Chceme kandidatúru aj bez hokeja, budeme však oň bojovať

(Autor: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)
Peter Fukatsch|22. feb 2013 o 17:43

Slovensko nevylučuje, že prijme poľskú ponuku spoluúčasti len so súťažami v alpskom lyžovaní v Jasnej.

BRATISLAVA. Súčasné znenie olympijskej charty vylučuje hokejový turnaj ZOH v inej krajine, keď organizátorom je druhá.

To je aj prípad možnej poľsko­slovenskej kandidatúry na usporiadanie tohto vrcholného podujatia v roku 2022 s centrom v Krakove.

V charte sa v kapitole 5, článku 34 píše: „V prípade zimných olympijských hier, ak nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné zorganizovať určité podujatia alebo športové disciplíny v štáte hosťujúceho mesta, MOV môže výnimočne povoliť ich organizovanie v susednej krajine.“

V histórii olympiád nastala podobná situácia raz, hoci na letnej olympiáde a ani zďaleka nie v susednej krajine, keďže išlo o Melbourne 1956.

Austrálske zákony nedovolili účasť koní z iných krajín pre karanténu. Súťaže v tomto športe boli vo Švédsku.

V prvej chvíli nepremýšľali ako právnici

Šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár už začiatkom týždňa povedal, že si v prvej chvíli naša delegácia ani Poliaci pri vstupnom rokovaní túto prekážku neuvedomili.

„Ponuka prišla nečakane, ani jedna strana nereagovala ,právnicky'. Poliaci chceli zjazdové lyžovanie v Jasnej. Skúsili sme, dajte nám aspoň jednu hokejovú skupinu. Privolili, dokonca neskôr nám ponúkli celý turnaj. Až keď sme začali podrobnejšie premýšľať, narazili sme na brzdiacu regulu.“

Chmelár si myslí, že ZOH so sídlom v Krakove a „len“ s alpským lyžovaním v Jasnej má takisto veľký význam.

„Jasná je perfektné stredisko, ktoré sa využíva tak na 30 percent. Nedá sa tam pohodlne dostať a nie je kde parkovať.“

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič bol včera na pracovnom výjazde.

Stanovisko rezortu tlmočil hovorca ministra Michal Kaliňák: „Máme ambíciu uspieť kandidatúrou organizovania zimnej olympiády v partnerstve s Poľskom. Naďalej zostáva pre nás prioritou zjazdové lyžovanie, ktoré považujeme spomedzi zimných športov za erbové podujatie. Ostatné otázky sú vecou koordinácie a spolupráce na úrovni nášho a poľského olympijského výboru.“

Chmelár hovorí: „Už sme hovorili s poľskými priateľmi o možnej spoločnej snahe podať návrh na zmenu charty. „Olympiádu môže bezstarostne pripraviť krajina G8, pre ostatné je to vždy ťažká úloha.“

Skôr federalizácia ako separácia

Prezident SOV pripomenul, že smerovanie Európskej únie je skôr k federalizácii než k separácii.

„Futbal a hokej už veľmi úspešne spoločné šampionáty zorganizovali. Striktné pravidlo o jednej krajine nemusí o pár rokov platiť. Pousilujeme sa o to. Vidím skôr globalizačné trendy.“

O olympiádu sa už uchádzali spolu Slovinsko, Taliansko a Rakúsko.

„Tam bol iný problém, lebo olympijskými mestami chceli byť rovným dielom v rovnakom čase Jesenica, Tarvisio a Klagenfurt. V našom prípade je organizátorom Poľsko a mesto Krakov.“

V najbližších dňoch odchádza na koncil svetovej hokejovej federácie náš prezident tohto športu Igor Nemeček.

O otázke novelizácie charty bude hovoriť so šéfom svetového hokeja a členom MOV Švajčiarom Reném Faselom, ktorý je aj predsedom Asociácie federácií zimných olympijských športov a šéfoval koordinačnej komisii pri ZOH 2010 vo Vancouvri.

Charta nie je zo železobetónu

Chmelár sa stretne na budúci týždeň na rokovaní MOV s jeho viceprezidentom Thomasom Bachom, kde otázku „olympijskej ústavy“ nastolí.

Olympijská charta nie je zabetónovaný dokument, prešla viacerými veľmi zásadnými zmenami, napríklad prevratným odmietnutím účasti len amatérom, umožnením štartu profíkom.

Posledná verzia je z roku 2011, predchádzajúca bola z roku 2003.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Chceme kandidatúru aj bez hokeja, budeme však oň bojovať