej situácii, v akej sa momentálne nachádzame."

MsHK DOXXbet Žilina - HKm Zvolen 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 53. Sýkora - 42. Juraško, rozhodujúci samostatný nájazd premenil Jurík. Rozhodovali: Lokšík - Rovenský, Tornay, vylúčení: 5:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1323 divákov

Už v 29. sekunde dostal Podkonický štvorminútový trest, ale Žilinčania si počas dlhej početnej výhody výraznejší tlak nevypracovali. V polovici tretiny sa po Chovanovej prihrávke nepresadil Škvaridlo, na opačnej strane zakončil Kokavec len do Šimka.

V ďalšom priebehu sa hral hokej bez väčšieho vzruchu. Spytovať svedomie si mohol akurát Brabenec, ktorý mal v 15. minúte pred sebou po presnej kolmici Podkonického odkrytú bránu, Žigárdy sa však dokázal premiestniť a puk betónom vyraziť.

Začiatok prostrednej časti patril hosťom. Martin Ďaloga v samostatnom úniku prestrelil, ďalší pokus Brabenca do odkrytej brány zastavil ležiaci Žigárdy hokejkou. V polovici zápasu Richard Huna nemieril spomedzi kruhov presne, v následnej presilovej hre strelu Krajčiho vyrazil Šimko a na dorážanie číhajúci Drevenák puk netrafil.

V 37. minúte zazmätkoval pri rozohrávke Žigárdy, prihral presne na hokejku Petra Zuzina, ale ten ponúknutú možnosť trestuhodne zahodil.

Bezgólový stav sa menil hneď v úvode tretieho dejstva, keď Juraškov nahodený puk od modrej čiary skončil za chrbtom prekvapeného Žigárdyho. O chvíľu dvíhali hostia ruky nad hlavu opäť, ale rozhodca po konzultácii s videorozhodcom usúdil, že puk neprešiel za bránkovú čiaru.

Po tomto momente nasledovali súboje žilinských útočníkov s výborne chytajúcim Šimkom. Tlak domácich vyústil v 53. minúte, keď gólman Zvolena neudržal puk po strele Ďuriša a Tomáš Sýkora vyrovnal. V poslednej minúte hrali hostia v početnej výhode o dvoch hráčov, ale Žilinčania sa v trojici ubránili a doviedli duel do predĺženia.

Zvolen nevyužil ani zvyšok svojej presilovej hry, namiesto toho mohli rozhodnúť domáci. V 63. minúte unikol Róbert Huna, Šimko však jeho strelu vyrazil. Rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy. V nich rozhodol o víťazstve lídra tabuľky v siedmej sérii Lukáš Jurík.

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Do zápasu sme nastupovali s tým, že musíme hrať disciplinovane. Za dve tretiny sme však nedokázali streliť gól, hoci hlavne v presilovkách sme mali viacero príležitostí. Ku koncu tretej tretiny si siahli chlapci na dno svojich síl. Neinkasovali sme a ustáli sme aj predĺženie. V nájazdoch sa vystriedalo dosť hráčov, ktorí mohli rozhodnúť v náš prospech. Bohužiaľ, nevyšlo nám to. Mužstvu musím pogratulovať aj k jednému bodu, pretože získať bod s takým súperom ako Zvolen je vynikajúce. Našim cieľom pred domácim trojzápasom bol zisk siedmych bodov, čo sme splnili. Dúfam, že mužstvo zostane pokope a hráči, ktorí majú nejaké zajačie úmysly, budú aj naďalej tvoriť súčasť nášho kolektívu."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Žilina posledné dva zápasy dosiahla dobré výsledky, takže sme museli byť v strehu. Zmenili trénera, prišli aj noví hráči. Hrali agresívny hokej, my sme zasa boli vylučovaní, čo nás stálo veľa síl. Stratili sme dvoch hráčov - Pokoviča po zranení ruky a Podkonického po treťom faule. Zápas sa vyvíjal v náš prospech, keď sme z minima vyťažili maximum. Potom sme síce inkasovali, ale v závere sme mohli rozhodnúť v početnej výhode. Nevyšlo nám to, čo ovplyvnilo našu psychiku. Gratulujem mužstvu, že aspoň v zaujímavých nájazdoch získalo dva body."

ŠHK 37 Piešťany - HK 36 Skalica 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 2. H. Ručkay, 16. Mertel. Rozhodovali: Kubuš - Brath, P. Tvrdoň, vylúčení: 6:7, navyše: 2. Lažo 5+DKZ za seknutie, 11. Pálffy 10+DKZ+trest v hre za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2455 divákov

Stretnutie poznačilo rýchle vylúčenie Laža, ktorý na začiatku druhej minúty inkasoval trest do konca stretnutia a ponúkol Piešťanom výhodu päťminútovej presilovky. Tú dokázal využiť už o niekoľko sekúnd Henrich Ručkay, ale v jej zostávajúcom priebehu sa domáci nedokázali usadiť v útočnom pásme a naopak mohli sami inkasovať.

V desiatej minúte mohol vyrovnať v presilovke Bobček, ale z dobrej pozície strieľal veľmi slabo. O pár sekúnd nato Vyrúbalík narazil na mantinel Haringa, čo sa nepáčilo Pálffymu a ten po nadávkach rozhodcovi inkasoval trest v hre a domáci mali možnosť hrať presilovku o dvoch hráčov.

Tú sa im podarilo využiť v 16. minúte, keď Filip strelou z kruhu trafil presne do brány. Definitívne mohol domácich upokojiť Jakub Ručkay, ktorý sa ocitol niekoľko sekúnd pred koncom prvej tretiny sám pred Lipovským, ale svoju šancu trestuhodne nepremenil.

V druhej časti Skalica zvýšila úsilie, hrala veľmi aktívne a nepúšťala domácich do žiadnych šancí. Znížiť mohol v samostatnom úniku Šátek, ale kľučkou neuspel pred Tomekom. V 27. minúte sa nepodarilo znížiť ani Holovičovi a v 40. minúte Konečný v presilovej hre trafil iba žrď domácej brány.

V tretej tretine unikol hneď na začiatku Melichárek, ale jeho samostatnej akcii chýbalo presnejšie zakončenie. Domáci sa potom stiahli do obrany a čakali, čo vymyslí Skalica. V 46. minúte mohol znížiť Konečný, ale ani na dvakrát Tomeka neprekonal. Domáci sa bránili úspešne aj naďalej a hostí nepúšťali do šancí, práve naopak sami mohli rozhodnúť.

V 58. minúte unikla dvojica Henrich Ručkay a Mišura, ale druhý menovaný v ideálnej pozícii nespracoval puk. V poslednej minúte sa Skalica odhodlala k hre bez brankára, v nej však už žiaden gól nepadol a Piešťany si udržali cennú výhru 2:0.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Skalickí hráči boli zo začiatku nervózni, čo rozhodlo o osude stretnutia. V presilovkách sme dokázali dať dva góly. Od druhej tretiny sme boli pod tlakom, ale zásluhou výborného výkonu brankára Tomeka sme dokázali zápas vyhrať."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Zápas sa rozhodol v prvých desiatich minútach, keď sme prišli o dvoch hráčov a dostali sme dva góly. V ďalšom priebehu zápasu sme boli lepší, ale nedokázali sme streliť kontaktný gól a aj po výbornom výkone brankára Tomeka domáci nakoniec vyhrali."