V súboji legiend zdolal Nadal jasne Federera

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|15. mar 2013 o 04:41

Španielsky tenista postúpil do semifinále Indian Wells, keď zdolal švajčiarskeho rivala 6:4 a 6:2.

Špekuluje sa či ide o najväčšiu rivalitu v histórii mužského tenisu. V minulosti bolo viacero veľkých súbojov, či už medzi Lendlom a McEnroom, Edbergom s Beckerom alebo Samprasom a Agassim.

Pokojne sa im však už môže vyrovnať aj rivalita medzi Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom. Mnoho fanúšikov považuje práve zápasy dlhoročných sokov za absolútny vrchol tenisu.

V noci si obaja zaspomínali na legendárne súboje už vo štvrťfinále Masters v Indian Wells.

Fanúšikovia verili Federerovi

Viacero odborníkov označilo zápas za prvú reálnu skúšku pre Nadalove kolená. Fanúšikovia pred duelom verili viac Federerovi, až 54 % hlasujúcich na serveri tennis.com označilo, že vyhrá v troch setoch.

„V minulosti to bývalo finále, teraz sa stretávame už vo štvrťfinále. Je to celkom smola pre nás oboch,“ povedal švajčiarsky tenista pre espn.com.

Nadal mu kontroval vyhlásením, že ešte nie je na podobný zápas pripravený. V samotnom dueli sa však ukázalo, že jeho súper nie je tiež fit. Federera od začiatku kalifornského turnaja trápi chrbát.

Španiel začal oveľa lepšie, od úvodu prvého setu bol pri svojom podaní suverénnejší, v siedmom geme získal servis súpera a pomerom 6:4 aj úvodný set.

Federera limitoval chrbát hlavne pri podaní

Federerovej hre chýbala agresivita, chrbát ho limitoval najmä pri podaní, ktoré malo v priemere rýchlosť len okolo 180 km.

Veľmi zle začal Švajčiar aj druhý set, keď si na nulu prehral hneď úvodnú výhodu servisu a definitívne tak započal svoje vyradenie v turnaji.

Nadal už výhodu nepustil, postupne si vypracoval v druhom sete náskok 3:0 a vyhral ho jasne 6:2. Oplatil tak súperovi porážku z vlaňajšieho Indian Wells. V zápase spravil len 13 nevynútených chýb, oproti tridsiatim súpera. Vyhral aj na víťazné údery (19:13).

"Viem, že Roger nebol na sto percent v poriadku, ale som veľmi rád, že som postúpil do semifinále. Bolo to pre mňa dôležité víťazstvo," uviedol Nadal.

Vzájomnú zápasovú bilanciu upravil Malorčan na 19:10. Podobne jednoznačne zdolal Federera ešte v roku 2011 v Miami, kde stratil len päť gemov.

Nadal sa stretne v semifinále kalifornského turnaja s Tomášom Berdychom, ktorý zdolal Juhoafričana Andersona.

V zostávajúcich dvoch štvrťfinálových zápasoch vyzve v piatok večer Jo-Wilfried Tsonga Novaka Djokoviča a Juan Martin del Potro Andyho Murrayho.